Zpět
Jefim Fištejn Díl 4/4

Současná situace v USA pod vedením Bidena musí skončit válkou. Buď mezinárodní, světovou, nebo uvnitř USA – což by byla lepší alternativa

Text 26.2.202133 min Přehrát

V předchozí části našeho rozhovoru jsme s mým hostem, kolegou Jefimem Fištejnem, mluvili o dění v Americe a o roli prezidenta Donalda Trumpa v událostech, které se tam děly, a ve stále větší míře stále dějí. Jefim Fištejn o panu Trumpovi například řekl: „Nikdo nemůže při hodnocení ekonomické situace zvednout ruku a říci: Já jsem kvůli Trumpovi ztratil práci. Ale těch, kteří ztratili práci proto, že Trumpa podporovali, a byli vyhozeni kvůli svému politickému názoru, už je armáda. V Americe každý den ztrácí práci i vysokoškolští profesoři. Jako idoly společnosti se naopak dnes profilují osobnosti, které nám byly odjakživa odporné. Třeba udavači. Ano, americkým hrdinou těchto dnů je udavač – či udavačka, třeba ta, která udala své rodiče, že byli na demonstraci za Trumpa. To, co je v člověku odporné, je velebeno, uctíváno, považováno za následováníhodné. To nejodpornější v člověku je vynášeno do nebes jako něco správného… Americká média nám před očima parchantí a mění se. Vzniká postfaktická novinařina.“
Minulou debatu jsme končili právě debatou o tom, jakou zásadní proměnou prošla a prochází americká novinařina, kdysi tak obdivovaná a napodobovaná. Nyní navážeme velmi blízkým, neoddělitelným tématem o svobodě slova, této americké ikoně, která se hroutí. A to opět s někdejším šéfredaktorem Lidových novin, mnohaletým vedoucím pracovníkem Rádia Svobodná Evropa, spisovatelem a kolegou, novinářem Jefimem Fištejnem.

Martina: Pane Fištejne, možná že jsem urputná v tomto dotazování, ale pořád se mi vrací otázka, jak bránit svobodu slova před cenzurou, a hlavně před strachem, který vede k autocenzuře? Co mohou v této době dělat jednotliví lidé, skupiny lidí, nebo třeba státy? Jak si pomoci, aby se člověk dostal k informacím tak, aby nestrávil celý život jen na tom, že pořád analyzuje, jestli je to pravda, nějaký fake? A jakým způsobem pracovat s tím, že když o tom bude chtít mluvit, diskutovat, tak v Americe už je to tak, že přichází o práci.

Jefim Fištejn: Přichází o práci, a to je mohutný nástroj převýchovy. Člověk je slabý, člověk je pouze člověk, má děti, které také chtějí na studia, a tak dále. Takže přijít o práci znamená přijít o budoucnost, a to je mohutný nástroj nátlaku, který dneska funguje všude. Lidí, kteří nyní přicházejí v Americe o práci kvůli nesprávné politické volbě, v uvozovkách nesprávné, jsou desetitisíce. V žádné profesorské funkci nemůže zůstat člověk, který toto nepochopil.

Za prvé, každý člověk je odvážný jenom do míry své povahy. Slabý a zbabělý nemůže chtít svobodu slova. Ten, kdo ji může chtít, musí být nějakým způsobem odvážný, jinak budou postupně, salámovou metodou ořezávat kolečka jedno po druhém.

Co se týká vyhledávání zdrojů, tak je třeba pochopit, že situace, které se říká post faktická, post pravdivá, nás odkazuje do určitých patřičných mezí, s prominutím, a sice že jsme odkázáni na zdroje informací, a vidíte, co se s těmito zdroji informací v posledních dnech stalo. Když otevřu YouTube, tak jsem odkázán na to, co mi YouTube, jeho vedení, nabízí. A nabízí velmi omezenou paletu názorů, nebo čehokoliv ve vizuálu, které by představovaly dnešní svět. U mě na YouTube teď už vyskakují hlavně obrázky se zvířaty, nebo nějaké kulinářské recepty, nebo něco takového. Nevyskakuje nic, co by mohlo vzbudit pochybnosti, a já jsem na to odkázán. Zákeřnost tohoto je v tom, že jsme nejdřív byli odříznuti od jiných informačních zdrojů, a když jsme začali být zcela závislí, tak nám řekli: „Promiňte, ale vaše závislost námi bude nějakým způsobem využita, a žádné jiné zdroje nedostanete, to vám neumožníme. A když existuje nějaký jiný zdroj, tak uděláme všechno pro to, aby přestal existovat.“

Doslova předevčírem zarazili existenci alternativnímu Twitteru, řekněme to takhle, Parleru. A včera ředitel platformy Telegram, která prudce narostla, vzhledem k tomu, že lidé začali utíkat, a opouštět Twitter, a jiné platformy takovéhoto typu, doslova řekl, že tato vlčí smečka už se obořila i na ně, protože ve světě je vše finančně různě prolnuto. I on používá na nějakém konkrétním území servery jiných podniků a firem, které jsou také závislé od těchto gigantů. Takže i on už si postěžoval, že asi bude muset zavést cenzuru, mám na mysli Telegram. Takže je to strašně nesnadné.

A v tom je právě, v uvozovkách, kouzlo, systematičnost, se kterou je svobodné slovo ničeno, že my k němu už skoro vůbec nemáme přístup, a zaplať pánbůh, že existujete vy, jako alternativní prostředek. Ale existují různé metody, jak finančně podkopat, jak poslat nějaký audit, nebo komerčně zrušit nějaké účty, nebo je třeba na tři roky zmrazit, zkrátka a dobře zabít. To je to, o co se dnes jedná, to je souboj starého světa s nelítostným, nemilosrdným, brutálním světem zítřejšího dne. Tím novým Brave New World, tím lepším novým světem, který Aldous Huxley předpověděl ve své antiutopii.

Boj o svobodu slova se rozhodne v přímém střetu dvou paradigmat. Buď zvítězí klasický amerikanismus, nebo postmoderna, močál establishmentu a vládnoucích struktur, které si předsevzaly, že budou vládnout do skonání věků, navždy.

Martina: Souhlasíte s návrhy právníků, kteří říkají, že jakkoliv velcí internetoví hráči by měli být podřízeny ústavním principům zemí, kde působí? Což mimochodem platí pro všechny podnikatele, kromě internetových. A teď se na Twitteru, Amazonu a Google ukázalo, že je to skutečně časovaná nálož.

Jefim Fištejn: Nepochybně. Dnes se i v Evropě objevují takovéto hlasy, a je to důvodem, proč i takoví státníci, jako Merkelová, Macron, a celá řada dalších nesouhlasí s takovouto cenzurou, protože vidí nebezpečí i pro sebe, protože to zítra postihne Evropu stejně, jako to postihlo Spojené státy. Je tam pár levicově liberálních triků, jak zamluvit podstatu věci. Jeden z takových triků je, že se přece jedná o soukromý podnik. On je soukromý…

Martina: Má svá pravidla.

Jefim Fištejn: Má svá pravidla, za prvé neznámo jaké komunity. Co znamená slovo „komunita“, „společenství“, nikdo nikomu nevysvětlil. A jak tato společenství rozhodují o tom, co je v souladu? A oni vám řeknou, že když jste vstupoval, tak jste něco podepsal. Ale konkrétně s jakými pravidly? Že nebudete vybuzovat násilí a že citovat Trumpa je vybuzování násilí? Konec, proti tomu nemůžete nic udělat. Ale jedná se skutečně o privátní vlastnictví? Privátní vlastnictví, soukromé podnikání, kde podnikatel může dělat na svém podnikatelském území, co chce? Ale houby, nemůže, a jsme svědky tisícinásobných příkladů, že nemůže. Když nějaký pekař odmítl upéct dort pro homosexuální pár, kde mělo být napsáno něco ve smyslu: „Věčně s tebou“, a dvě mužské postavy, tak mu soud řekl: „To ne, to byste diskriminoval. A diskriminace podle sexuální orientace je zakázána, takže porušujete zákon, a jste vystaven trestnímu stíhání.“ Takže ne každý podnikatel může na svém podnikatelském území dělat, co chce, natož podnikatel monopolní.

Mimochodem existují protimonopolní zákony, které neumožnují soustředit veškerou oblast trhu v jedněch rukou. Oni vám řeknou: „Hele, my jsme Twitter. Facebook je něco jiného, ale z nějakých důvodů jsme všichni za jedno, táhneme za jeden provaz. A zahrnují do sebe stále další rozhodující monopolní platformy.

Čili ve výsledku takové platformy nemohou operovat slovy, že: „Je to soukromý podnik, a děláme tam, co chceme,“ protože monopolně nahradil jakýkoliv jiný zdroj informací, nebo možnost výměny informací, komunikaci. A další ničí, jakmile vzniknou. Čili dávno to není řešeno v rámci podnikatelského práva na svém území, protože toto území bylo nabízeno jako území společné, a teď najednou patří někomu jednomu, a nikdo tam nesmí a nemůže. Zkrátka a dobře, ve výsledku, abych to zbytečně neprotahoval, se rozhodne v přímém střetu těchto dvou paradigmat. Buď zvítězí klasický amerikanismus, s jeho souborem hodnot, nebo zvítězí postmoderna, v podstatě močál establishmentu, močál vládnoucích struktur, které si předsevzaly, že budou vládnout do skonání věků, jak se říká, navždy.

Martina: Váš osobní tip na vítěze, kdo vyhraje?

Jefim Fištejn: Tip může být krátkodechý, a dlouhodechý. V delší perspektivě, i když musím říct, že nejsem moc optimistický, tak stejně, jako padly jiné diktátorské a totalitní režimy, i tento bude zničen, když ne z jiných důvodů, tak alespoň ekonomicky, protože bude ekonomicky naprosto konkurenčně neschopný. Ještě existují Austrálie, Kanada, rostoucí země Latinské Ameriky, které se chytnou příležitosti, a zaplní niku, kterou za sebou zanechají Spojené státy.

Problém je v něčem jiném. Režimy sovětského typu, komunistické režimy Evropy, propadly, zkrachovaly právě proto, že ve světě existovala alternativa. A právě Orwellův pohled je natolik smutný, že nám neumožňuje představu nějakého rivalizujícího, konkurenčního demokratického systému. Takový pro Ameriku nevidím. Snad povstane samotná Amerika proti bludu postmoderny a levicového liberalismu, a také proti bídě, která se tam rozhostí, a zvítězí. Nebo navždy zvítězí stoupenci toho, čemu se mimo jiné říká globální reset, a pak bude osud lidstva hodně smutný.

Biden je klasický zástupce zkompromitovaného establishmentu zatíženého nebetyčnou korupcí – a to i rodinnou

Martina: Jefime, mnoho textů a analýz hovoří o tom, že se můžeme bavit o tom, co zamýšlí, udělá a podnikne nový prezident Biden, ale ve výsledku bude stejně vládnout jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Vidíte to jako reálné? A co to bude znamenat pro toto vítězství?

Jefim Fištejn: Více než reálné. Biden je klasický zástupce zkompromitovaného establishmentu, zatíženého nebetyčnou korupcí, a to i rodinnou korupcí. Nemůžu se stát otrokem pohledu nabízeného mainstreamovými sdělovacími prostředky, že mluvit o Hunterovi Bidenovi nelze, že to je jenom pokus skrýt svou náklonost k Trumpovi. Čili, když o něčem mluvit nelze z podstaty věci, mimochodem v mainstreamových médiích nepadlo ani jedno slovo o korupčních praktikách Huntera Bidena. Oni to prostě vytěsnili, umlčeli. A to je paradox, ne že by se nějak dotkli slovem, oni prostě tento případ vůbec nevynesli, nedali na vědomí veřejnosti.

Takže Biden je zástupcem takzvané staré demokratické šlechty, čili součástí establishmentu. Kamala Harrisová je zástupce nové, agresivnější, dynamičtější, odbojnější šlechty Demokratické strany, která nepochybně dokáže napáchat mnohem více škod.

Co se týká perspektiv jednoho i druhého, tak ty jsou jasné, vždyť celou dobu visely na chatu volebního štábu Bidena a Harrisové, takže všechny jednotlivé aspekty jsou zachycené. Je to vytvoření zcela nové infrastruktury obydlí, zbourání starých bytových objektů, i kancelářských budov, nahrazení současného vytápění jinými, příznivějšími, a všechno ostatní. Je to zrušení těžby ropy a ropného zpracování zejména v severních státech Spojených států a tak dále. Je to snížení bezdomovectví tím, že bezdomovci budou zásadně zasídlováni, posíláni do bohatých čtvrtí a do bohatých budov, kde úplně zbourají přepážky mezi bohatými a chudými. Dovedete si to představit, v Americe je skutečně hodně bohatých domů, až nehorázně bohatých, s klíčníkem ve vstupní hale. Ten zmizí, a budou tam bezdomovci vedle bohatých lidí. Jak bude vypadat ten barák za rok, za dva, to nechám na vaší představivosti. Ale každopádně všechny plány bez výjimky vedou ke zvýšení náročnosti jejich provedení, čili všechno to bude stát neuvěřitelné peníze.

Takže patos bidenovského programu spočívá v tom: „To budeme dělat my, celou Ameriku přebudujeme. A to znamená spoustu nových pracovních míst.“ To je stejný mýtus, jak byl mýtus v sovětských dobách v Rusku, kdy nešťastníci ve špíně a o hladu budovali nová města s tím, že tady vyroste město-zahrada. Naše Zahradní čtvrť také byla založena na podobném patosu. Co z toho vzniklo, víme dobře. Místo města-zahrady vznikly naprosto zbídačené osady, a špína a bída zůstaly zhruba na té úrovni, na jaké byly tehdy. Takže kdo chce věřit, nechť věří, ale procitnutí bude tragické z toho důvodu, že už nelze nic změnit, tak jako to v Rusku trvalo 70 let, než se zbortil celý stát, a s ním i jeho vládní ideologie.

Vidíme to i jinde, od Číny po Koreu, včetně Venezuely a Nikaraguy. Všude se vláda drží jenom proto, že nejsou alternativní volby. Jak potlačit protivníka, ukazuje Venezuela, která zbavila moci parlament tím, že vytvořila nějaké jiné těleso, a přenesla veškeré kompetence tam, takže zvolení zástupci lidu byli k ničemu. Teď vidíme, jak končí vzpoura ve Venezuele, a takhle podle jejich plánu bude končit každá vzpoura proti totalitě.

Martina: Demokratická strana není jednotná. Je tam ultralevicové křídlo, které představuje Kamala Harrisová. Je to v této straně hodně silná frakce?

Jefim Fištejn: Tak zhruba minimálně třetina. To víme proto, že Bernie Sanders, jakýsi teoretik tohoto hnutí, které se oficiálně jmenuje Demokratický socialismus, nikoliv nějaké zástěrky v podobě nějakých jiných názvů, prostě Demokratický socialismus, dostal vždy od demokratů minimálně 30 procent hlasů. Čili je to, dejme tomu, minimálně třetinová frakce uvnitř Demokratické strany.

Martina: Další obavy plynou z toho, že jiná část frakce Demokratické strany je plná vlivných politiků, kterým jako by zase chyběla nějaká válka. A otázkou je, jestli bude mít Biden sílu a chuť tomu čelit. Jsou to reálné obavy?

Jefim Fištejn: Naprosto reálné už z důvodů, které jsem uvedl. Orwell předvádí představu, že tyto režimy umějí existovat jenom v permanentní válce proti sobě. Ať se nikdo nediví a neříká: „Vidíte, vždyť on je proti Rusku, je ochoten proti němu válčit.“ Dva totalitní režimy zpravidla válčí proti sobě. Stalin válčil s Hitlerem, když se s ním přestal kamarádit. Takto v sinusoidě probíhá vztah mezi dvěmi totalitami, takže to samozřejmě skončí válkou. Ale zda Biden začne? On už nebude schopen nic začít, sám odměřuje své vládnutí v měsících.

Nikoliv náhodou se podle Freuda stále častěji dopouští přeřeknutí, ve kterých své prezidentství jmenuje prezidentství Kamaly Harrisové, kdy říká: „Prezidentka Kamala Harrisová udělá to a to.“ Ne že by to chtěl říct, je to přeřeknutí, ale zcela freudistické. Takže samozřejmě ne jenom kvůli věku, ale i duševnímu stavu, duševní roztržitosti, abych byl hodně diplomatický, bude samozřejmě jeho vládnutí hodně omezené. A myslím, že hned od prvních měsíců to bude Kamala Harrisová, kdo bude udávat tón, tvrdit tón v kapele Biden-Harrisová.

Martina: Teď jste připustil, že to skončí nějakým ozbrojeným konfliktem. Skončí to i občanskou válkou v Americe? Více, či méně násilným rozpadem Spojených států?

Jefim Fištejn: Ani to není vyloučeno, a možná, že by to pro svět bylo záchranou, kdyby se válka, tento trend a tendence, vnitřní pnutí, vybily jenom mezi občany Spojených států. To by byl pro svět možná trochu milosrdnější scénář, než ve velké světové válce. Každá válka může být dnes jenom světová. Takže ano, moje odpověď je jednoznačná, ne jenom že může, ale musí to skončit nějakou válkou. Podoby mohou být různé.

Proč si myslím, že ve Spojených státech to může skončit válkou? Protože je to nejvíce ozbrojené obyvatelstvo na zeměkouli vůbec, a poslední měsíce se vyznačovaly až horečnatým nákupem zbraní nejrůznějších typů. Nejsou to rozhodně pistole, jsou to samopaly, kulomety, dokonce minomety, které jsou roztroušeny po sklepích Američanů všech možných ras a politických příslušností. Vždyť i podle divadelních zákonů platí, že flinta, která visí na zdi, musí vystřelit. Zbraně, které jsou ve sklepích Američanů, musí promluvit.

Momentálně je to takový stav, že hnutí odporu proti Bidenovi nemá v podstatě radikálního vůdce, který by řekl: „Do boje, do toho,“ protože Trump je konstutionalista, navzdory tomu, co si o něm kdo myslí. On nikdy neporušil ústavu. Zrovna nedávno jeden generál vyprávěl o tom, jméno už nevím, ale dá se to vyhledat na YouTube, pokud to už není setřeno, protože to je dnešní metoda, jak v posledním roce nebo dvou za vlády Obamy se generálové dohadovali, zdali provést proti Obamovi převrat. A on sám říkal: „Já jsem byl jejich součástí a šel jsem za Trumpem, a on řekl, že by to nebylo ústavní, počkáme do voleb, volby rozhodnou.“ Takže si nemyslím, že Trump může překročit svůj stín, a podniknout něco neústavního, to si nemyslím.

Ale nicméně dost často, a historie zná nespočet příkladů, se události zřetězí, a nějaká představa se samospádem realizuje. Někdo myslí na válku, a ona skutečně vznikne. Tomu se říká „samo sebe se uskutečňující přání. To se dosti často stává realitou. Takže nevím.

Každopádně Biden už teď říká, že jedním z prvních kroků, a odvolává se na senátorku, která byla před několika lety postřelena pravicovým radikálem, že: „Dostojím svému slibu, a zruším druhý dodatek o právu nosit zbraně.“ Čili spousta Američanů bude stát před problémem, zda odevzdat zbraně dobrovolně, nebo k tomu být donucen, nebo jít do vězení. To všechno nevěští nic moc dobrého. Nejlegračnější heslo Bidenovy kampaně je: „America United“. Spojená Amerika. A pro začátek bude potřeba potrestat těch 75 milionů Američanů a převychovat je. A ti, kteří se podrobí, budou spojováni.

Uvnitř evropských států vzniká velký vnitřní destruktivní tlak, který potřebuje nějak vyústit. Buď s hvízdotem odejde ven a tlak páry se sníží, nebo to vybuchne.

Martina: Jefime Fištejne, poslední otázka. Když mluvíme o Americe, a vy nám poskytujete váš pohled na ni, tak jsme oba smutní, kam už to tam dospělo. Ale když se podíváte do Evropy, máte důvod k optimismu, nebo je jenom otázkou času, kdy si budeme o těchto věcech povídat v souvislosti s Evropou?

Jefim Fištejn: Nepochybuji o tom, že je to jenom otázka času, protože prakticky ideové základy této katastrofy jsou vidět v Evropě stejně tak, jako jinde. I Evropa prošla tímto 20, 30letým školením, při kterém byly mnohé staré hodnoty veřejně popraveny, a jejich místo obsadily zatím velmi neurčité, ale nepochybně velmi pokrokové představy. Teď se nechci pouštět do debat třeba o fungování EU, ale každopádně i v Evropě jsou zcela viditelné problémy jako přistěhovalectví, představa mnohých Evropanů, že neexistují národní státy, že existuje volný prostor pro osidlování. Představy o tom, že každý má právo na jakýkoliv prostor na této zeměkouli, a všechno, co na tom prostoru bylo vybudováno, patří lidstvu. Takže takzvané demotivační představy, které absolutně nemotivují k tomu pracovat, velebit a tak dále. Takže všechny tyto problémy jsou zde.

Vždyť se podívejte, co se stalo. Tento rozhovor nahráváme 15. ledna, a včera v Bruselu, kdy dokonce dav přepadl kolonu monarchy místního panovníka, krále Philippa, což působí až komicky. Ale nicméně myslím, že uvnitř evropských států zrají velké destruktivní síly, které také, jako každá síla, každý vnitřní tlak, potřebují nějakým způsobem vyústit. Buď to odchází do hvízdotu, když máte nějaké okénko, který se to prostě vyhvízdá ven, a tlak páry uvnitř kotle se sníží, nebo to vybouchne. Jedno ze dvou.

Já zatím nevidím, jakým způsobem tento tlak snížit, takže se obávám, a vracím se k první tezi, že Amerika je svým způsobem celosvětová laboratoř. To, co se tam odehrává z toho důvodu, že tam je konglomerát různých lidských ras, hodnot a tak dále, tak to samé se s nějakým zpožděním bude odehrávat v Evropě. Jde o to, jestli to Evropa včas pochopí, a umožní nějak vyjít tlaku z kotle ven, třeba s velkým hvízdotem, a bez velké destrukce, nebo neumožní v domnění, že máme přece jenom nějakou sílu, a tou to zaženeme zpět. Zatím v Evropě takový potenciál nevidím.

Uvedu jediný příklad. Tezi o aktuální nutnosti provést reformu EU, že reforma, hluboká reforma EU je nutnost, která jediná může zabránit katastrofě, vyjádřili před 20, 25 lety, v polovině 90. let. Uplynulo čtvrt století, a byla taková reforma provedena? Existuje vůbec nějaké fórum, na kterém by se mohly posoudit možné kroky k reformě? Ne. Nic takového. A nadále se jede v zaběhnutém směru v domnění, že to samo nějak vyhnije.

Martina: Jefime Fištejne, moc vám děkuji za vaši až brutálně upřímnou analýzu. Jsem za ni vděčná, děkuji.

Jefim Fištejn: Žádná jiná nemá cenu.

Všechny příspěvky s Jefim Fištejn

Diskuze:

  1. Tvrdit ze Trump by nikdy ustavu neporusil je prokazatelne falesne tvrzeni. Trump se snazil ustavu porusit nekolikrat po poslednich volbach. Jen osobni statecnost nekolika lidi na ktere tlacil (vice prezident Pence, napr, ci Rosen na ministertsvu spravedlnosti, ci McConnel) zabranila nejhorsimu. Pan Fistejn lze jako kdyz tiskne (viz zde).

    Mimochodem, ja ziju v USA, a tuto zemi bych z Fistejnovych cancu nepoznal.

  2. Pán Jefim Feštejn, spolu s Martinou Kocianovov,
    Dovoľte podakovať za spoločné pravdivé zobrazenie sučasnej AmerikyBidena. Ked vám na prezidenskom kresle sedí „papid“, nevešti to k dobremu. V Amerike máme o mnoho viac ľudí čestných, pravdivých, statočných, než tých na strane druhej. Tí pravdiví patrioti zeme zvolili prezidenta ktorý nikdy neporušil Ustavu svojej krajiny. Ano. Bol to president Tramp. Viťaz posledných volieb v ktoré väčšia časť zemegule neverí. Politická máfia „progresu“ však, manipulaciou čislami, pravdu zakryla, podlím podvodom dosadila Bidena, blýzkeho to priateľa Ciny a svetovému proletariatu.
    PS.
    Ku kritikom p. Fejštena ako Marena či Martin23:
    Prosím, prestante prekvítať najivnosťou.

  3. Pane Fištejn, hezký článek.
    Vypadá to, že historie se stále opakuje. K moci se dostává v Americe a v Evropě neokomunismus. To je konec osobní svobody. Media už dávno nejsou svobodná, ale poplatná jenom populistickému politickému proudu, Amerika byla vždy napřed, za chvíli to bude už i v Evropě. Pán Bůh s námi,

  4. Mimochodem existují protimonopolní zákony, které neumožnují soustředit veškerou oblast trhu v jedněch rukou. …………..

    Nejsem odborník, jen jsem si přečetl. Když ještě za Rakouska-Uherska jeden podnikatel usiloval o zřízení poštovní služby, dostal k tomu od císaře pána tzv. „poštovní výhradu“. Nikdo mu v tom podnikání nesměl konkurovat, ale za to měl povinnost dopravovat poštovní zásilky do všech obydlených míst – postupně i s povinností dopravit je do 24 hod. Pamatuji ještě z dětství, jak pošťáci obcházeli samoty v Krkonoších, denně okolo 15 až 20 km. Nyní doručovatelky jezdí auty, ale někde u silnice jsou schránky, kam si adresáti musí pro zásilky dojít.

  5. Trochu mě mrzí poznámka Martiny Kociánové v rozhovoru s panem Calábkem o tom, že ji nejvíce dokáže vyděsit česká televize. Myslím, že už dobře půl roku se pokouší o totéž. Konspirativci by v tom mohli vidět záměr, mě je z toho smutno, a tak hledám nějakou naději. Na tomhle webu to ale fakt není.

  6. Plky, plky! Byly doby, kdy se J.Fištejn dal alespoň částečně poslouchat. Tohle je ubohost na úrovni fake-news.

  7. Rusofob a kafárník Fištejn si dal vlastní gól.
    Pochopil, přes radost svých ne zcela bystrých kafárenských kolegů z vývoje v USA, že s příchodem globalistů v USA k moci, končí jeho role placeného ideologa. A samozřejmě nejen jeho.
    Globalisté již tyhle lidi nebudou potřebovat a tak je prostě vyškrtávají ze svých výplatních pásek.
    Je absurdní, že přes křečovitou snahu západu, již dnes jsou na západě v některých ohledech porušována lidská práva víc než v Rusku. Například při srovnání protestů s Navaným a protestům ve Španělsku v souvislosti se zatčením rappera Pablo Haséla za urážku královské rodiny, vše jasně vyznívá v neprospěch Španělska.
    Svět se překotně mění a lidé, kteří vývoj a situaci hodnotí optikou starou desítky let, jsou úplně mimo.
    Takže pan Fištejn tímto profesně končí a odchází do důchodu.
    Můe si jen gratulovat, že se nedožije toho, co na nás globalisté chystají a co si vyzkoušeli v globalistické laboratoři – Číně, a co budou implementovat do západní společnosti.

  8. Mimochodem k panu Fištejnovi, je příznačné, že starci nad hrobem velmi ochotně operují válkou, jich samotných se už obvykle týkat nebude. Dále je pro pisálky (pokud se nemýlím, pan Fištejn přispívá do mimořádně groteskního plátku s názvem Reflex) tohoto ražení typické, že mudrují o tom, jak to všechno dřív bývalo skvělé. „Jo, za Reagana a za Thatcherové, to byl panečku ráj, to nemělo chybičku!“ Jenže pak přišli komunisti, socialisti a neomarxisti, a všecko nám to zkazili. Na mě osobně tenhle pán nikdy valný dojem nedělal, jeho vývody jsou obvykle plytké a tendenční.

  9. Pro Jaroslav. Snad ničeho nemá současný Západ tolik jako hodnot. Svoboda, demokracie, evropské (americké) hodnoty. Svatá trojice naší doby, která se na člověka valí odevšad. Není projevu politikáře (politiky dávno nemáme, stejně jako nemáme novináře) jakékoli úrovně, od prezidenta po předsedu osmého krajského podvýboru, aby se v něm neobjevila. Důvod? Je zřejmý .. Je to stejné jako když někdo v jednom kuse mluví o sexu.

  10. Jefim Fištejn celkem jasně uvedl některá fakta, která lze analýzou současného stavu vysledovat. Zbývá ještě jedna důležitá oblast, bez které se změny neobejdou. Tou je vzdělávání mládeže a výchova mladé generace. Pokud chcete změnit svět hned, tak udělejte revoluci, kterou smete další revoluce. Pokud chcete změnit svět na delší dobu, tak vychovejte generaci, která bude další generace vychovávat stejně. Negativní změna se již celkem daří. Místo skutečného vzdělávání je mládež přikována k vládcům veřejného mediálního prostoru, kteří s nimi orají podle potřeby od konzumu až po filozifické a morální hodnoty. Nově jsou to děti rodičů ve věku 40 až 50 let, rodičů, kteří po roce 1989 nevštěvovali základní a střední školy, kde se vše bouralo, vysoké školy, kde se 10 let učilo jako na happeningu, v době kdy se bouraly autority, kdy se trhaly vazby mezi generacemi a společenskými vrstvami (třídami). Společnost má to, co si vycinkala a čemu tupě, v zájmu právě těch korporací, které to dnes řídí, uvěřila. Těžce za to budoucí generace zaplatí a dříve nebo později to vyústí v zásadní střet. I přes dehonestaci přechozího režimu je nutné konstatovat, že ve své podstatě zachovával určité životní hodnoty (jinak by k jeho pádu nedošlo). Lze diskutovat o jeho materiálním blahobytu, o jeho řešení odporu k režimu, o jeho podpoře aktivity, o jeho cenzuře atd., a to vše z hledisek od průměrného občana až po nespokojeného intelektuála. Ale v přicházejícím systému už nebudete mít o čem diskutovat- vlastně nebudete mít kde. Pokud nebudete souhlasit, tak budete vyčleněn mimo systém – a to je pro lidi to nejhorší.

  11. Přemýšlel jsem nad páně Neumannovým postřehem, z jednoho staršího rozhovoru s paní Kociánovou.. Zaujalo mne, že v USA jsou skoro všechny TV stanice liberální, a rozhlasové stanice naopak konzervativní.. Došlo mi to nakonec, konec konců, i pan Neumann o tom hovořil.
    Američané, kteří jezdí do práce, poslouchají v autě rádio.. A kdo se tedy dívá na televizi? Ti kdož nepracují. Televize se cestou do práce sledovat nedá.. To takřka zcela vysvětluje to, co se v USA děje. Lidé, kteří pracují, na televizi nemají čas, nebo ho mají výrazně méně a zpravodajství je až tak nezajímá, všechno důležité už slyšeli ráno a večer, cestou do práce a z práce.

  12. Na Youtube hledat: Tucker Carlson Tonight, Newsmax (Greg Kelly, , Marke Levin, Mark Steyn, Tom Sowell, a hlavně na internetových radiích americké AM stanice.

  13. Jedinounadějí Ameriky na přežití jako svobodného, individualistického a konzervativního společenství je neutuchající snah bidenovské administrativy pohřbít americkou ekonomiku. Pokud se to podaří do dvou let tak, aby zklamaní poblouznění opustili růžové vidiny spravedlivé společnosti a dali svůj hlas ve volbách 2022 Republikánům a ti by řevzali kontrolu Kongresu, může se americká společnost uzdravit. Jinak nevylučuji, že svůj poslední den na tomto světě uzavřu na schodech před domem s puškou na kolenou.

Napsat komentář