Od stareho Heitzmanna ke kolinskemu cyklonu
Když sem se na koncu zimy loučil ze staryma Židama, keři zdrhli před Hytlerem a v Karybiku vybudovali tropicky raj, stary Heitzmann mi doporučil, abysem nezapomenul navštivit Kolin. A hlavně stare židovske pamatky teho města.
Kolin je vubec zvlaštni město. Všeci vědi, kaj je, všeci Pražaci přez něho valili vlakem na Vychod, nebo naopak Ostravaci na Zapad, ale malokery ho navštivil.
A to je škoda.
Na jedne straně to je město, kaj žila jedna z největšich židovskych komunyt v zemich Koruny česke. Na straně druhe to je jedno ze dvuch měst, kde se za posledni velke valky vyraběla slavna chemicka latka Cyklon B, určena pro dezynfekci šatstva a zničeni parazitu. Kdosik přišel na to, že može likvidovat neenem parazity, ale aji lidi. Pokrok ale nezastaviš. A tak po roce 1945 se zatim upustilo od likvidace lidi tymto zpusobem, bo byly vynalezene efektyvnějši metody typu atomovych bomb, anebo cilenych lividaci pomoci deštniku s now-we-choke, připadně se lidstvo navratilo k puvodnim metodam likvidace nepřatel pomoci provazu nebo nucenych praci.
Cyklon B se v Kolině samozřejmě vyrabi dodneška jako efektyvni prostředek proti hmyzu a parazitum, enem se nazev změnil na Uragan D2. To už je u lidstva taky zvyk, že zakryva puvodni nazvy, aby si mladež myslela, že všecko zle už zmizelo a fčil už se budu budovat enem světle zitřky.
Ale to enem tak na okraj.
Z židovskeho osidleni českeho města Kolina teho moc nezustalo, z archytektonyckych pamatek naštěsti jo. Stary Heitzmann měl pravdu.
Až zas povalite vlakem a budete mět dvě hoďky času, vystupte v tomto zajimavem městě. Z nadraži to je sotva deset minut chuze na kolinske naměsti s nadhernu knajpu „U třech pirek“ s vyhledem na vlakovu trasu Terezin-Prag-Kolin-Oderberg-Auschwitz, a když si v synagoze pučite velky klič s židovsku šesticypu hvězdu, po pěti minutach se ocitnete na starem židovskem hřbitově v uplně jinem světě…
Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty iFčil, Köln nad Labem
Všechny příspěvky s Ladislav Větvička
Diskuze: