Zpět

Kterak čmeláci spaseni nebyli aneb smrt dobrem

Text 13.5.2019

Dočetli jsme se, že je skvělé pořídit si „domečky pro čmeláky“. Čmeláci se u vás na zahradě usadí, jsou důležití v opylování – a i když nejsou tak výkonní jako včela, tak jakmile se ochladí, jsou ti polétavci „v kožichu“ nenahraditelní.

Ta vlna informací o tom, že si musíme nutně pořídit onen domeček, byla tak sugestivní, že jsme si ho pořídili i přes to, že u nás čmeláci s oblibou hnízdili v zemi už léta. Ale my jsme zjistili, že jich chceme více, a hlavně jim chceme poskytnout větší komfort, než jaký mají ti nebožáčci bez naší pomoci.

I zakoupili jsme speciální domeček pro čmeláky, cena cca tisíc korun, a k tomu sadu na odchyt matky… Mimochodem ani ta síťka a uříznutá injekční stříkačka nebyly zadarmo. Každý čmelák, který u vás od půlky března (záleží na teplotě) polétává při zemi, je čmeláčí matka, která chce hnízdit. Je potřeba ji lapnout – a šup s ní do domečku. Pokud pochopí, že to, co jí nabízíte, je jako dát černochovi ze Soweta vilu na Ořechovce, tak máte vyhráno.

Nastoupili jsme na zahradu a s nosem 30 centimetrů nad zemí slídili. A byla tam. Naducaná matka, která byla podle popisu v časopise bezdomovkyně hledající lepší osud. A ten jsme byli odhodlaní jí nabídnout stůj co stůj. Chytili jsme ji do síťky, nasáli do stříkačky (to opravdu nenesla vděčně) a strčili ji do hadice vedoucí do jejího budoucího domova. Zmáčkli píst stříkačky, ucpali hadici dle návodu a nechali ji rozkoukat v domečku vyplněném senem a cupaninou. Po 15 minutách jsme otvor uvolnili. Pokud prý čmelák vyletí a krouží nad domečkem, je vyhráno, pokud ne a letí rovnou pryč, tak běžte chytat dalšího…

Vyletěl první a šmaroval si to pryč, stejně tak druhý. Třetí nevyletěl. Začali jsme slavit. Když jsme se po třech dnech vrátili, ležel pod doporučenou vycpávkou ze sena a bavlny mrtvý. Něco v návodu zjevně selhalo. Vydali jsme se na lov dalšího, a čtvrtého, pátého… Po několika dnech jsme se cítili jako vrazi s obsedantní čmeláčí poruchou.

Rozhodli jsme se proto znovu investovat, koupit si čmeláka na internetu a už neriskovat jejich odchyt, který připomínal řízenou likvidaci čmeláčí populace. Byli naprosto vyprodaní. Asi ani jiní dobrodinci nebyli sto chytnout čmeláčici, která by z vděčnosti nechcípla. Na internetu jsme také našli spousty varování, že pokud si koupíme čmeláky z Polska, tak mohou být ti „medvídci“ ze Španělska a tato populace zdecimuje naše stávající.

Už by to mohlo končit, kdyby se v našem dosud neobsazeném domečku pro čmeláčky neusídlili sršni. Mít na chatce, u okna synkovy ložnice, hučící hnízdečko sršňů vzbuzuje neklid. Jsou chránění. Pozvali jsme proto službu na jejich odstranění. Doufali jsme v nějaký sofistikovaný přístup. Foukli jim z frkačky do domečku nějaký jed v prášku. To smrtící komando stálo pouhé dva litry… Jeden mrtvý sršeň nás tak stál cirka 66 korun…

Postěžovala jsem si kamarádovi, který žije ve vesnici na Vysočině. Myslím, že kroutí hlavou ještě teď. Oni ti lidé z venkova nejsou tak citliví jako my. Nemají s přírodou takové slitování.

Můj muž se naštval a rozsekal domeček sekerou. Dost mě to mrzelo. Bilance jeho existence byla smrt asi 6 čmeláčích matek a 30 sršňů plus úhrnem nás naše měkká srdce stála asi čtyři tisíce.

Když ho sekal, tak kolem něj létali čmeláci, kteří sídlili ve stejných děrách v zemi, jako do té doby už léta. Pozorovala jsem je útrpně. Jak jsou hloupí. Právě jim tady někdo štípal na třísky jejich vilu… A oni si stále bydlí v děrách v zemi, jakoby nevěděli, že jsme to s nimi mysleli tak dobře…

Všechny příspěvky s Martina Kociánová

Diskuze:

  1. Je smutné a při tom příznačné, že si lidé z města / sám jsem z jednoho, největšího/ něco pořídí a neznají souvislosti. Nevědí, že jsou sršni užiteční, nemají k přírodě takový vztah, aby si o problematice něco přečetli. Na vše si hledají „odborníky“ a věří, že jejich úmysly nejsou jen obchod a zisk. Popsat kolik zabili čmeláků a navíc sršňů a ihned tuto činnost převést na peníze je tristní uvažování lidí, kteří “ chtějí dělat dobro“. Paní mně není nesympatická, jistě umí své profese, ale její naivita a naprostá neinformovanost v tom, co popisuje je děsivá a varující pro všechny, co by také chtěli přírodě “ pomoci“ !

  2. Hmm, zajímavé. Paní by si zasloužila taky nasát do stříkačky a vypudit do nějakého nového bejváku. Dveře a okna na tři dny zatlouct zatlouct hřebíky z nastřelovací pistole . Ať se v nvém bydlišti rozkouká. No a se sršni koexitujeme už nějaký ten rok. Pravidelně se celé léto přilétají napít do jezírka, Už maji svůj čas (kolem 18hodiny). V létě jsem trhal na žebříku meruňky a kolem hlavy mi lítal sršeň sát sladkou šťávu z přezrálých plodů a …..přežil jsem bez úhony.

  3. Díky. zajímavá sociologická sonda z řad přispěvatelů internetu.
    A krásné povídání.
    Díky. Ještě jednou.

  4. Myslím, že by stačilo vzdát se dokonalých zahrad, které se „uklízí“ jako obývák…určitě jsou žádoucí klasické komposty (mám za zcela iracionální vyhazovat drahocenný biologický odpad přes plot nebo ještě hůře do popelnic, když vlastním zahradu), je bezva hromádka roští (postupně pálená v ohništi např. při opékání buřtů) atd., mít prostě v zahradě místa, kde se čmeláci (a nejen oni) rádi usadí. K tomu je opravdu vhodné nepoužívat přespříliš (lépe vůbec) „chemie“ a vysadit květenu, která je hmyzím lákadlem. A čmeláčích paneláků u domů se zahradou netřeba…alespoň my jich s touto „taktikou“ máme na zahradě stále dost 🙂

  5. Dobrý článek, hodně jsme se se synem nasmáli .Taky jsem měla v úmyslu si něco podobného pořídit , ale mně většina věcí hodně trvá než dojde k jejich realizaci…. No a tak jsem zjistila, že když chci mít na zahradě čmeláky, bohatě mi stačí zasadit větší záhon LEVANDULE. A ejhle , čmeláků máme plnou zahradu, tedy levandulí a domečky už neřeším. Všem čmelákomilným lidem to vřele doporučuji, levanduli ( a jako bonus čmeláky) do každé zahrady!

  6. Článek o čmelácích vytáhl na světlo spoustu „potemníků“, kterým dělá dobře někomu vynadat, nějaké to „měkké srdce“ a pár „poradců“ se zkušenostmi z praxe. Dobrý článek a dobrý sociologický miniprůzkum čtenářstva :-)))
    Řadím se k „poradcům“, a moje zkušenost je, že stačí mít na zahradě kompost a cokoliv, v čem stojí dešťová voda a všeho hmyzu, včetně mrňavých broučků, fůry motýlů a úctyhodných sršní velikosti středního bombardéru je dostatek.

  7. Zničení čmelína vypadá rozumně. Byl v něm jed , užitý proti sršňům, fungoval by jen jako smrtelná past na včelovité, pokud by se v něm usadili.
    Mimochodem, pěkně napsáno.

  8. Minjaver My jsme bydleli na Jižním městě v Praze a v lodžii jsme si ani nevšimli, že se nám pod okenním parapetem v prasklině panelu zabydleli čmeláčci když jsem si tam sedla pořád jsem slyšela nějaký hluboký bzukot a nevěděla odkud to jde a najednou se vybatolil malý čmeláčí medvídek tak roztomilý že jsem to nevydržela a jen lehounce se dotkla jeho zádíček a on nestyda mě štípnul. Ale zabydleli se tam a příští rok jsem je chodila pozorovat .Ale všimla jsem si na kytičkách v truhlíkách vždy k večeru létali stále takové motýly úplně jako kolibříci ale místo dlouhého zobáčku měli sosáčky hned jsem zavolala děti aby se na něj podívali a našli v knížce hmyzu co je to za druh motýla sál sosáčkem z petůnií nektar a objevoval se až k večeru tak se jednalo zřejmě o lišaje svlačcového, dokázal na jednom místě křidýlky tak vířit jako kolibříci a sosáčkem v každé petúnii sál nektar. Do té doby jsem lišaje vůbec neznala přitom moc miluji přírodu a vedli jsme i děti k tomu, aby ji měli rádi a vůbec toho nelituji. Všechny tři mají rádi přírodu a to mě moc těší.Navzájem si píšeme když něco zajímavého vidíme z přírody.

  9. Čmeláčky neřeším, vidím, že jim v pohodě stačí díry v zemi. Ale na zahradě 2 ha mám už léta 9 ptačích budek – obsadí vždy alespoň 6. Přesto, že některé zůstanou prázdné, tak si pípáci někdy udělají „natruc“ kousek od nich klasické hnízdo v dutině stromu nebo ve větších. Namísto sucha a bezpečí budky – mají pasivní ochranu před kočkama – kupodivu dají přednost vlastní architektuře, větší pracnosti a nebezpečí. Možná jsou svobodomyslnějí a tu námahu ocení samičky :o)

  10. Jsem se zasmál. Někdy humanita má úplně jiný výsledek, než jsme zamýšleli. Tady jde o hmyz, horší je, když se to samé dělá s lidmi. Nakonec to mělo šťastný konec. Domeček chytrý manžel rozsekal a čmeláčci si dál bydlí ve svých děrách v zemi. Tak to zkončilo harmonicky s poučením.

  11. 🙂 Nepodezřívám ji, že by to byla skutečnost, ale jako ti čmeláci jsme tady všichni. Pracovití, ale hubí nás cizí péče o naše blaho.

  12. Pokud smrt šesti včmeláčích matek přivede člověka k prozření a jisté moudrosti, pak nebyla marná. Babičovy (ale nejen jeho) zemědělské jedy zabily už 80% hmyzu (i těch čmeláků) a žádná katarze (projevená sekerou) pokorná moudrost (projevená sepsáním sebeobviňujícího článku) se u velkochemiků ani zemědělců neobjevuje. Krásná paní Martina už bude páchat dobro s mnohem větším rozmyslem, což se o mocných a bohatých tohoto světa – nedá očekávat..

  13. Paní Martino. Nic si nedělejte z hlupáků, kteří vědí vše nejlépe a mají klíče od celé zeměkoule. Takových je kolem jako sra..ek. A podle toho to tu taky vypadá. Jejich názor je v podstatě bezcenný a pro Vás nepodstatný. Napsala jste o své zkušenosti a může to být přínosem i pro ostatní. Díky.

  14. Přiznám se, že mě velice rozesmutnily komentáře pod tímto příspěvkem. Myslel jsem si, že ti z nás, kdo poslouchají Svobodné univerzum, vědí, že lidé se budou mít dobře jen tehdy, pokud dokáží držet spolu – ale zřejmě jsem se spletl. Vypadá to, že naše vzájemná nevraživost přeci jen pronikla i sem… Paní Kociánová napsala svým posluchačům, protože jim věřila – protože Vám věřila – příspěvek o tom, jak se snažila udělat dobrou věc a nepovedlo se jí to. A za to, že se chtěla upřímně podělit o svou špatnou zkušenost a o zážitek s vlastní chybou, se na ni snesou urážky hovořící o kravách a hloupých husách. Neplatí snad stará pravda, že „ nevědomost hříchu nečiní“? Rád bych, aby si ji často připomínali všichni ti, kdo se chystají napsat jinému člověku něco podobně zlomyslného. Myslím, že kdo chce plivat jedovaté sliny, může tak klidně činit na kterémkoli veřejném diskusním fóru kdekoli na internetu, ale zde ne. Pokud nám posluchačům Svobodného univerza nechcete pomoct, alespoň prosím neškoďte – a paní Kociánové přeji, aby se podobnými útoky nenechala otrávit!

  15. Je mi líto všech☹?, lidí( pro jejich hloupost), i zvířat co na světě jsou?. Ač je člověk hloupý, má možnost se vzdělávat?, někteří tak nedělají a smíří se se svojí blbostí?. O to, je život s takovým jedincem horší! Ale, i ten, co ví, nebývá pochopen a pro druhé, se stává hlupákem???. Je problém, něco sdělit, když nikdo poslouchat nechce a také je těžké něco dobře udělat, když s prominutím o tom vím „ho….o“! A i ten nejchytřejší?frajer, neví NIC! Protože jsme hlupáci a ti se musí vzdělávat CELÝ ŽIVOT! Takže, kdo nečte, neptá se, i když to vypadá na „stupidní “ dotaz je jen hlupákem?. Na všechny otázky jsou odpovědi, občas se oba lidé zasmějí?? dotazu, protože zjistí, že je opravdu hloupý, ale!? Vždy, se člověk učí?a nikdo není dokonalý!Také mám na zahrádce čmelín s klapkou….. bohužel, letos prázdný☹?. Bylo a ještě určitě bude, hooodně dotazů o ?. Ale, hlavní je „netrojčit“ zavraždit, neničit a být v klidu. Co není letos, může být jindy. Ale hlavně PŘEMÝŠLÍM a PTÁM SE!!!! A někteří by si neměli pořizovat nic, protože na to nemají „buňky???. A někdo by si zasloužil nejenom kopnout do pr… Ale, i do hlavy, aby se mu rozsvítilo ?????

  16. Hele, Pátrači, ty asi nic nevíš o umělecké licenci.. Zato jsi sprostý a nevychovaný.

    Popsat negativní zkušenost s chovem čmeláků tak, aby lidé pochopili, že to není zase tak jednoduché, jak to popisují výrobci aušusových čmeláčích domečků a jejich příslušenství, a že je lépe jim nedávat vydělat považuji za užitečný počin.

    Zachrání to tisíce čmeláků..

    Co dobrého jsi pro čmeláky udělal ty?!

  17. Mohu se zeptat, kdo Vám prodal tak kvalitní úl zjevně bez klapky a doporučil v návodu ty nesmysly, které uvadíte jako standard chovu? Bylo by fajn, aby se ostatní takového prodejce vyvarovali. Tím, že si někdo mastí kapsu nejen na úkor Vás, ale především čmeláků, se ničemu nepomůže. Ze způsobu usazování a jak věc popisujete nebyla žádná šance na úspěch. Vy sama píšete, že jste úl umístila na chatu, kde jste jen občas a  tak Vaše úsilí bylo marné, i kdyby královna úl přijala. Hnízdo v úlku by zničili parazité a Vy byste je jen namnožila do okolí, kde by škodili i přirozeným hnízdům. To Vám asi prodejce taky v návodu neuvedl… Mediální masáž je na úspěšný odchov čmeláků opravdu málo a 6 mrtvých matek je hodně velká cena za toto poznání. Chov čmeláků nekončí tím, že pořídím úl a i úspěšně usadím matku. Tím jen přebíráte odpovědnost a práce i starost teprve začíná. Spokojit se jen s dělničkami nebo úspešně ubytovanou matkou znamená uspokojit jen své ego ku škodě čmeláků…

  18. Je škoda, že paní Koiánová s manželem nepochopili smysl toho projektu. Nejde o byznys. Nejde o to, vytvářet čmelákům komfortnější bydlo, ale citlivě a šetrně pomoci čmelákům zahnízdit, protože jich stejně jako ostatního hmyzu valem ubývá. Především díky monokulturám, používáním chemie v přírodě atd. To, že se někomu byť v dobré vůli nezadaří, přece neznamená, že by měl hned podobným komentářem schazovat snahu ostatních.

  19. paní je očividně kr.va…a její manžel ja by smet… jinak se to nedá popsat. To, že mezi odchytem jednoho který uletí a druhého má být minimálně 3 dny, a že když čmelák neopustí hnízdo je potřeba jej vypustit protože ztratil cestu.. taky to že koupený čmelín není každý vhodný protože je spousta lidí kteří se snaží zbohatnout na blbosti druhých… Nehledě na to že čmelák je chráněný a pokud zabili 5 čmeláků tak se tím ještě chlubit.. v loni jsem čmeláky koupil do jednoho čmelína a musím říct že nebýt postřiku souseda asi by hnízdo v klidu přečkalo až do podzimu na přirozený úhyn.. Krom čmeláků jsem ale po zahradě sbíral i jiný mrtvý hmyz.. Soused je bohužel stejný …. jako autorka textu…Letos jsem po zkušenostech s chovem z loňska na jaře na podvečer odchytil hledající matku a na první pokus se mi uhnízdila. je to 5 dní kdy začali z čmelína létat první narození čmeláci. Nádhera.. poku se ve čmelíně uhnízdili sršni je to také ku prospěchu.. stačilo v noci zacpat vstu a hnízdo o kus přesunout. Nebyly by v okolí vosy. navíc sršeň sama není nebezpečná a na rozdíl od vod není dotěrná. Opět další důkaz IQ tykve pisatelky… Nemám komentář.. nestačí totiž jen „něco“ přečíst ale taky se nějakou dobu zajímat o to co jak a proč. Zjistit radu od zkušenějších… Celý článek ve mě budí dojem jen mediální buliony a „čtivého textu“ pro net.. chjo…

  20. myslím, že čmelín jako takový není hloupá věc. chci ho taky pořídit. jeho zabydlení nechám na obyvatelých pohybujících se v okolí – mimo vos je jedno kdo se tam usadí. žádné lovení hmyzu-už to je přehnané doporučení. umístění budky bude určitě někde mimo běžný ruch – tedy někde stranou a ve stínu. nyní mi čmeláci létají do dílny za dřevo. pokud si díru ve čmelíně najdou sami, tak tam budou oni z vlastní vůle. do ptačí budky taky ptáky nechytáme.
    už se tu psalo-poručíme větru, dešti, .. čmelákům?

    neodpustím si poznámku, jenom kvůli zlosti rozsekat práci někoho jiného? postačilo budku někam položit za dřevník či jinam a třeba by vás po čase čekalo překvapení. škoda. pouhá zlost a žádná naděje.
    přeji všem lepší zítřky

  21. Děkuji, právě jste nevědomě zachránila další čmeláčice. ?Pod dojmem mnohých článků jsem se již chystala pořídit si taky takový domeček. Nechám tedy přírodu raději na pokoji. ?

  22. Mám takový dojem, že paní se pustila do „pomoci přírodě“, ale nic moc si předtím nenastudovala. Pokud čmelák do hodiny nevyleze tak je potřeba ho vypustit stříškou!

    Co se sršnů týká, pro ty je čmelín malý, takže jak by jich bylo více, přestěhovaly by se jinam. Stačilo chvilku počkat …

  23. Poručíme větru dešti. Podle Bacona a Lewise je pýcha nejtěžší z hříchů. Nechte přírodu na pokoji,tím jí nejvíc prospějete.

  24. Ohledně úbytku hmyzu. Na jaře lze utrhnout žlutý květ pampelišky a sníst, má obsahovat prospěšné látky. Po léta jsem na takových květech obvykle uviděl nejmenší broučky. Letos sleduji naprostou většinu květů bez broučků. Sami broučci asi důvody neznají…

Napsat komentář