Zpět

Proč je lepší vyhnout se koronaviru, i když jste mladý, silný a odolný?

Text 18.7.2020

Britský neurologický institut při UCL (University College of London) vydal zprávu, při které bylo zkoumáno 40 pacientů, kteří prošli virovou nákazou s mírnými příznaky, ale později se objevily různé komplikace.

Již dřívější, zatím poměrně nedokonalá, v chvatu a na malém počtu pacientů prováděná pozorování, ukázala poškození cév, slinivky a dalších vnitřních orgánů. Zdálo se, že u některých, již vyléčených pacientů koronavirus podle osobních dispozic napadá širokou škálu orgánů. V roce 1918 se zhruba u milionu pacientů, kteří prošli španělskou chřipkou, objevilo – a to někdy až po několika letech – střední i závažná poškození mozku. Britští neurologové zjistili, že nejčastější mozkovou (nikoliv psychologickou!) komplikací je rozptýlená encefalomyetida (Adem), ale objevily se i další komplikace jako syndrom Guillain-Barré. Koronavirus je jedinečný organismus, který dokonce napadá mozek.

Počet nakažených koronavirem v některých zemích prudce roste, ale počet mrtvých se snižuje. Ve světle dalších, později přicházejících příznaků se vůbec nejedná o tak dobrou zprávu, jak se zpočátku zdálo. Nemoc se jen pro desetitisíce lidí odkládá na pozdější dobu. Není jasné, u kolika lidí se pozdější příznaky mohou projevit, budou to 2–3 procenta, o trochu víc, nebo méně? Nevíme. V každém případě je nutné se už teď zamýšlet nad rehabilitačními programy. Britští zdravotníci předpokládají systém založený na fyzioterapeutických cvičeních a použití dalších léčebných postupů. Bojí se, že rehabilitace bude dlouhý, drahý a na zdravotnickou sílu náročný proces.

Z dalších novinek se dá zmínit, že v Anglii, Skotsku a Walesu pokračuje debata (je červenec!), kde a jak se mají nosit masky. Opět to považuji za modelovou situaci, kdy se společnost rozhodne ignorovat jednoduchý ochranný prostředek, protože neodpovídá koncepci osobní svobody. Ukazuje na sílu kulturního vtisku a slabost racionální argumentace. Lidé se nechtějí nechat přesvědčit. Příště až něco podobného potká i naši část světa, se raději řiďte vlastním rozumem. V několika anglických nemocnicích zkouší, zda funguje přenos pomocí aerosolu tak, že v klecích chovají křečky, a pak je analyzují na nákazu. Připomíná to kanárky v dolu indikující oxid uhličitý, ale je to chytrý způsob bioindikace koronaviru.

Hlavní sdělení této stručné glosy je jednoduché – nevíme to určitě, ale může se ukázat, že u několika procent pacientů, kteří virem prošli s mírnými příznaky, se později, a to možná až za několik let, mohou objevit zdravotní dopady včetně poškození mozku, slinivky a dalších orgánů. Kdybych byl mladý, silný a sebevědomý, a představil si, že za pár let mohu být nezaměstnaný a k tomu ještě chronicky nemocný, tak bych právě teď udělal všechno, abych se nákaze vyhnul. Nemusím z ní mít strach v atmosféře uvolňování, ale až za pět let. Prevence je ještě důležitější, než se ještě před pár týdny zdálo.

Prameny: Šedesátistránková studie právě vyšla v časopise Brain – Ross W. Paterson a kol.: The emerging spectrum of COVID-19 neurology: clinical, radiological and laboratory findings (preprint, open source).

Všechny příspěvky s Václav Cílek

Diskuze:

  1. Bráníme se změně našeho stylu života. Je to zahánění našeho strachu. Máme rozum, abychom minimalizovaly škody a byli ohleduplní i k druhým. Proto někdy se musíme nutít k tomu, abychom ten svůj rozum trochu přinutili myslet včas. Pana Cílka si vážím. Zbytečně nestrašívá.

  2. ta rouška je největší lidská hloupost ani si neuvědomujete jak škodí kdo chce at se sní dusí já už jí na hubu nedám

  3. Pane Cílku, ten poslední odstavec mi k Vám nějak nesedí. Opravdu jste to napsal Vy? Člověk, který se dívá nejen kolem sebe, nahoru, ale i pod nohy přeci ví, kde kde je příčina toho, že se něco projeví až za pár let. Strašit tímhle způsobem mi k Vám nějak nesedí. Jen s tou prevencí naprosto souhlasím.

  4. Rouška chrání PŘEDEVŠÍM ostatní lidi před nákazou od již nemocného člověka.. Pokud má roušku a třebas i ani o své infekčnosti neví, nakazí výrazně méně lidí okolo.

    To, co chrání zdravotnický personál, to nejsou roušky, ale RESPIRÁTORY.

    Má smysl nosit roušku když jdete mezi větší množství lidí. Říká se tomu prostá lidská ohleduplnost.

  5. Václav Cilek má pravdu , lidé jsou sobečtí ˇ neukazneni,je jim naprosto lhostejné jestli nakazí někoho jiného.souhlasim s nošením rousek a distancovat se od druhých

  6. Václav Cílek je tentokrát úplně mimo, obyčejná rouška „poněkud“ chrání prvních 20 minut a to by ještě musela být k obličeji přilepena izolepou.. a svádět všechno, jakékoli onemocnění, alkoholismus, rodinný rozvrat, zvýšené daně – na dávné prodělání koronachřipky je mi povědomé, tohle tu bylo v roce 1997 a říkalo se tomu „povodňový šok“.

Napsat komentář