Česko je ekonomická kolonie. Hospodářství už není pod naší kontrolou, rozhodují v zahraničí
Bojíme se, a to rok od roku více. Nejsou to unáhlené závěry nějakých sociálních bublin, ale opakovaná, seriózní zjištění výzkumů veřejného mínění. Ty potvrzují, že k nejrozšířenějším patří obavy ze zhoršení životní úrovně, pádu do chudoby a dluhů, celkového zdražování, a budoucnosti vůbec. Současným rekordmanem je strach z války. Tak to vnímají zhruba dvě třetiny všech dotazovaných lidí. A ve všech zmiňovaných oblastech navíc obavy permanentně rostou, jen strach z covidu zmizel skoro zázračně, a přitom v minulých letech byl právě on na první příčce žebříčku. Výrazně také klesá spokojenost společnosti s kvalitou života, a podnikatelské a manažerské špičky také varují, že České republice hrozí vážná ztráta konkurenceschopnosti. Do jaké míry jsou tyto, a mnohé další, obavy opodstatněné? Čeká nás éra sociální nejistoty, utahování opasků, příchodu exekutorů, chudoby, nebo dokonce válka? Nebo to jen někteří vidí příliš černě, a nakonec přece nebude tak zle. O tom všem dnes budu mluvit s ekonomkou, docentkou Ilonou Švihlíkovou.
Martina: Jen ještě doplním, že se specializujete na oblast mezinárodních vztahů a mezinárodní ekonomie, věnujete se problematice globalizace, otázkám politické ekonomie. K nejvýraznějším vašim knižním publikacím patří „Globalizace a krize“, „Od velké recese k velké transformaci“ a „Jak jsme se stali kolonií“. Tak tolik k vašemu úplnému představení. Já jsem tady hned v úvodu citovala výsledky průzkumů veřejného mínění, řekněte mi, paní docentko, máte i vy obavy?
Ilona Švihlíková: Mám, mám velké obavy. A na prvním místě mých obav – asi překvapivě, vzhledem k mému povolání ekonoma, by asi posluchači očekávali, že má prvotní obava se bude týkat socioekonomické stability – mojí největší obavou je obava z války. A to hlavně proto, že když se podíváme nejenom na takzvané české elity – elity v uvozovkách, funkční elity, ne obsahové, a zároveň se podíváme na další představitele zemí EU, nebo i ve Spojených státech, tak vidíme, že tlak na velký konflikt tam bezesporu je. Vidíme to u prezidenta Macrona, vidíme to u vyjádření řady dalších představitelů, samozřejmě velmi silně u pobaltských zemí. Ale i u některých kruhů ze Spojených států, i když tam už se v tomto ohledu již začíná situace štěpit. Takže tohle je moje největší obava.
Protože, řekněme si to na rovinu, pak nemá moc smysl se bavit třeba o nějakých ekonomických rozvojových strategiích, dokonce nemá smysl se bavit o nějaké zelené tranzici, ať už jsme proti, nebo pro ni – protože já si pod tím představím něco jiného, než je dnes oficiálně prezentováno Bruselem. Nic z toho nemá smysl, protože pokud se bavíme o třetí světové válce, tak všechny tyto vědci jdou stranou.
Část kvazi elit vsadila všechen politický kapitál na konflikt s Ruskem
Martina: Nic z toho nemá smysl otevírat v případě, že některé ekonomické ukazatele, strategie a faktory nestojí za tím, že se do války tak ženeme. Řekněte mi, myslíte si, že i toto může být v pozadí? Že ekonomika, peníze, jsou nakonec na pozadí všeho, a dostávají se do popředí až mnohem, mnohem později?
Ilona Švihlíková: Myslím, že ve hře je několik faktorů, a u různých skupin se protínají. Když se podíváme na Spojené státy, tak tam dlouhodobě – koneckonců už před tím varoval Eisenhower – je obrovský vliv vojenskoprůmyslového komplexu, a výdaje, které míří tímto směrem, jsou dlouhodobě světově největší, což nutně neznamená, že Spojené státy mají nejlepší zbraně, že umí vyrábět rychleji a že jsou ve všech těchto oblastech výkonní. Ukazuje se, že tomu tak není. Stačí, když se podíváme třeba na vývoj u Bab-al Mandabu, to znamená boj proti jemenským Hútíům, tak to je jedna skupina.
Druhá skupina může být taková, která si od zapojení do války, nebo respektive od dlouhodobého zbrojení, slibuje ekonomické oživení, a zajištění pracovních míst. Myslím, že čím dál více tímhle směrem jde zejména francouzský prezident, který je koneckonců hodně spjat s pojmem „strategická autonomie“, který zazníval zejména v období covidu, kdy vyšlo najevo, že řada evropských ekonomik nedokáže vyrobit ani základní zdravotní materiály, a je závislá na dovozu z Číny. Takže je možné, že právě dlouhodobé zbrojení může chápat jako něco, co postaví evropskou ekonomiku na nohy, a zároveň zajistí nějakou – já bych řekla pofiderní – sociální stabilitu. Zároveň si myslím, že Macron očekává, že tato jeho idea povede ke zvýraznění role Francie v EU, možná i na úkor Německa, a že by tím Evropskou unii více spojil pod lídrovstvím Francie. Myslím, že tam bude hrát roli i určitá kompenzace, protože Francie už v posledních měsících, a vlastně i letech, zažívá velké neúspěchy zejména v Africe, kde byla v řadě zemí hlavní mocností. Zmiňme Niger, Mali, a tak dále.
A potom další důvod – a to bych řekla, že možná největší –, který není ani ekonomický, ale prostě takový, že řada politických kvazi elit vsadila všechno na konflikt proti Rusku – protože o Ukrajinu tady vůbec nejde – a vsadily na to veškerý svůj politický kapitál, a teď vlastně nevědí, jakým způsobem se z toho mají vymotat. A někteří se ani vymotat nechtějí, a někteří nevědí, jak z toho pryč. A kombinace všech těchto tří jevů, které se dynamicky zesilují, nás bohužel neustále přibližuje k velkému konfliktu.
Největším nebezpečím pro společnost je snaha omezovat svobodu slova
Martina: Paní docentko, když se mi spojí to, co jste právě teď říkala s tím, co jste řekla nedávno – je to titulek jednoho vašeho komentáře: „Za vše válka nemůže. Vláda žije v zajetí ideologického fanatismu“ – tak se mi nabízí v tuto chvíli otázka, jestli tato válka – přestože je tato otázka svým způsobem trošku svatokrádežná – není pro mnohé alibi? Protože za to se schová úplně všechno, co se momentálně děje. Všechna špatná rozhodnutí z dob covidu, všechna zadlužení, všechny nesmyslné kroky, všechna porušení zákonů, ústavy, a tak dále.
Ilona Švihlíková: Přesně tak. Těchto výjimečných situací můžeme využít k něčemu lepšímu, což se ne moc často děje, ale je to možné, ale bohužel je můžete využít – respektive zneužít v politice – proti vlastním občanům. To znamená veškeré ekonomické neúspěchy a selhání. A taky to u řady politických zástupců Pětikoalice vidíme, kdy řeknou: „Ale to je tím, že je válka.“ Takovýto pseudoargument ale analýzu spíše utíná, takže v tu chvíli debata de facto končí, a zároveň se tím zbavujete případné oponentury. Samozřejmě realita, jak vždycky říkám, nakonec zvítězí, doběhne nás, ale jako politická zástěrka to slouží velmi dobře.
A zase možná překvapím: Já si myslím, že největší nebezpečí tady nejsou ekonomické kroky – a řadu z nich vnímám velmi negativně – ale spíš kroky týkající se snahy omezovat svobodu slova. To považuji za obrovské, obrovské ohrožení. Tedy to, že hned v prvních dnech po zahájení konfliktu na Ukrajině došlo k zavírání řady webů, a velmi rychle se nastavila tichá cenzura v tom smyslu, že o těchto věcech se nesmí mluvit, není možné o nich informovat. Toto si myslím, je mnohem větší nebezpečí pro společnost, než nějaká opatření v prapodivných konsolidačních balíčcích. Tam se dá řada věcí zlepšit, i když je to samozřejmě velmi těžké. Ale pro společnost, a pro její fungování, je snaha omezovat svobodu slova, a to pod jakýmikoliv argumenty, v uvozovkách, a to, že to lidé dobrovolně přijímají, veliké nebezpečí.
Martina: Paní docentko, vy vidíte, že mám před sebou asi šest listů papírů s ekonomickými otázkami, a vy teď z těchto otázek svým způsobem odcházíte, protože…
Ilona Švihlíková: Tak se navraťme.
Martina: Ne, to je v pořádku. Ale vy je vlastně vnímáte až jako druhotné, protože se teď věnujete spíše oblasti, řekněme, mezinárodních vztahů, o kterých jsem tady říkala, že je to taky jedna z vašich domén. Ale mě by zajímalo, jestli v tuto chvíli skutečně nemá cenu řešit nějaká ekonomická zlepšení, a musíme počkat. Já se obávám, že v tomto vývoji světa na posun ekonomiky čekat nejde, musíme stále dělat nějaké kroky. Takže co teď dělat se situací, která tady je, která je pro mnohé provizorní? Protože si teď nemůžeme všichni sednout, a říkat: „Tak uvidíme. Děti, prosím vás, nevíme, jestli pojedeme na dovolenou. Nevíme, jestli pro vás budeme mít na obědy. Nevíme, jestli vám zaplatíme školy, protože nevíme, jestli nebudeme utíkat.“ Nemůžeme v takovém provizoriu žít. Co tedy radíte vy, jako ekonomka? Co radíte, když jsou lidé současnou situací paralyzováni, a mnohé by to mohlo přivést až k nihilismu?
Ilona Švihlíková: To už se možná trošku děje. Protože ve chvíli, kdy máte velké množství nejistoty a ohrožení, která nejsou známá, to znamená, jako byla pandemie – na to byly samozřejmě různé názory, a byl to nový problém, se kterým civilizace našeho typu neměla minimálně sto let co do činění – tak je jasné, že to společnost do značné míry paralyzuje, protože najednou tápete ve tmě, a není úplně jasné, co dělat. A tady by měla směr dávat právě vláda – na rovinu řečeno. Tady asi nemůžete chtít, aby se v tomto běžný člověk úplně dokonale zorientoval, protože – přesně, jak jste řekla – má spoustu svých běžných, každodenních starostí. Takže ve chvíli, kdy vláda neudává směr, nebo, nedejbože, udává takový směr, který nejistotu ještě zvyšuje, to znamená, že každý den slyšíme, že je potřeba zvažovat odvody a že se musíme připravit na dlouhou válku proti jaderné velmoci, a zprávy tohoto typu se stávají běžnou součástí informací…
Mnoho vlád ve společnosti záměrně zvyšuje nejistotu a obavy, protože pak s lidmi mohou lépe manipulovat
Martina: Máme si zvyknout.
Ilona Švihlíková: Toto je přesně pomalé vaření žáby, to znamená pomalu si zvykat, aby to potom lidé pasivně přijali. Takže se nemůžeme divit, že to na společnost působí. A působí to třeba tak, že ti, kteří na to mají, tak spoří, v obavách drží výdaje, nebo se snaží hledat nějaké zajištění. To znamená, že i u nás se hodně – více, než dříve – diskutuje o zajištění pomocí nákupu zlata, případně jiných drahých kovů.
Martina: Ale cena je nyní tak šílená, že už to ani koupit nejde.
Ilona Švihlíková: To je přesně ono. Bavíme se o té části společnosti, která si to může dovolit. To znamená, bavíme se o části střední třídy, a vyšší skupiny, a řekněme si rovnou, že ti se zajistit umí, jako v každé době. Ale potom tu máme obrovské segmenty společnosti postižené velkou nejistotou, velikým strachem, které se prostě snaží přežít ze dne na den, a kromě těchto existenčních starostí – to znamená otázky zapojení do nějakého velkého konfliktu – řeší své dennodenní problémy: Jak vůbec vyžít z důchodu, jakým způsobem zaplatit dětem kroužky, aby se jim nikdo ve škole nesmál, jakým způsobem sehnat peníze na nájem, který je někde velmi drahý. Takže toto se nám tady střetává.
A já chci říct, že to nejde proti sobě. Společenská atmosféra vždycky bude ovlivňovat ekonomiku, ať už na úrovni každodenního rozhodování rodiny, nebo i na úrovni rozhodování vlády. Vadí mi, že řada vlád tuto nejistotu a obavy zvyšuje. Nevím, jestli to dělají z hlouposti, ale myslím, že to je do značné míry záměr, protože si třeba myslí, že když budou lidé hodně vyděšení, tak se s nimi dá lépe manipulovat. A myslím, že to je hodně chybná strategie, ale někdo takhle uvažovat může.
Martina: Je účinná.
Ilona Švihlíková: Krátkodobě.
Martina: Doporučoval ji i Machiavelli.
Ilona Švihlíková: Jo, ale jenom krátkodobě. Dlouhodobě to nefunguje.
Martina: Paní docentko, teď se nabízí této vládě okopávat kotníky, a myslím, že důvodů k tomu je dost a dost. Ale řekněte mi, zželí se vám jí někdy? Takže si řeknete: „Ale ona to teď opravdu nemá lehké. Stejně jako to neměla lehké Babišova vláda, protože byla konfrontována s pandemií, a postavila se k celosvětové hysterii tak, jak se postavila. Je vám v něčem současné vlády líto?
Ilona Švihlíková: Tak na tuto vládu bych opravdu lítostí neplýtvala. To opravdu ne.
Martina: Já jsem ve vás chtěla probudit jakousi ženskou slitovnost.
Ilona Švihlíková: Ano. Tak to úplně ne, protože tady jsou těžké situace. A pokud jdete do nejvyšší politiky, tak je potřeba mít vědomí velké odpovědnosti. Ve chvíli, kdy nastupuje hloupost kombinovaná s nekompetentností, s triumfalismem, a hlavně s nenávistí vůči každému, kdo si zrovna myslí něco jiného, než ti u moci – tak myslím, že na žádný soucit není místo. Koneckonců, vláda s těmi, kteří mají jiný názor než oni, žádný soucit nemá, a to ani politicky, ani v oblasti mezinárodních vztahů, a už vůbec ne socioekonomicky. Ano, toto období není jednoduché, střetává se nám tady velké množství krizí, ale není to tak, že jsou zde situace, kdy máte jen jednu možnost. V drtivé většině případů je tu vějíř řešení, a to, jaké vláda vybere – a koho tím poškozuje – je její zodpovědnost. To není otázka žádného soucitu.
ČR je ekonomická kolonie. Různá odvětví napříč ekonomikou už nejsou pod naší kontrolou, a rozhodují zahraniční vlastníci.
Martina: Vy jste tady zmínila, respektive já jsem citovala jeden váš komentář, že vláda je v zajetí ideologického fanatismu. Co konkrétně máte na mysli?
Ilona Švihlíková: Je to jednak představa o prioritách – když se omezím na hospodářskou politiku – a jednak o možnostech řešení. Podle mého názoru zásadní problém je, že si vláda jako svou prioritu stanovila, a také to tak komunikovala, nápravu veřejných financí. Tohle u nás pravicové liberální vlády dělaly, a úspěchy byly velmi skromné, pokud vůbec jaké, a když si vzpomenu na minulá období, tak nás to v drtivé většině dovedlo do hluboké krize, často i politické. Vzpomeňme na roky 2012, 2013 – tam to bylo velmi silně patrné. Podle mne je tato hlavní priorita chybná už jenom z toho důvodu, že vůbec neberete v úvahu, že systém veřejných financí je součástí celé ekonomiky a že ekonomika má řadu dlouhodobých strukturálních defektů, a potom věcí, kterým teď musíte čelit. To, čemu nyní čelíme, je otázka cen energií a tlaku na změnu ekonomiky, která by se nás dotýkala velmi silně, a to je takzvaný Green Deal, nebo, chcete-li, zelená tranzice.
K dlouhodobým problémům patří to, že jsme skutečně ekonomická kolonie. To znamená, že valné části různých sektorů – a to se táhne napříč ekonomikou – nemáme pod naší kontrolou, a že je čím dál patrnější, že rozhoduje vlastník, a ne nějaké úmysly, jakože máme někoho rádi, nebo nemáme rádi, a takovéto sentimentální řeči. Prostě matka rozhoduje, vlastník rozhoduje, a z toho plyne, že kontrola české ekonomiky, v uvozovkách, je do značné míry iluzorní. A z toho vyplývá řada dalších problémů: To, že máme obrovský – jeden z největších na světě – rozdíl mezi tím, jaký máme ekonomický výkon a jakou máme úroveň mezd. Já jsem v knize, kterou jste zmiňovala, psala právě o tom, jak jsme se stali kolonií, tam jsem to rozebírala, a nedávno jsem si dělala aktuální výpočet a zjistila jsem, že nejen že se tento rozdíl od roku 2015, kdy tato knížka vyšla, nezmenšil, ale ještě se zvětšil.
A toto je téma, o kterém se nebavíme, přestože to považuji za základní rys české ekonomiky, který nám neumožňuje dlouhodobě zlepšovat životní úroveň obyvatel. To znamená, že za to, co v ekonomice vytvoří, dostávají velmi nedostatečnou odměnu, což nás zároveň velmi limituje, když se bavíme třeba o rozvoji zdravotnictví, nebo o podpoře vědy, a tak dále. Je to prostě jeden propojený systém. A toto úplně chybí. A myslím, že taková politika, kdy z toho vytáhnete jednu věc, a teď z ní uděláte falešnou prioritu, je neúčinná, a nebude fungovat.
Martina: Mně by nevadilo, kdyby si tato vláda udělala prioritu z toho, z čeho si prioritu udělala, protože to bylo jedno z hlavních témat ve volební kampani, to jest konsolidace veřejných financí. Ale jde o to, aby to nebyla jen volně ložená slova. Protože když se podíváme na fakta, která nás obklopují už poměrně dlouhou dobu, to jest, že potraviny jsou u nás dražší a méně kvalitní než v Německu, které má přitom úplně jinou kupní sílu, než u nás – je to asi trojnásobně.
Ilona Švihlíková: Dvakrát, až třikrát.
Martina: Ano. Rok od roku od nás zmizí asi 500 miliard korun do zahraničí, nejsme schopni žádným způsobem zdanit nadnárodní firmy, a přimět je k tomu, aby se chovaly tak, jak se má chovat firma, která bohatne a operuje na něčím území. Vyrábíme levnou elektřinu, kterou levně prodáme, a draze kupujeme zpět, ztratili jsme potravinovou soběstačnost – jak už jsem zmínila. Prostě pro nadnárodní firmy držíme míru ziskovosti….
Ilona Švihlíková: Ona je vysoká i v rámci mezinárodního porovnání.
Martina: Toto jsou věci, ve kterých žijeme, a nemůžeme je všechny přisoudit jenom této vládě. Ale co jí můžeme přisoudit, je, že s nimi vůbec nic neudělala.
Ilona Švihlíková: Ano, a dokonce jim to vyhovuje.
Martina: Ano. Chtěla jsem se zeptat, jestli se třeba nemýlím, ale už jste mi tento dovětek vzala z úst: Vyhovuje jim to proto, že mnohým vládám inflace vyhovuje, protože jim to masivně zvyšuje příjmy, a může jim to snižovat dluh? Nebo co? Protože to jsou různé věci. Je to skrumáž věcí, které způsobují – teď už mluvím dlouho – že Češi chudnou rychleji než kdokoliv jiný národ, a to nejenom v Evropské unii.
Ilona Švihlíková: Je to skutečně kombinace řady vlivů, máte úplnou pravdu. A proč se tomu vláda nevěnuje? Je otázka, jestli je tato otázka důležitá, a jestli není důležité to, že se tomu opravdu nevěnuje, a co s tím dělat? Ale taková motivace v tom nějakou roli má. Já si myslím, že zaprvé – možná to překvapí – že těch pět stran, které tvoří vládní koalici, nepočítalo s tím, že vyhrají volby. Protože uvědomme si, že vyhrály volby jenom díky zvláštnímu souběhu jevů, kdy milión hlasů propadl. To se nikdy předtím nestalo, nikdy předtím milión hlasů nepropadl. A díky rozpočítání hlasů se potom dostaly s tou sto osmičkou – nebo kolik to mají – k moci. Takže si myslím, že nepočítaly s tím, že budou vládnout, což by částečně vysvětlovalo tu naprostou nepřipravenost a absolutní nekompetentnost, kterou v prvních měsících předváděly.
Druhá věc je, že jsou pod velmi silným vlivem neoliberální ideologie, to znamená, že – „vono se to ňák udělá“ – udělá se to samo, a že vlastně jediné, co stát dělá, je, že škrtá, nebo zvyšuje daně, nebo obojí. A to bych taky řekla, že vůbec nechápou, že existuje nějaká strukturální politika, kterou tato věc ovlivňuje, což dělají všechny země, které o tom hovoří – některé intenzivněji, některé méně – ale dělají to všichni, když to tedy někdo umí. A třetí věc je, že tato vláda – a teď přemýšlím, jestli jsme někdy takovou měli, a srovnání mě teď nenapadá – je enormně zainteresovaná v zahraničí – když to řeknu velmi jemně – to znamená, že zájmy ČR jsou pro ni opravdu až na úplně posledním místě.
Motivací politiků k negativním krokům vůči své zemi může být snaha zavděčit se zahraničním zájmům s tím, že budou odměněni. A představa, že patří ke světové elitě, což je omyl.
Martina: Enormně? Vy sama jste už dřív řekla, že trend vývoje České republiky je takový, že třicet let se v této zemi myslí hlavně na cizí zájmy.
Ilona Švihlíková: A tihleti to dovedli k dokonalosti.
Martina: A řekněte mi, proč? Já vím, že se zase ptáme na důvody, které nám můžou být svým způsobem ukradené. Ale možná ne, protože bychom mohli vědět, co se na nás chystá, když budeme znát motivace.
Ilona Švihlíková: Politická motivace může být taková, že neúspěšní politici – a to vidíme i v jiných zemích – se dokážou velmi dobře zrecyklovat v orgánech EU. Ursula von der Leyenová je nádherný příklad naprosto zkrachovalé, velmi neúspěšné političky Německa, která byla vykopnuta do nejvyšší funkce, aby mohla škodit ještě víc a ve větším měřítku. Takže to můžou být osobní ambice, které mohou souviset s tím, že se prostě zavděčí nějakým zahraničním zájmům, a budou odměněni, ať už v nějaké korporaci, nebo v EU, nebo v NATO, nebo někde jinde.
A další věcí je absolutní vnímání sounáležitosti s nějakou globální elitou, ke které oni samozřejmě nepatří, ale myslí si, že patří, a domnívají se, že to, že budou chránit její zájmy, může mít třeba i nějaký pozitivní dopad, což je velmi naivní idea, ale u některých bych to asi úplně nevylučovala. A navíc si uvědomme, že struktury, které existují – ať už v oblasti mediální – to víte velmi dobře – a řekněme tlaku různých neziskových organizací – vás velmi silně, pokud jste v politické funkci, motivují k tomu, abyste zastávali určité spektrum názorů, protože jinak okamžitě budete pod obrovským tlakem, že jste extrémista, nacista, fašista, bývalý bolševik, současný bolševik. Vymyslete si jakoukoli nadávku. A navíc se to vyvíjí v čase. Třeba „komunista“, to už dneska neletí, takže se to zase přeorientovalo jinam. Ale jakmile jdete proti, řekněme, globalistickému proudu, tak dostanete. To víme obě dvě. A nemusíme být v politice, ale stačí, když jste analytik, komentátor, a podobně, a už víte, jaký tento tlak je, a víte, co to znamená mít mocné nepřátele, a řada lidí si prostě řekne, že toto nemá zapotřebí.
Ale řekla bych, že to svědčí o určitém intelektuálním úpadku takzvaných elit, to znamená, že nedokážou přemýšlet o svrchovanosti, o tom, jak naplnit tu svrchovanost, o tom, jak naplnit národní zájem. A vidíme, že třeba v Maďarsku tato debata bezesporu existuje, a existuje i v řadě jiných zemí, bezesporu v Turecku, v řadě rozvíjejících se zemích. Ale u nás, jak jsme periferie Evropské unie, si mnoho lidí možná i upřímně myslí, že čím více se přilneme k jádru, tak tím více nám to prospěje, jako kdyby země tohoto jádra – řekněme Německo, Francie, a některé další – měly za povinnost myslet na ostatní. Což nikdy nemyslely. To je iluze, ale asi si to někteří lidé upřímně myslí.
Když vezmu dneska debatu o euru, tak to skoro vypadá, že naše ekonomické problémy, které mají dlouhodobou povahu, strukturální povahu, vyřešíme nějakým jednoduchým lusknutím prstu, tedy tím, že přijmeme euro. To je úplný nesmysl – i z hlediska ekonomické analýzy je to úplný nesmysl. Ale tato určitá servilita vůči zahraniční je u nás velmi silně patrná už od devadesátých let, a obávám se, že, minimálně u takzvaných elit, v čase spíše sílí, než aby oslabovala.
Mluvit nyní o autonomii, ať už politické, nebo ekonomické (což je neoddělitelné) je podobně naivní, jako pokus o socialismus s lidskou tváří v roce 68. Západ nás potřebuje jako kolonii a nárazník proti Rusku. Díky nám mají Němci prachy na důchody, migranty i greendeal. Oni nám prostě nemohou dát svobodu. Musíme opět počkat, až se to zhroutí, jako v roce 89. A můžeme k tomu přidpět.
spam: Rodina Rockefelleru ma nadaci, ktera financuje na universitach bezmase jidelny a dal financuje projekt pri WEF: PTFI MarkerLab – vytvariji celosvetovou databazi, ktera ma poskytnout data o biomolekularnim slozeni 500 potravin, ktera jsou reprezentativni pro celosvetovou (globalni) spotrebu.
Zdroj: rockefellerfoundation.org (sekce novinky) +
https://www.weforum.org/agenda/2022/06/global-food-security-data/
‚Globalni spotreba ovoce, zeleniny, orisku a lustenin se bude muset zdvojnasobit (soudruzi :D), a konzumace jidel jako je cervene maso a cukr bude muset byt zredukovana vice nez pres 50%.‘ Vasi, Rockefellerovi. Stiznosti a dopisy posilejte na WEF.
Mám o tom dost pochybnosti, vzhledem k tomu, jak zelenina podražila.
V Irsku podrazilo mnoho potravin. Posledni 3 mesice se prestalo sice zdrazovat, ale nekteri zacali prodavat nekdy az polovicni porce (setri i na koreni) se zdrazenim az o 30%. Z obchodu mizi ne malo potravin a kvalita jde casto dolu (napr. brambory – horsi nez ve stredoskolske jidelne (blato bez chuti a barvy)). Syr ktery je chutny nahrazuji o nekolik trid horsim vyrobkem. (Neni to vsude, ale je to markantni)
Na reddit (v Aj) se o tom hodne povida:
(i o tom, jak je dnes ‚obleceni‘ z polyesteru)
https://www.reddit.com/r/CasualConversation/comments/10w2szz/anyone_else_noticing_a_quality_decline_in_just/?rdt=64385
Vypadá to, že EU v našem vykořisťování ohodila stranou veškeré zábrany. Abychom získali povolení od Evropské komise k financování nového bloku pro Jadernou elektrárnu Dukovany tak se Česko muselo zavázat, že nejméně 70 % výroby elektrárny bude prodáváno na otevřené energetické burze – konkrétně na denním trhu, vnitrodenním trhu a termínovaném trhu – během celé doby životnosti elektrárny. Takže si draze postavíme nový blok a elektřinu z něj musíme povinně předat k prodeji Němcům, kteří si ty své zavřeli:) Tenhle detail v českých zprávách o schválení chyběl.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_24_2366
„Ale tato určitá servilita vůči zahraniční je u nás velmi silně patrná už od devadesátých let, a obávám se, že, minimálně u takzvaných elit, v čase spíše sílí, než aby oslabovala.“
S tou poslední větou jinak skvělého rozhovoru nemohu souhlasit. Nikdy tomu od založení Československa nebylo jinak, s vyjímkou několika měsíců v roce 1968.
„… pro Jadernou elektrárnu Dukovany tak se Česko muselo zavázat, že nejméně 70 %……“
– NEMUSELI. CHCELI. Zaviazali.
A v Nizozemsko v Evropa jsou plagáty Artura Svaba WHO světové zdravotnické organizace temnoty a černé temného zla. A utrpení a zhoubu a nenávist, a nelidskost, a nedobro a zrůdy a fanatici a zvrhlíci. A sekta Chaose. a chtějí přestavět velko města na Apusldistán , a Kyberpank příběh. A 2024 a 2025 15 minutové města okolo města červené zóny, a žluté zóny a zelené zóny. A mutanty a na půl roboti bio, a androidi a kaborky temnou umělou inteligenci Chaose padlé anděle nebeského města zrádce a Satana serafína tupce debila.-
„Česko je ekonomická kolonie. Hospodářství už není pod naší kontrolou, rozhodují v zahraničí“
– Minuta ÚPRIMNOSTI :
Priznajme si, my ovládaní – že sme celkom dobrovoľne a s radosťou odovzdali moc do rúk vlastným gaunerom politikom, a tiež EU gaunerom politikom.
A keď si toto priznáme – začnime hľadať vinníka !
Já nevím, proč všichni ti hosté nevidí, nebo nechtějí vidět, skutečné příčiny PROČ. Proč to ty pseudoelity dělají? Proč pracují ve prospěch cizích zájmů na úkor našich vlastních? I paní Švihlíková to patrně ví, ale asi se taky bojí naplno to říct.
Představa, že se fialový hnus bojí nějakých ubohých ziskovek je směšná. Mohli by je zaříznout za měsíc, kdyby chtěli. Národ by jim ještě zatleskal.
Není hlavním problémem, že jsme ekonomickou kolonií. Kdybychom byli suverénním státem, nebyl by to žádný problém. Hlavním problémem je to, že jsme bezprávným, zvenčí ovládaným, vazalem největšího světového zlouna. Fialový hnus se tolik nebojí hněvu vlastních občanů, jako toho, že neobstojí na koberečku v Langley.
Drobně bych ještě paní Švihlíkovou doplnil, že na poli svobody slova nedošlo jen k neoprávněnému „zavírání řady webů a nastavení tiché cenzury“. Hlavně došlo k tomu, že ten bolševický zmetek, soudruh nejvyšší prokurátor, otevřeně všem vyhrozil, že po nich půjde, když si budou chtít říkat, co si skutečně myslí. A taky to dělá. Je úplně absurdní, že ani ne dvacet čtyři hodin po atentátu na Fica už ohlásili tuším pět stíhaných pro nějaké verbální pseudozločiny.
„Já nevím, proč všichni ti hosté nevidí, nebo nechtějí vidět, skutečné příčiny PROČ.“
– Otázka PROČ by mala byť ÚSTREDNOU otázkou akýchkoľvek diskusií. Jedine odpoveď na ňu dáva skutočné PRVOTNÉ príčiny a dôvody.
Pre MŇA je ešte dôležitejšia otázka :
PROČ toto všetko ovčania trpia, a nepriamo, aj priamo PODPORUJÚ ???
Ovčania sú síce iba blbé ovce, ale 10 milionov ovcí BY DOKÁZALO uštvať skupinku vlkov. KEBY CHCELI !!!!!
——-
PROČ toto všetko ovčania trpia ??? Pretože väčšina oviec sú už iba Zombí riadení diaľkovo cez TV. Inú odpoveď neviem.
meles stale totez, uz jsem to zde probral, ovcan muze volit az zmodra, stejne se z kazde zvolene partaje zase vyklube aportovaci mopslik pejzate mafie, kdo kontroluje menu, kontroluje vsechno,kdyz maji ovcani takovy vliv, proc uz jsi ty nezakrocil, co jsi udelal kdyz vsichni ostatni jsou tak pitomi a nic nedelaji? Proc nezalozis novou partaj a nenechas se picnout jako Fico? Treba ti pak postavi pomnik.)))
Každý meleme stále totéž, i ty 🙂
Já s tebou trochu souhlasím a hodně nesouhlasím. Hlavně ale tento poraženecký postoj považuji za kontraproduktivní, nahrávající těm, proti kterým se údajně stavíš. Už několikáté volby volím SPD. Možná, že jsou kontrolovanou opozicí. Možná, že nejsou ničím jiným, než podnikatelským projektem svého zakladatele. Možná, že jsou saturováni pejzatou mafií. Možná, že ne. Bez ohledu na to všechno tvrdím, že momentálně jsou jedinou reálnou možností dosáhnout rychlé změny. Že jsou pro všechny, kteří jsou nespokojeni s „prací“ a výsledky fialového hnusu (potažmo šestidemolice), ať už si myslí své o „Pitomiovi“, nebo věří v jeho osobní integritu, nejlepší šancí na změnu. V případě jejich volebního vítězství (ideálně), nebo alespoň nepominutelného výsledku možná nebudou chtít nebo moci splnit co slibují, ale co je jisté, že by se jednak odstavili od moci nejhorší zmetci, jednak by se k lidem konečně dostaly informace. Do mainstreamu by se ihned dostala témata a postoje, o kterých se zatím bavíme jenom na malých, řekněme opozičních, fórech. A vznikla by o nich široká debata, kterou by se jistě propaganda snažila neutralizovat, ale už sama ta diskuse by mohla vést ke změně a především k otevření očí „ovčanům“. A kdyby nesplnil naděje Okamura, na těch tématech by mohly vykrystalizovat jiné osobnosti. Změnilo by se společenské paradigma.
Ta situace je vlastně jednoduchá – buď je někdo spokojený s tím, jak to u nás vypadá – a pak může volit kohokoliv z šestidemolice, a nebo spokojený není a chce změnu. Nejlepší šance na změnu je SPD.
Mluvím samozřejmě o parlamentních volbách, ale už ty nadcházející jsou pro ně zahřívacím kolem.
jaky porazenecky postoj? Zrejme nejste schopni racionalne uvazovat, znam dobre politiku na Zapade a v CR to neni jine, uz jsem to zde popsal, veskere partaje jsou okamzite infiltrovany trojskymi koni pejzate mafie, mrkni na Francii, Macron, Rotschilduv mopslik, La France Insoumise zid Melenchon, socialisti nejnovejsi tazny kun zid Glucksmann, okamzite medialne glorifikovany, podle presstitutu uz skoro vitez. Tak muzes vzit jeden stat za druhym. Tvuj Pitomio z SPD se odkopal nejpozdeji kdyz zacal pozadovat svatek holocaustu, jakmile bude ve vlade, okamzite otoci o 180 stupnu.Posledni ukazka tehle akrobacie byla Meloni v Italii, udajna fasistka a nastupkyne Mussoliniho, dle presstitutu, ihned po zvoleni cvicena aportujici fena atlanticke zidomafie. Politicky se to proste porazit neda. To pro mne ale nehraje roli, protoze vim, ze ekonomie je posle do kytek, kolaps toho podvodu se blizi cim dal rychleji, uz jsem to zde drive naznacil a nehodlam se opakovat. Pokud nekdo vynaklada energii na zakladani nove strany, plytva energii, nez se rozkouka, ma ji plnou obrezancu, to je proste ztrata casu.
Souhlasím s Hickorym, že se nejedná o poraženecký postoj, nýbrž racionální jednání.
Myslím, že každá společnost založená na centrální moci udržované násilím, bez ohledu na to, jakým způsobem a s jak velkou procentní podporou společnosti ta moc vznikla, dříve nebo později vygeneruje „elitu“, která si tu moc pojistí „na věčné časy a nikdy jinak“. Jedinou brzdou je skutečnost, že taková nesvobodná společnost časem ekonomicky zkrachuje. Proces se restartuje a za třicet až čtyřicet let jsme tam, kde jsme byli. To bude trvat do té doby, než lidi pochopí, že předávat bezvýhradně vládu nad svým životem nějakým „zástupcům“, byť na první pohled sebelepším, je slepou uličkou (i když pro mnohé pohodlnou).
No a já s ním nesouhlasím 🙂
A nevím, co by mělo být racionálního na tom, ulehčovat těm paznehtům vládnutí. Hickory mele opakovaně nesmysly o infiltraci všech stran „pejzatou mafií“. Skutečnost je taková, že potenciálně opoziční strany jsou systémově infiltrovány zaměstnanci zmr. plk. Koudelky – a ti jistojistě obřezaní nebudou. Může být, že „pejzatá mafie“ má u nás silný vliv (i) na politické dění a že řada politiků může operovat s její podporou, jakožto, řekněme, třetí sílou, která je může zaštiťovat před tou, řekněme, první. Viz například Zeman, že. Přičemž mohou být i klamáni představami, že Židé jsou nepřáteli machometánů – tedy že nepřítel našeho nepřítele je náš přítel.
Zdá se mi, že hickory nežije v této zemi, takže může mít své názory ovlivněny situací tam, kde žije. Kdyby žil v SSA, patrně by jehk názory byly relevantní.
A nechte už toho svého utopického libertarianismu 🙂
Klíčové slovo je „bezvýhradně“. Nemyslím, že by někdo takový existoval. A taky nemyslím, že by těm paznehtům někdy nějací lidé vládu předával.
Termín „pejzatá mafie“ jsem bral s nadhledem, je šajs egál, jaký druh mafie to je, jestli koudelkova nebo šórošova. Podstatné je, že si svou moc ohlídají.
Libertarianismu nenechám, mně se líbí 🙂 Ale samozřejmě nikomu neberu jeho socialismy, oligarchismy, fašismy, monarchismy a kdoví co ještě, pokud si je provozuje se svými souvěrci, na svém a za své. To je právě ta krása libertarianismu, nechat ostatní na pokoji (dokud nezačnou být agresivní).
Ano, „bezvýhradně“ zní poněkud kategoricky, proto ho zmírním: Bezvýhradně na dobu čtyř let s tím, že vás pak nechají vybrat si ještě většího šmejda.
Jo, a ještě k tomu zlehčování vládnutí. V současné demokracii nemáte šanci vládnutí po dobu čtyř let ovlivnit. Naopak po těch čtyřech letech, pokud se dostavíte k volbám, dáte tomu systému, kdy si zase dosadí jinou postavičku z panoptika, legitimitu. V nesnázích by se ocitli, kdyby jim tam nikdo nepřišel.
Já to tušil, že toho nenecháte 🙂
Ále, tak každý má nárok na nějakou tu úchylku. A nakonec jste ještě hodný, když je necháváte na pokoji, přestože si všechny ty ismy docela zásadně neprovozují na svém a za své.
I po vylepšení nemyslím, že by někdo takový existoval.
To by samozřejmě bylo hezké, kdyby nepřišel nikdo. Až to mezi lidmi domluvíte, dejte vědět, rád se připojím. Ale podle mě je reálnější varianta, že prohrají volby. Což jim způsobí velké mrzení a budou muset řešit náhradní varianty. No a každá improvizace a nestandardní postup vede k chybám, které se jim mohou nevyplatit. V zásadě nejsem fatalista.
Držím vám palce 🙂 Já zas tipuju, že to eurosoudruzi sami pustí, až jim to ekonomicky začne padat na hlavu. Ale napřed si pojistí, aby jejich nástupci byli jejich překabátění soukmenovci (vzor plyšáková revoluce). Za „demokracie“ to tak chodí. Uvidíme.
Hodný – nehodný: proti agresi nemá smysl se otevřeně bránit, pokud má nepřítel naprosto drtivou převahu ve zbraních i mužstvu. Zbývá pasivní resistence, kde to jde. Pokud se ovšem někdo dostane na/za hranu, může mu jebnout v kouli a máme tu sebevraždu či atentát. To se mě (doufám) netýká.
Uznávám pasivní rezistenci v kombinaci se sypáním písku kam se dá 🙂
re Vlk:, tvuj problem je, ze nemas poneti o cem je rec, neznas dejiny a nechapes souvislosti. Indoktrinace veskerych stran v NATO statech pejzatou mafii je realita a jestlize vsichni jejich mopslici nejsou obrezani, nehraje to roli, protoze diky kontrole monetarniho systemu si jich mohou neomezene koupit. Nekupuji ovsem jen politicke sasky, maji koupene veskera dulezita media mainstreamu a samozrejme jejich poskoky v NGOs kterymi okopavaji neposlusnym politikum nohy. Tva predstava ze prave vas CR Bordelistan neni postizen je primo infantilni, je to presne naopak, ma to tam totiz historickou tradici, je to jeste horsi nez jinde,Ceskoslovensko vzniklo prave diky sionistickym planum na rozbiti monarchii a uz T.Masaryk, Jan Masaryk, Clementis, Gottwald a spoustu dalsich byli sionisticti poskoci, akorat Alois Rasin odmital jejich penezokazectvi a tak ho nechali zavrazdit. Zidobolsevici v Rusku mohli prezit jen diky Masarykovu rozkazu aby Csl.Legie nepomohly Bilym. Jemu vdecime za 41 let komunistickeho rezimu. Ben Gurion, sef teroristickeho gangu sionistu , masovy vrah a pozdejsi premier Izraele priznal, ze bez dodavek ceskoslovenskych zbrani a skoleni pilotu by Izrael tehdy neprezil. To pak samozrejme pokracovalo s nastupem kadoshe Veskrny alias Vency flasky, ktereho tam dosadili a jeho obrezane party. To vse bylo soucasti projektu ktery dohodli na sionisticke kongresu v Basileji 1897. dle priorit:
1. uchvatit moc nad peneznim systemem USA, vykonano 1913
2. financovat prevrat v Rusku 1917 a zmocnit se ruskych surovin, to byl prvni Majdan ktery se povedl diky platbe 26 milionu $ ve zlate, uz jsem zde o tom psal.
3. uchvatit moc nad evropskymi staty a kontrolovat jejich financni system, vykonano
4. druhy Majdan se nepovedl 1968 CSSR
5.pak byl Kyjev.
Ja ziji 48 let ve Svycarsku a znam politiku NATO statu, monetarni system a toky penez jak sve boty, ty o tom nemas poneti.
https://slovanskenoviny.sk/ako-ceskoslovensko-stalo-pri-zrode-statu-izrael-alebo-vyznamna-uloha-povojnovej-ceskoslovenskej-republiky-pri-vzniku-zidovskeho-statu-ktoremu-sme-za-pomoci-sionistov-dodavali-zbrane-aj-napriek-vtedaj/
Tak ještě, že tě tady máme a ty nám to všechno vysvětlíš 🙂
Hlavně s těma legiema to byl majstrštyk!
A jak to vypadá ve Švajcu? Tuhle jsem četl, že tam máte ještě demokracii, fakt jo?
re Vlk.
O legiich asi moc nevis, psal o tom i legionar Rudolf Medek, dalsi fakt je ze zidovsti bankeri Masaryka dlouha leta vydrzovali, take o tom ze vsichni dustojnici Rude Armady byli z pocatku zidi, nebyl ale sam, casem vyplave kazde svinstvo na povrch. O tom existuje na Zapade spoustu zdroju, take o tom proc zidovske banky financovaly prevrat v Rusku 1917. Spoustu z tech zdroju je dolozeno archivy, take Trockeho cesta lodi z USA je presne znama, uz tehdy existovaly seznamy cestujicich pro kazdou lod pres Atlantik a daji se jeste stale dohledat. Podobne jako o kolaboraci sionistu s Hitlerem (Haawara dohoda 1933), diky zidovskym historikum v USA i Izraeli. Tvuj problem je ze nedohlednes pres okraj toho ceskeho talire, vse se da dohledat kdyz se chce. Demokracii ve Svajcu jeste skutecne mame, pomalu se to ale diky duverivym Svycarum zacina naklanet, i tady ovladli obrezanci medie a nakecali jim ze musi zachranovat kdejakou sebranku z celeho sveta, hlavne zdejsi zeleno-ruda pakaz to tu propaguje, takze sem od te doby kdy jsme prisli natahali 2 miliony te sebranky a ta, jakmile dostane pas voli socany a zelene, vznikl zde primo asylovy prumysl na kterem parazituje kdejaky polit sasek. Jedine co se jim jeste nepovedlo je presvedcit to tupe stado aby si sami zakazali hlasovat v referendech a iniciativach, takze nadeje umira naposled.
Pani Svihlikova ma v mnohem pravdu, v jedne veci se ale muze uklidnit, zadna WWIII se konat nebude, tady ponekud zapraha vuz pred kone, kdyz na prvni misto dava politicke tajtrliky pred ekonomickymi faktory, to ma jisty smysl u statu ktere maji fungujici zdravou ekonomickou zakladnu. Pri pohledu a tu bandu bankrotaru v NATO statech nebo Japonsku, jsou ve skutecnosti politicti tajtrlici uz leta irrelevantni, sice funguji na principu ze chcipajici kobyla kolem sebe kope, to z nich ale zadne viteze neudela. Faktem je, ze vse urcujici stezejni stat, USA, vubec nema ekonomickou a prumyslovou zakladnu aby mohl riskovat valku vetsiho rozsahu, jejich prumysl je v Asii a ani tajtrlici Federal reserve banky na tom s jejich montizacni tiskarnou nic nezmeni, 80% udajneho bohatstvi USA je virtualni sajrajt, mydlova bublina ktera se rozplyne v okamziku kdy prvni raketa na Rusko nebo opacne bude odpalena.Temer 70% US ekonomiky sestava z presupovani dluznich papiru sem a tam,to poleti do komina i be velke valky.Biliardy $ bezcennych derivatu splachnou bankovni system do kanalu a zadne bilancni triky kterymi tu chciplotinu drzi od 2008 nad vodou uz nebudou fungovat. Vubec nemaji potrebny kapital, uspory s kterymi by se mohli z toho srabu vydrapat, saving rate je na mnohaletem minimu 3.2% . V dobe kdy rozjeli valku na Ukrajine byly urokove sazby skoro na nule, ted mezi 4.5-5.3%. Tajtrlik Powell je cely zpoceny kdyz vidi jak platby uroku na federalni dluh exploduji, behem 2 let budou cinit temer polovinu danovych prijmu. Zbrane kterymi disponuji jsou prevazne srot, jedina motivace majitelu zbrojovek je prodat blbecku v kongresu co nejdraz, slavna stihacka F-35 smi letat jen za pekneho pocasi,to tam ma tradici, uz nekdejsi Starfighter byl pilotum znam jako letajici rakev. Tohle vse hlavouni v Pentagonu vedi a vedi tez ze na hypersonicke ruske rakety nemaji zadnou odpoved, oni uz to tem politickym saskum rozmluvi. 🤣
https://fred.stlouisfed.org/series/A091RC1Q027SBEA
„zadna WWIII se konat nebude, tady ponekud zapraha vuz pred kone, kdyz na prvni misto dava politicke tajtrliky pred ekonomickymi faktory, to ma jisty smysl u statu ktere maji fungujici zdravou ekonomickou zakladnu. “
– je to strašne logické – ale REALITA histórie hovorí OPAK :
Vojny vynikajú hlavne vtedy, keď je ekonomika totálne v prdeli. 2WW vznikla v reakcii na extremny krach Nemecka.
A je absurné predvídať budúci vývoj ako logické vyústenie rozmýšľania politikov. Ich logika je možno dobrá – ale používa OPAČNÉ ciele ako sú ciele takzvaných normálnych ľudí.
srovnavas hrusky a jablka, pred 2ww nemeli jeste atomovky a nebyla vetsina statu bankrot, USA mely jeste sve prumyslove kapacity a nebyly dluznikem nybrz veritelem a krome Nemecka nebyla vetsina subjektu jeste po krk v dluhu, proto mohly staty emitovat valecne dluhopisy, to mohou dnes zapomenout, polovina Amrdolu ma problem na konci mesice dat dohromady 400$ na nejaky neocekavany vydaj. Jeste 2009 nebyly vsechny tehdejsi dluhopisy splaceny a politicti sasci doufali ze drzitele na ne zapomeli, ztratili je nebo uz umreli.
Svojimi argumentami podporuješ MOJE tvrdenie :
„USA mely jeste sve prumyslove kapacity a nebyly dluznikem nybrz veritelem a krome Nemecka nebyla vetsina subjektu jeste po krk v dluhu,“
– 2WW vojnu začalo práve to ZKRACHOVANÉ Nemecko, a nie fungujuce USA.
Čiže MOJE tvrdenie. Vďaka za podporu.
mas v tom gulas, Anglie Francie a USA mely na 2ww zrovna takovou vinu jako Nemecko, po 1ww jim daly v podobe reparaci nesplnitelne podminky a zidovske US banky pak financovaly jeste do 1942 obe strany konfliktu, nez to US kongres zatrhl, to byl duvod proc se Nemecko vubec mohlo vyzbrojit, z bankrotu Weimarske republiky by to realne nikdy nebylo, v 1923 stalo v Nemecku 1 vejce 320 miliard Mark, 1 kg brambor 90 miliard, 1 zlata Marka stala 1 bilion papirovych Mark,mas pocit ze za takovych podminek mohli vyzbrojit armadu? Pokud ano ,nech se vysetrit. ZKRACHOVANE Nemecko mohlo valku zacit jedine proto ze vitezne mocnosti ho pomohly vyzbrojit!!!
jinymi slovy, 1939 uz Nemecko ekonomicky stalo na nohach a z krachu se zotavilo, jedine diky pomoci USA se po menove reforme 1924 mohla nova nemecka mena stabilizovat. Amrdol mel strach ze prijde o reparace.
KtosiIny :
‚2WW vznikla v reakcii na extremny krach Nemecka‘
– Podle me vznikla hlavne kvuli krachu na burze.
‚Vojny vynikajú hlavne vtedy, keď je ekonomika totálne v prdeli.‘
– to je (bohuzel) pravda.
nesmysl, celosvetova krize skoncila 1933 a v 1939 bylo Nemecko davno na nohach, jejich nezamestnanost byla dokonce nizsi nez v Anglii a Francii a diky USA se 1924 zavedena nova mena mohla stabilizovat.