Zpět
Luděk Nezmar Díl 1/2

Musíme mít ústavní právo na offline život, tedy právo nevyužívat technologie a platit v hotovosti. Jinak je naše svoboda ohrožena

Text 17.3.202431 min Přehrát

V naší zemi už není asi nikdo, kdo by denně nebyl atakován neustálým skloňováním pojmu „digitalizace.“ Valí se na nás digitalizace státní správy, digitalizace firem, školství, služeb, zdravotnictví, digitalizace osobních průkazů, prostě desítky a desítky digitalizačních vylepšení, v čele s jednou nejpodstatnější – digitalizací našich životů. Politici digitalizaci slibují, plánují, přikazují, a především se s ní chlubí, a chválí se za ni, kudy chodí. Kdyby je člověk bral úplně vážně, tak by musel dojít k názoru, že nám začíná nebe na zemi, jenže odborníci, kteří této problematice, na rozdíl od nich, skutečně rozumí, varují, že jakkoliv přináší digitalizace některé, nebo možná i mnohé výhody, nelze ji v žádném případě oddělit od rizik – drobné i větší komplikace mohou zásadně změnit život jednotlivců, i celé naší společnosti. Právě o rizicích digitalizace našich světů budu dnes mluvit s odborníkem na kyberbezpečnost, Luďkem Nezmarem. Ještě jedním dechem dodám, že je to čestný předseda Asociace pověřenců pro ochranu osobních údajů, a také předseda Asociace manažerů informační bezpečnosti.

Martina: Je to velmi složitá problematika, než abychom ji dokázali smést ze stolu se slovy „Jenom dobré, nebo jenom špatné“. Dokážeš ale ty, jako odborník na kyberbezpečnost, odpovědět, zda se nám skutečně spíše uleví, nebo nám s každou další částí digitalizace našich životů začínají vlastně ještě komplikovanější časy?

Luděk Nezmar: Mně se moc líbil úvod „nebe na zemi“. Já to vidím jinak, spíše jako „peklo na zemi“. Není to moc složité – digitalizace jsou jedničky a nuly, to znamená pravda a nepravda – a to, co nám v současné době politici předkládají jako úspěch, jako to úžasné, že nám digitalizují život, je také spíš nepravda. Za mě to, kam se řítíme, je něco, čemu osobně říkám „digitální gulag,“ protože tyto technologie nás neuvěřitelně svazují. A hlavně si naprostá většina lidí neuvědomuje obrovská rizika, která to přináší do jejich reálných životů. A to mě trápí.

Martina: Před chvílí jsi řekl: „Peklo na zemi, spíše než nebe na zemi.“ Ty ses stal odborníkem na kybernetickou bezpečnost proto, že tě tento svět fascinuje, nebo že máš z něho nahnáno? Co bylo motivací?

Luděk Nezmar: Já jsem měl možnost – díky práci svého otce, který už za totality pracoval ve výzkumném ústavu – dostat se k počítačům už od svých tří let, a musím říct, že mě to od malička fascinuje. Takže já jsem s počítači doslova vyrůstal. Pamatuji si ještě děrné štítky a všechny postupy. Počítače mě provází celým životem. Ale to je také možná důvod, proč jsem přestal být jenom obdivovatelem, a dívám se i na temnou stranu věci. Takže počítače, jako každá technologie, jsou neutrální, a záleží na tom, jak je člověk použije. Ale zejména v poslední dekádě je jejich použití spíše blíž k jaderné bombě, než k jaderné energii, která by měla dávat život. A to mě děsí.

Přílišná digitalizace slouží víc politikům než lidem, a povede k fatální kontrole nad našimi životy

Martina: Proč si myslíš, že se to děje? Protože mnozí stále častěji ohledně digitalizací, a všech těchto vylepšení, tvrdí, že prý slouží především státu – nerada bych to zjednodušovala – prý to slouží především úředníkům: Nevím, ale mají s tím více práce. Nebo politikům: Ano, tam by to možná dávalo logiku. Ale nejméně to slouží občanům. Je to příliš zjednodušený pohled? Pohled ze sociálních sítí a hospůdek?

Luděk Nezmar: Ne, rozhodně není zjednodušený. Velmi totiž záleží na tom, jak politici k digitalizaci přistupují. A když to srovnám se zahraničím, tak tam existují fantastické projekty, které skutečně lidem pomáhají, usnadňují život. A teď pozor. Tady je rozdíl mezi pohodlností a usnadněním. Možná se k tomu ještě vrátíme. Tady v Evropě, a u nás zvlášť, mám pocit, že se vytvářejí digitalizační projekty jenom pro projekt samotný, bez toho, aby to mělo hlubší smysl. Hezkým příkladem je třeba e-občanka. Proboha, co to je za problém mít plastovou kartičku? V čem je to zásadní usnadnění pro lidi? Já ho nevidím. Je tam zásadní usnadnění pro stát, ale ne pro lidi.

Martina: Ty jsi řekl, že vznikají projekty pro projekt samotný. Myslíš, že se vlastně – i ohledně příkladu s e-občankou – se teď spíše vynacházíme nad jevištěm Národního divadla, akorát tam není „Národ sobě“, ale „Politici sobě“?

Luděk Nezmar: Řekl bych, že zcela jednoznačně. Digitalizace samotná je totiž nesmírně drahá věc, to není žádné zlevnění. Když se podíváme na poslední ne jenom dekádu, ale řekněme posledních třicet let, jak se digitalizace prosazuje, tak kde je zásadní efekt pro lidi? Máš víc času? Máš víc peněz? Je život jednodušší? Já to tak vůbec nevidím. Naopak komplexita těchto problémů je čím dál tím větší, a čím větší je komplexita, tím pravděpodobněji nastanou chyby, a čím složitější tyto projekty jsou, tím víc chyb bude. To znamená, že přílišná digitalizace spíš povede k těžšímu životu, a může se stát, že povede k fatální kontrole nad našimi životy.

Na e-občance je dobrá jediná věc, je to pohodlnější. Ale takováto pohodlnost nás může přivést ke ztrátě svobody.

Martina: Mně přibylo jedno vylepšení, že kdykoliv mi v mailu naskočí, že mám něco v datové schránce, tak mě rozbolí žaludek. A myslím, že nejsem úplně sama. Dobře, pojďme se teď podívat na jednotlivé projevy digitalizace, které tady jsou, a říct si pro a proti. E-občanky – už jsme je tady zmínili – spatřily světlo světa hnedle v lednu letošního roku. Ty už jsi tady naznačil tvůj lehce skeptický pohled. Ale dobře. Je v e-občance alespoň nějaká výhoda pro občana?

Luděk Nezmar: Zaprvé bych řekl, že to není e-občanka, ale e-doklady. Jenom abychom volili správné pojmosloví. Je tam jedna jediná věc – je to pohodlnější. A to je to, na co jsem upozorňoval na začátku, že pohodlnost, naše pohodlnost, může vést ke ztrátě svobody v našich životech. Navíc e-občanka, kromě toho, že start nebyl úplně podařený – shodily registry, a okolo bylo haló – tak tam mám dva zásadní problémy.

První problém je, že když je to z peněz daňových poplatníků, tak by kód měl být veřejně dostupný, protože to všechno platíme, ale veřejně dostupný není. A dokonce se odvolávají na to, že to je z důvodu bezpečnosti. Ale to je absolutní nesmysl. Jestli existují nějaké bezpečné kódy, tak jsou to vždycky open source, to znamená veřejně přístupné kódy, kde si každý může zkontrolovat, jestli v rámci tohoto kódu není třeba nějaké sledování, jestli tam nejsou nějaké kličky, jestli tam nejsou zranitelnosti.

Podívejme se třeba na bitcoin, kde to je 15 let open source, a není známo, že by bitcoinový kód někdo hacknul. Ano, hackli peněženky, které jsou soukromé, ale samotný bitcoinový kód hacknutý nikdy nebyl. Je to open source. Nechápu, co nám tam schovávají, a proč to je takhle uděláno? Takže toto vidím jako jeden problém. A druhý problém je, že celé e-doklady jsou už designovány ve smyslu e-wallet, tedy e-peněženky Evropské unie, která už zase navazuje na digitální měny centrálních bank. Což by bylo úplné zlo.

Nejdříve řeknou, že e-doklady jsou dobrovolné. A pak rozhodnou, že už jsou tak rozšířené, že budou povinné pro všechny. Tedy digitální gulag, sledování všech.

Martina: To znamená, že e-doklady, které se nám momentálně teď zdají ještě jako nedotažený projekt, který někoho zajímá, a někoho ne, jsou důležitou předkapelou velkých digitálních změn v našich životech?

Luděk Nezmar: Jednoznačně. A tady se hrozím toho, že to bude velmi podobné, jako se zmíněnými datovými schránkami. Nejdřív se začne mluvit: „Vždyť vám to usnadní život.“ Ne, jenom to život zpohodlní, ale rozhodně to neusnadní. A nejdřív to bude: „Nahrajte si to jenom vy, kteří to chcete.“ Ale pak přijde přesně moment, kdy řeknou: „Tak už je čas, aby to měli všichni. Máte to povinné.“ A to hrozí digitálním gulagem, sledováním každého z nás.

Martina: To znamená, že si myslíš, že e-doklady časem přestanou být dobrovolné? Že to bude opět známá salámová metoda, stejně jako v případě datových schránek, kdy to byl bonus pro lidi, kteří jdou s dobou, a vzápětí to museli mít i bezmála stařečci?

Luděk Nezmar: Já si to nemyslím, já to vím. Logika je v tomto naprosto neúprosná. To znamená: Ano, teď to máme dobrovolné, ale přijde moment, kdy řeknou: „Teď to máte povinné“. Jednoznačně.

Martina: Musím říci, že se mě dotklo, když jsem se dočetla, co říkal ředitel Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd, který za projektem e-občanek stojí, který zdůraznil: „Užívání občanky v mobilu je nepovinné.“ A další věta je: „K čemu ultimátně směřujeme, je evropská digitální peněženka, která nám umožní držet digitální identitu nejen na úrovní základních údajů, ale všech atributů, které nás popisují jako komplexní bytost.“ A to už mi přišlo, že řekl: „Tak milí zlatí, je nepovinná, ale jen do časů – vy knechti.“

Luděk Nezmar: Naprosto přesně. A pozor, v tom složitém souvětí je skryta ještě jedna věc, a to „komplexní identita“. To znamená: Nebudeme tam mít jenom číslo občanky, ale i veškeré zdravotní údaje, a s největší pravděpodobností i vlastní genom, biometrické údaje, své bankovní účty, bude tam covid pas, o kterém se stále hovoří. To je v podstatě onen původní projekt. To znamená, že za mě je to ještě snad nebezpečnější záležitost než čínský projekt sociálního kreditu.

Martina: Mě zaujalo to „nepovinné“, a vzápětí na to, „k čemu ultimátně směřujeme“. To je překvapivé slovní spojení. To znamená, že e-doklady jsou – jak jsme se o tom bavili – jakýmsi předskokanem evropské digitální peněženky, evropského prostoru sdílených zdravotních dat, o kterých jsme se spolu bavili už před několika měsíci. Myslíš, že alespoň dosáhneme toho, že naše data budou lépe chráněna?

Luděk Nezmar: Nemyslím si to. Je důležité vědět, že už na konci roku 2023 Evropská centrální banka ohlásila, že jejich zkušební projekt se blíží ke konci. To znamená, že analýzy jsou v tomto směru hotové, a je předpoklad, že v roce 2026 by se mohlo objevit digitální euro, které by časem mohlo nahradit běžnou hotovost, to znamená běžný způsob placení. Zásadní rozdíl mezi současným stavem, a stavem, o kterém se uvažuje, je v tom, že po každé platební transakci bude stát vědět, co si koupíte, kde si to koupíte. A v těchto databázích dokáže rozlišovat třeba to, jestli jste neutratili příliš moc peněz za maso, to znamená, že budou hlídat vaši uhlíkovou stopu. Můžou se rozhodnout, že třeba kupujete příliš moc tučných jídel, takže v rámci toho, aby chránili vaše zdraví, řeknou: „Ne, ne, kamaráde. Dostaneš pokutu a deset procent z tvého výdělku zmizí.“ Protože tyto měny jsou programovatelné. To znamená, že oni dokážou udělat i to, že řeknou: „Je potřeba podpořit severní Čechy, takže musíte utratit 20 procent ze svých výdělků v severních Čechách, protože nikde jinde těchto 20 procent neutratíte.“ Nebo si řeknou: „Fajn, je potřeba zvýšit útratu domácností, tak pokud do 20 dnů neutratíte alespoň 10 procent svého výdělku, tak to vysublimuje z vašeho účtu. To znamená, že CBDC, tedy měny centrálních bank – na rozdíl od bitcoinu nebo etherea, což jsou kryptoměny – jsou v podstatě digitální gulag – budou o nás vědět úplně všechno.

Pokud nebudeme mít v ústavě právo na offline život, tedy právo nevyužívat technologie, a právo platit v hotovosti, tak je naše svoboda ve velkém ohrožení

Martina: Když někdo z politiků zdůrazňuje, jaké výhody to bude mít pro občany, kromě oné pohodlnosti, tak třeba vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš řekl, že e-doklady přináší lepší zabezpečení i kontrolu nad osobními údaji, každý bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. A zároveň vzápětí na to se dostaneme ke kódu aplikace, který není veřejný, a tím pádem my vůbec nemůžeme vědět, co všechno tato aplikace dělá, jaká data sbírá, jak je používá, jak je analyzuje, a komu je předává. Je to přímý rozpor?

Luděk Nezmar: Jednoznačně. Pokud chci mít co nejvyšší bezpečnost, tak je samozřejmě potřeba tento kód zveřejnit, aby do toho mohl nahlížet každý, a případně i upozornit na zranitelnosti. Dám příklad: Tesla, a někteří další výrobci elektromobilů, pořádají každý rok soutěž, jejímž cílem je hacknutí automobilů. Ceny jsou v řádech miliónů dolarů pro ty, kteří uspějí. A tak jenom za letošní rok našli takzvaných „zero-day“ zranitelností, to znamená zranitelností, o kterých doteď nikdo nic netušil, tedy že Teslu, nebo elektromobily obecně, lze hacknout čtyřiceti možnými způsoby. A samozřejmě každá z aplikací má v sobě takové riziko zakódované, a čím větší a rozsáhlejší kód a komplexita kódu je, tím samozřejmě větší rizikovost hrozí.

A to vůbec nemluvím o tom, jaká data se sbírají, komu se posílají, co se s nimi plánuje. A teď si představte, že máte obrovskou databázi dat, takže pokušení pro politiky posadit na to třeba umělou inteligenci – která, na rozdíl od nás, dokáže data velmi komplexně třídit, analyzovat – je obrovské. Takže já jsem přesvědčen, že to, kam se řítíme v současném stylu a typu digitalizace, je digitální gulag.

Martina: Jestliže tady máme vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše, tak to můžeme pojmenovat tak, že neví? Nebo mystifikuje?

Luděk Nezmar: Neumím si představit, že by si Ivan Bartoš, který je sám původem kyberbezpečák, tato rizika neuvědomoval. Spíš mám pocit, že už je „standardním“ politikem, který je zapřáhnut do dennodenního života, a už v podstatě tato rizika pro svobodu lidí neřeší. Pokud v ústavě nebudeme mít právo na offline život, to znamená právo nevyužívat technologie, a právo platit hotovostí, tak si myslím, že je svoboda ve velkém ohrožení.

Martina: Tyto návrhy už tady padaly v roce 2023, a nikdy se nedostaly přes Senát. Pokud vím, tak jednou byly schváleny v prvním čtení, ale nejsem si úplně jistá, kam jsme v tom došli.

Luděk Nezmar: Myslím, že to je dáno také tím, že prostředí digitalizace je velmi specifické, velmi odborné. Nechci podceňovat inteligenci našich senátorů, nicméně bych řekl, že o těchto věcech příliš načteno nemají. Považuji to za skutečně velké nebezpečí.

Martina: Inteligence našich senátorů… Pojďme se bavit o inteligenci nás, uživatelů. Už jsi tady zmínil, že v okamžiku, kdy se spustily e-doklady, tak spadly servery, a to bylo mimo jiné proto, že lidí toužících po e-dokladech bylo tolik, že to přehltili. Myslíš si, že na konci tohoto jejich snažení je jen pohodlnost, nebo snaha být cool, nebo dojem, že si usnadníme život?

Luděk Nezmar: Je to kombinace více věcí. Moc hezky je to poznamenáno – být cool. Ano, mladá generace má pocit, že v tom je budoucnost, že toto je téměř smysl života. Bezpochyby je to i pohodlnost, protože mít mobilní telefon, a mít v něm všechno, je strašně fajn. Ale bylo by fajn, aby si lidé také uvědomili tu skutečnost, že když o mobilní telefon přijdou, tak absolutně ztratí svou identitu – všechno. V telefonu mají úplně všechno, včetně fotografií, včetně svých hesel, včetně – genomu.

Martina: Bankovnictví.

Luděk Nezmar: To znamená, že riziko je tam skutečně čím dál tím větší. To je jeden moment. Ale teď jsem možná trošičku utekl z otázky?

Současná generace je oproti lidem o 10 až 15 let starším až o 10 bodů hloupější v matematice, a o 6 bodů v jazyku. A to je spojeno hlavně s používáním technologií.

Martina: Co lidi vede k tomu toužení? A vyjmenovala jsem několik možných příčin. Ale neřekla jsem ještě jednu – indoktrinace.

Luděk Nezmar: Netroufám si takhle úplně hledět do myslí těchto lidí na příčiny a důvody, proč tito lidé takto jednají. Z ekonomie víme, že je to zejména právě pohodlnost. Nedávno jsem četl velmi zajímavou studii z Ameriky, která ukazovala na to, že současná generace, oproti předchozí dekádě, nebo oproti 15 letům nazpátek, je v některých případech až o 10 bodů hloupější v oblasti matematiky, a o 6 bodů v oblasti jazyka – a je to primárně spojeno s používáním technologií. A to jsme se ještě vůbec nedostali k využití umělé inteligence, ale zatím si povídáme jenom o mobilech, o sociálních sítích, o tom, co už v současné době každý z nás dennodenně žije.

Martina: My jsme si spolu nedávno povídali o tom, co dělá s našimi schopnostmi nadužívání a používání všech těchto technologií. Bavili jsme se o tom také rozsáhle s neurologem profesorem Martinem Stránským. Možná se k tomu ještě také dostaneme. Ale já bych se chtěla ještě urputně držet e-dokladů, protože to je teď hit. Ty jsi zmínil, že vše budeme mít v našem mobilu. Myslím, že každý si vzpomene, že když byl někdy v životě okraden běžným zlodějíčkem, na slastný pocit, když mu ukradli mobil, ale on věděl, že v kabelce má ještě občanku, kreditní kartu, a další doklady. Nebo naopak, když mu ukradli kabelku, a on si uvědomil, že mobil má v zadní kapse kalhot, a platební kartu také. O tento slastný pocit při okradení, nebo při útoků hackera, ale v tuto chvíli přicházíme, protože s mobilem ztrácíme veškerou svou osobnost. Nebo ne ztrácíme, ale dáváme ji všanc.

Luděk Nezmar: Zcela jednoznačně, protože doteď jsme si třeba PIN pamatovali, i když byli, řekněme, lidé, kteří si to psali na papírky, a dávali do peněženky. Ale úplně stejná situace je teď s mobilem. V podstatě když vám někdo sebere mobil, tak to znamená, že je pak schopen přihlásit se nejenom k vaší poště, k vašim sociálním sítím, a v podstatě dostat se k vašim přátelům, příbuzným. Současné technologie umožňují v reálném čase měnit hlas, to znamená, že jsem schopen hovořit třeba tvým hlasem, zavolat tvému manželovi, a říci mu: „Prosím tě, potřebuji, abys poslal 100 tisíc. Máme tady nějaký problém.“ A samozřejmě, když uslyší tvůj hlas s tvou intonací, tak to udělá. To jsou už reálné situace, které se staly třeba v Německu.

Nemluvě o tom, že v mobilu máme bankovní aplikace, to znamená, že nejenom přijdeme o peníze, ale skutečně přijdeme i o vlastní identitu. Protože současná umělá inteligence dokáže udělat třeba to, že když na sociální sítě dáme fotografie svých dětí, tak umělá inteligence je schopna děti ostaršit, to znamená, že z fotky desetileté holčičky je schopna udělat dvacetiletou holku, a vytvořit v podstatě její budoucí identitu, a s tou pracovat. To znamená, že čím víc informací o sobě posílám do světa, tím hůř. A úplně stejně je to i s e-občankou, jsou to zase jenom další data, která někdo může zneužít.

Martina: Jsou lidé, kteří se vyhýbají tomu, aby dávali jakékoliv osobní věci na sociální sítě, nebo třeba na nich ani nejsou. Ale ani ti se neschovají, ani ti nemají šanci zůstat v anonymitě. Jak si to schválili Švýcaři, že můžou vést offline život, a dokonce si schválili možnost být zapomenut, což mi přijde tedy skvělý obrat. Budeme mít tuto šanci?

Luděk Nezmar: Při pohledu na současnou legislativu, a řekněme na směr, kterým digitalizace, minimálně tady v České republice, kráčí, to tak bohužel nevidím, byť říkám a opakuji, že pro svobodu nás a našich dětí je to naprosto klíčová věc.

Martina: Nestanou se teď mobily velmi častým cílem zlodějů, a to mnohem víc, než to bylo dřív?

Luděk Nezmar: Jednoznačně. Je úplně jedno, na jakou statistiku kyberzločinnosti se podíváte, jestli si budeme povídat o phishingu, o ransomwaru, všechno stoupá nahoru, a ze standardní pouliční kriminality se pomalu přesouvají před obrazovky počítačů. Protože třeba na darkwebu to není tak, jak si člověk představuje hackera, tedy jako někoho, kdo musí umět programovat, znát celou řadu věcí – to už dávno neplatí. Já můžu jít na darkweb, koupit hotový program, kde se v podstatě jenom za to, že znám cíl útoku, podělím s tím, kdo daný program napsal, řekněme o 30 procent výnosu, a rozjedu si svůj vyděračský byznys, a nemusím být vůbec znalý programování.

Využití AI na hledání nádorových buněk v rentgenových, nebo CT snímcích, je lepší, než když to dělá člověk. Většina lidí ale vidí jen tato pozitiva, a ne negativa. Je jen otázka času, kdy budou hacknuté e-doklady.

Martina: Když jsme se bavili o tom, že se skrze náš mobil budou moci hackeři dostat i k našim zdravotním datům, tak to by pro nás mohlo být fatálně nebezpečné. Vzpomínám si na starý film Síť – to ještě možná byla Sandra Bullocková nezletilá – a už tehdy dokázali změnit data ve zdravotní kartě, což vlastně jednoho z hrdinů stálo život, protože mu dali léky, na které měl alergii. Myslíš, že to opravdu nikomu nedochází? To, že to nedochází nám, uživatelům – dobře, ale že to nedochází lidem, kteří nás do toho vedou?

Luděk Nezmar: Tato záležitost je dvousměrná. Třeba využití umělé inteligence na hledání nádorových buněk v rentgenových snímcích, nebo na snímcích CT, je násobně efektivnější, než když to dělá – byť zkušený – člověk. To znamená, umělá inteligence je v tomto směru jedině pozitivní. A já se obávám, že většina lidí vidí tato pozitiva bez toho, aby si uvědomovala i negativa. Stačí se podívat na množství útoků, množství – odborně se tomu říká data breachů, to znamená těch úniků, které jsou dennodenně – tak musí být člověku jasné, že je to jenom otázka času, než budou e-doklady hacknuté, a někdo si tato data stáhne.

Není to tak dlouho, co bylo na darkwebu uveřejněno Mother of all data breachers, kde je asi třináct miliard osobních údajů. Mimochodem, zdravotní data jsou nejdražší, protože se z nich asi dá vydělat nejvíc peněz. Zcela běžně jsou kupovány různými společnostmi, protože je to mnohem levnější, než když tato data máte pořizovat oficiálně.

Martina: Je těžké dostat se na darkweb? Já jsem to nikdy nezkoušela, neumím to. Nechci, abys mi dával návod, nezkoušela jsem to, ani mě to nenapadlo, nepídila jsem se. Ale kdybych o to měla zájem – je to snadné?

Luděk Nezmar: Na darkweb je snadné se dostat, ale už není tak snadné se v něm orientovat. Chce to samozřejmě nějakou zkušenost, protože to nefunguje úplně standardně jako vyhledávač Google. Ale když člověk tyto znalosti má, tak pak ví.

Martina: A v budoucnu si zaplatit někoho, kdo mi tam najde, co potřebuji, asi nebude až tak předražené.

Luděk Nezmar: To myslím, že už není ani teď.

Martina: Když se bavíme o e-dokladech, tak si uvědomuji, že předesíláme, co bude jednou v budoucnu. Zatím se zdají být e-doklady u nás prakticky nevyužitelné, protože se jimi můžeš prokázat, tuším, jenom v kybernetickém úřadu, a to není místo, které by každý z nás navštěvoval denně. Momentálně se vlastně skoro nikde nedají ještě použít. Jsou to potíže růstu?

Luděk Nezmar: Spíše bych řekl, že to je potíž špatně napsaného projektu, a zbytečně urychlené snahy – a to z politických důvodů – co nejrychleji přijít s nějakým bombastickým projektem. Neřekl bych, že to jsou problémy růstu, ale že zase někdo jenom chtěl urychlit tok věcí.

Všechny příspěvky s Luděk Nezmar

Diskuze:

  1. Bez digitální identity nelze dostat dotaci Zelená úsporám. Takže digitální občanka není povinná, ale kdo ji nemá (případně bankovní identitu), už dnes má nižší sociální kredit.

      1. Samozrejme, že nedajú povinné vlastnit chytrý telefon…
        Ale bez nejakej aplikacie v smradfone nebudeš mať právo vstúpiť do vlaku, do reštaurácie, do obchodu, ……….. proste bez smradfónu – domáce väzenie.

        1. Ano. Nemůžou, a přece můžou všechno. Stačí jen nějakým podfukem ziskat většinu. A říká se tomu demokracie 🙂

  2. A gren dal a 2030 rok reset eu parlamentu a Evropa či Amerika Spojené státy Americké falešné unie podvod chaos Tejmonajtit pán všeho zla skutečného světa zlý všeho stvořitel temnoty a hrůz a hnusů a hororů a další a zrůd a oblud monster další! A utrpení živých ! A jde Démnokorati v USA Demokrati v kongresu senátu ,tak velko města a malé města či vesnice zaniknou, a  budou civilisté v rukou čip na sledování pohybu a satelit budou vědět kde je. A červené zóny nesmět že lesy a pole a louky , že houby či byliny, a otroctví, navíc duch člověka v těle nebude aktivní že podvědomí či nevědomí v mozku bio počítači či pryč z těla to tělo umělou inteligence temnou zlomyslnou zvrhlou hnusnou. A lidé o tělo svobodu pohybu a myšlení a tužby lidské těla, chaos ukradne těla , zneužije nano sondy neviditelné v očkování covid 19 či očkování chřipku! A zvířatům dá taky veterinář, a budou těla nosit migranti, 1 barvu hlaf – life 2 hře co měly na sobě lidé čislo. Apsultní zlo zvrhlé a masochistické kruté a nemilosrdné odporné zhovadilé zvrácené nechutné! A brutální! A to Americkým civilistům povědět informovat informacích tak poštovny dá do schránek kde bydlí državy vesnice moderní pro civilisty lásky přátelství a dobra skutečného. A vizualizace programy očistu těla a ducha srdce a mozku a očí a 3 okam ! A čakarty na těle od hlavy dolů vysílače z pojeny z vesmírem a kosmem a všeho stvořitelem světla mimo kosmos skutečném světě a v magickou technologický počítači je Poportus Sambala. či ona vesmírný stvořitelé světla . A člověk holografické tělo z bunka my holografické těla živé a lidé musí prohlásit za živého člověka oficiálně veřejnosti mýt napsané na dokumentu!

  3. Možná se lidé proberou, až zase budou v rádiu hlásit regulační stupně, zasuvky budou fungovat jen 4 hodiny denně a v obchodě bude zboží na příděl. Ona se ta „válečná ekonomika“ nezadržitelně blíží …

    1. A my, na rozdíl od Ukrajinců, už nebudeme mít kam před tím utéct. Na letenky na Nový Zéland moc lidí nemá …..

    2. Lidi se neproberou, podívejte se na příspěvek nahoře (Radek) – jsou příliš arogantní a žijí ve vlastním přesvědčení, nehledat, neptat se, to je základ žití takových jedinců. Jen urážet a dělat z těch, co se jim nelíbí, co se okolo nás děje, pomatence a konspirátory. Nikdy bych nevěřila tomu, jaké doby se dožiju, tohle je hrůza a nejhorší je, že už není cesty zpátky, čím dál víc ztrácíme svobodu a většina tomu ještě tleská.

    3. toníček napsal:
      „Možná se lidé proberou, až zase budou v rádiu hlásit regulační stupně ……“
      – samozrejme sa NEpreberú.
      V kovidterore cez SMS-ky dávali ovciam domáce väzenie, hrozili extremnymi pokutami, …….. a do dnes sa (skoro) nik neprebral. Ovce bľačia blahom.

  4. Vzpomněl jsem si na film Brazil. Ta doba, o které je ten film nastala. Jestli se lidi nevzbouří, tak bude jen hůř.

  5. Digitalizace umožňuje zvyšovat množství informací, které o nás stát sbírá. V době, kdy bylo vše na papíru, mohl stát o svých občanech shromažďovat jen omezené množství informací na které měl prostory a lidi. Jak ceny za kilobyt na pevném disku padají, rostou možnosti státu nás šmírovat. A k dispozici jsou po několika cvaknutích myškou. Proto se formuláře množí a počet stránek narůstá. Digitalizace teoreticky umožňuje rychlejší vyřizování, ale v Česku je podle mých zkušeností pro uživatele opak pravdou. Naopak, digitalizace je výhodná pro toho, kdo ovládá program. Ve vteřině můžete být odstřiženi od svého konta v bance, nebo v přístupu do určitých prostor.

  6. „Musíme mít ústavní právo na offline život, tedy právo nevyužívat technologie a platit v hotovosti“.

    My to právo máme, jen si ho musime uhájit. Ve společnosti, kde Ústavu někdo může na podiu roztrhat a kolemstojicí mu tleskají, se na Ústavu nemá smysl spoléhat.

    1. Základní chyba naší ústavy a listiny základních svobod je omezení různých práv zákony. To je naprostý protiklad americké ústavy, kdy ústavní soud hledá jestli jsou zákony v souladu s ústavou. Naše zákony jsou de facto nadřazeny ústavě. Tím je naše ústava jen hezká deklarace místo základního zákona a ústavní soud fraška.

        1. Francouzi ukázali, jak na to. Vymysleli žlutou vestu jako poznavací znamení. Za několik hodin či dní se mohou malé skupinky podobně smýšlejícich spojit v jedno silné hnutí …

  7. Jsem velmi rád, že je tu přítomná odvážná Dáma, dovolte mi „smeknout“ i když klobouk nosím jenom do přírody při sněžení nebo někdy za deště.
    Pokusím se ale navázat do větší šíře (komplexity), neb skutečně o co tu jde, je ona tak zvaná (a faktická) bezpečnostní problematika.
    Aby mi šlo rozumět, musím jí nyní „rozpůlit“ do dvou trošku zásadně odlišných složek… (Ačkoli ty ovšemže spolutvořej jediný komplex)
    Tou prvou půlkou je co nazvu „životní půdou, prostředím“ a jeho sice vždy proměnnou avšak pro život ne pouze člověka nutnou stabilitou.
    (právě toto, víc než „digivazby všech a všeho“ jest tedy oblastí v níž „zvídám“… no lze číst i „čichám“ a neviděn (kromě mých výstupů z toho) běžnou ani hodně „vymakanou“ antičenichalskou technikou- se dozvím jinak než i aby kolem mne šlo najít „mrtvé“ schránky nebo osoby co „pro mne makaj a tedy „nosej“… nebo že by někdo našel v „digistopě“- tedy na mé „přípojce“ soubory dat.
    Že mi „to“ funguje ukázal covid, operace v Evropě, …tedy to jaké byly a jsou „vyvíjeny“ (někde ve střežených „šíbřích skrýších“) metody. (Kterak znestabilnit nebo zajedařit prostředí)… Ale to teď prosím pomiňte… pokud si někteří „náhodou“ přímo nevzpomenete na již starší zmizelé texty a provokace udělané tak aby ti chytřejší a pohotověší dokonce v obezřetnosti a pátrání předběhli vědce, psychology, sociology a pod. JO— nechal jsem se zrovna tady, tedy na SUčku „odstřelit“, jinde zase třeba „zapoměl“ nějaký materiál s tím nač se asi připravit a kam vlastní vůli ani sebe nevrhat, že je to tam PAST.
    -(howgh k tématu životní prostor „zítra, pozítří, možná i za „rok“)-
    —-
    Teď k tomu nač se nijak „nevrhám“, (necítím odborně zdatný) pohledem „laika“, ovšem laika který se zabývá bezpečností (a jejím ohrožováním) v podstatě velice zákeřným ALE JIŽ ZAZNAMENANÝM …. parazitem a jeho technikami:
    Digitální občanky, volby, zdravotní údaje, posudky charakterů (a „odměny“ za ty)
    bych přirovnal ke ZBYTŇUJÍCÍMU systému „lan“ jimiž se PARAZIT (jsa už vnitřní imunitou Země i občanů) rozpoznán POSPÍCHÁ KOTVIT… tedy zařídit si, aby nemohl být (zase příměr) „vypčíkán“, vykašlán a tedy ponechán na pospas (zas příměr) MRAZU A SLUNCI.
    Vůbec nepochybuju o tom, že v digisíti a v „deštníku družic“ zaznamená a bude muset řešit velmi vážné poruchy a „podivné“ úkazy… 😉 AŤ!
    Dál… Nač tu chci „apelovat“. Vážení, bacha na ta lana, jsouť to chapadla, tedy ať se, když chytnou (A TO JISTĚ CHYTNOU), tak tedy jen toho, co jste schopní zavčas pustit vy.
    Zdraví se pouští dost „blbě“. Pohodlí snáze.
    Spíš „mlčky“ hledejte zázemí a linky jinde… Nenechte ale „dochcípnout“ lokální řemesla, výměnný obchod, skutečné partnerské vztahy— a určitě zkoušejte otužovat a nacházet svojí duši a v ní přesahy JINÝMI (možná Vám ještě skrytými) cestami /než skrze „digi“ a její FINTY a návnadičky.
    (Ona ta parazitizující megera dost ráda „fušuje“- podpoří FUŠERY co „dělají“ jak do zdraví tak do „duchovna“.
    PROČ?
    Moc dobře ví, jak to OBOJÍ je důležité o hodně více než dovča v Emirátech nebo nákupy (letecky) tam někde v legend plné Amazonii a tak dále.
    Neberu to, ale doma a u sebe svobody a moudrosti prosím Vás hledejte víc. (TO JDE BEZ „DIGI“… z očí do očí ale i procházkou, činností na zahrádce, na autě, v kuchyni, i s pohledem pod nohy a na „nebeso“… Které je kurňaže 🙂 jen jediné JEDNO.

        1. Jo, jo, takňák i třeba trošinku jinak… (ne každý má zahrádku, někdo třeba něco jiného, umí to v dílně… nebo když se stane že větérek odfučí střechu. A klidně to může doplnit a vylepšit i některý SKUTEČNÝ „inža“ (ne tedy na „baterkáč“) a paní či slečna přesličná či kouzelná učitelka.
          Dík za Re Toníčku… (Prorážeč přicpaných podzemních odpadů , úspěšný, trochu se tlemící včíl 🙂

  8. Z mého pohledu je ústava a listina práv a svobod obsahově nefunkční zéležitostí, sloužící pouze k tomu, aby si lidé po jejich přečtení mysleli, že jsou svobodní.

  9. Kdo něco ví o bezpečnostní problematice, ví, že existuji tzv. Black hats (zlí hackeři) a white hats (hodní hackeři). Vidím to tak, že je nejvyšší čas, aby ti hodní hackeři přestali být hodní a důrazné předvedli politikům, co vlastně digitalizací a koketováním s AI celé společnosti přinášejí. Zbavit je bankovních účtů a identity, převest na ně nesplacené půjčky, pokuty za parkování, publikovat jejich maily a pod. Oni by zmoudřeli.

  10. Vetsina poslusnych neinformovanych lidi bez kritickeho mysleni proste prijme prostredi, do ktereho se narodi.
    Vsechno je to o rodicich. Ti jedini se mohou postavit systemu. Kdyz to neudelaji, jejich vnoucata budou povazovat za normalni a prirozene ze pri prichodu do skolky se budou identifikovat pres cip v jejich ruce, kde budou i zakodovane informace o tom, jestli nema horecku, nevyspalist, stress apod. Postupne celou vychovu prevezme stat.

    V praxi to znanena, ze pokud zli lide ovladajici skolu ‚v zemi nikoho‘ reknou, ze bez elektronickeho id prihlasku na skolu neprijmou, ceka vas kotelna misto vysoke skoly a prestizniho zamestnani. (a to uz se zacina dit).

    Na spoustu mistech se jiz neda parkovat, protoze penize neplati. Nedavno me na recepci hotelu odmitli ubytovat s tim, ze si ‚to‘ musim zaridit online na jejich strankach a potom jeste primo na miste poskytnout pas a vyplnit papirovy dotaznik.

    V jednom obchode (zahradni potreby), me odmitli obslouzit, kdyz jim neposkytnu jmeno. Tak jsem jim dala falesne. Delam to tak casto, kdyz treba v cistirne odevu me odmitaji obslouzit bez emalu a tel. cisla.

    + stat ma me otisky prstu, jakobych byla ve vezeni (pas). Kdyz to neudelate, nemuzete cestovat do USA (=totalitni vezeni).

    – na fotce na prukaz poskytovany statem jsem se dohadovala z urednici, ktera vyzadovala, aby mi byly videt usni lalucky!

    … A ja prosim nechte zvony znit! …

    1. USA od všech ostatních států vyžadují v pasu otisky prstů. Ovšem v americkém pasu je Američané mít nemusí a žádná vláda se to po nich neodváží vyžadovat. Tak vypadá světovláda v praxi:) Češi byli první kdo s tím souhlasil.

  11. Ono tady jde o zotročeni hned dvojí. Jedno je zotročení technologiemi, druhé je zotročení politiky (či lépe řečeno jejich loukovodiči), kteří ty technologie ovládají.

    A kromě toho zotročení je zde stále hrozivější damoklův meč nějaké katastrofy, která ty technologie jednoduše vypne. V jediném okamžiku přestaneme topit, svitit, nakupovat, jezdit, vařit. Nastoupí nepokoje, otevřený boj o zdroje a moc. Nebudou potraviny nebude pitná voda, bude se střílet či „jenom“ sekat tou sekerou, jak píše Ktosi iný.

    Většina populace to přežije maximálně tak měsíc. A to prosim nemluvím o jaderné válce, ale jen o obyčejném dlouhodobějším kolapsu oné na technologiích založené infrastruktury. Stačí, když si trochu zablbne naše sluníčko 🙂 🙂

    1. Moje babička se dvěma détmi přežila dvě svétové války. Méli dvě kozy, prase, slepice, kralíky. Topilo se dřívím nasbíraným v lese, svítilo petrolejkami. Autobus jezdil na dřevoplyn, pro krmení a na dříví do lesa se jezdilo s trakařem. Kdo je dnes tak soběstačný, jako byla ona?

      1. a když se v padesátkách v 7 hodin z radia ozvalo „kupředu levá“, prohlásila „zavři tu kisnu prolhanou“. O politicích i o mediích věděla své …

  12. „Martina: Když jsme se bavili o tom, že se skrze náš mobil budou moci hackeři dostat i k našim zdravotním datům,“

    – pani Martina zabudla, že pred troma rokmi na toto netrebalo mobil. (skoro) každý ochotne ukazoval výpis svojho zdravotného zápisu aj v hospode, aby si mohol sadnuť k pivu.
    Mobil nie je ZLO. Politici sú ZLO. Aj bez mobilu.

    1. Souhlas, jen bych neviděl původ zla v loutkách, ale loutkovodičich, resp. v autorech scénáře, podle kterého se to představení hraje ….

      1. Je to vina lidi, kteri se sami ustanovili nedemokratickymi vladci na ‚svem/nasem dvorecku‘.
        Pak je to z pulky vina nase, ze nejsme hrdinove. Proto potrebujeme mytus o hrdinach (kteri se v casech zla umi postavit za spravedlnost). Sami je v sobe nechame ozit jen v case revoluce a valky.
        Bojime se, porad se bojime a doma sedime, online id plnime, Zidy se zlutou hvezdou mijime a nepomuzeme, protoze nechceme skoncit, jako oni. Ted nam nejde doslova o zivot a my se nebourime!
        To mame takovy strach? Vzdyt tu neni zadna Cina nebo Rusko!

        Technologie ktera udava vasi lokaci, kterou si nekdo jiny (ci kdokoliv) vam neznami, muze dohledat, by nemela byt pouzivana ani ve veznici. Porusuje vasi Svobodu, svobodu pohybu bez nebezpeci sledovani vasi lokace. Driv vas mohl nekdo sledovat leda tak pesky nebo na koni (ci tajni spehove), mohl jste tusit kdo a proc (napr. odhalit je/chytnout)…
        Dnes sedite doma na gauci a hackne vam telefon nejaky pakistanec. A co kdyz dojde k prevratu???? To by nacisti v roce 1939 mohli sledovat pohyb vsech Cechu na uzemi Ceskoslovenska!!!

        Odmitla jsem pozadavek zamestnavatele na sledovani me lokace v ramci aplikace, kterou jsem si mela nahrat na mobilni telefon (tu jsem take odmitla). A nevyhodili me.

        Odmitla jsem se pri clock in/out fotit na googlem podporovanou aplikaci na firemnim tabletu, kde vyzadovali fotografii obliceje. A meli tak i pristup k me lokaci. Proslo to.

        Jinde (zamestnani) jsem zas odmitla kazdodenni laiserove skenovani otisku me dlane a prstu (skrze technologii, ktera patri Cine), A take me nevyhodili.

        1. A. napsal:
          „Je to vina lidi, kteri se sami ustanovili nedemokratickymi vladci na ‚svem/nasem dvorecku‘.“

          – Neopakujme dookola – kto je vinník !
          Hľadajme spôsob, ako mu vykrútiť krk , ako sa ubrániť.
          To neustále opakovanie všade „na alternatíve“ – že vinník je ten a ten …… to ma už unavuje a serie.

        2. No, já jsem se dnes dozvěděla, že v naší firmě bude povinné používat otisky prstů k přístupu na počítače. A bylo mi naznačeno, že když se mi to nelíbí, ať dám výpověď.. Ale lidem je to jedno, ještě si v tom rochní a jsou šťastný, že je všechno elektronicky a můžou ze sebe odevzdat naprosto vše! A když řeknete, že jste proti, ještě jste vy ten, kdo je nenormální a stěžuje si na ‚pokrok’….

      2. toniček napsal:
        „Souhlas, jen bych neviděl původ zla v loutkách, ale loutkovodičich“

        – Nie je dôležité, kto je vinník. Dôležité je, KTO má tomu zlu zabrániť !!!
        Pomenovaním vinníka sa nezničí ani kúsok toho ZLA.

        Ak líška loví zajaca – tak jedine ten zajac MÁ ZODPOVEDNOSŤ za svoj život.

        1. A ještě něco – ten zajíc to těžko přežije, pokud nebude vědět, že ho honí liška …..

          1. Dnešní zajaci dobre vedia, že sú honení. Iba sa tvária, že načo utekať.
            Vo všetkých web diskusiach sa takto tvária. A hlavne v živote.

  13. „Musíme mít ústavní právo na offline život“
    – To slovo „Musíme“ nie je moc vhodné. Nic NEMUSÍME. Správne by bolo povedať :
    „Vyžeňme ich a zabráňme im zotročovať nás“.

    Žiadne spravodlivosť neprichádza sama od seba. Spravodlivosť vzniká zničením konateľov ZLA.

    Pan Nezmar sa – už v úvode – sústredil príliš na odmietanie digitálnej techniky. Lenže – digitálna technika NIE JE ZLO, zlo sú politici používajúci tuto techniku na zotročovanie. Vyžeňme politikov, nie tú techniku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ovce čakajú, že spravodlivosť im prinesie DEMOKRACIA. Lenže – demokracia prinesie to, čo si demokrati zvolia. Aj fašizmus priniesli demokratické voľby.

    Sekerou sa narúbe drevo, alebo sa rozsekne hlava. Sekera je super nástroj. Ako demokracia.

    1. Bez lidi, kteři by jeji ustanovení znali a bránili, je ústava stejný čar papiru jako jiné zákony, jen ji odhlasovalo trochu vic poslanců. Dokud si budou moci lidé jako Rychetský vykládat ústavu podle potřeby a nikdo je za to nevyhodi z okna, je ústava k ničemu ….

      1. Ano.
        -Ustava NIE JE spasiteľ. Ústava je nástroj, ktorý MôŽE pomôcť tomu, kto sa aktívne bráni.

Napsat komentář