Pijároví montéři pro PePu107 smontovali projev natolik univerzální, že může být použit kdykoliv.
-
V roce 1871 se narodil Hermann Broch, rakouský spisovatel: „Člověk se síce domnívá, že se rozmýšlí a rozhoduje mezi spoustou možností, a ve skutečnosti pendluje pouze mezi útěkem a touhou a všechen útěk a všechna touha směřují nakonec k smrti.“
-
V roce 1781 vydal císař Josef II. patent o zrušení nevolnictví.
Richard Perman: „Sankce proti ruským médiím jsou obranou svobodného a otevřeného informačního prostředí“ (Ministerstvo zahraničí USA). Tak to je vskutku úžasné “demokratické” zdůvodnění prachsprosté cenzury.
První zprávy: V letošním projevu prezidenta P.P. není jediná zcela konkrétně zaměřená věta. Pijároví montéři pro P.P. smontovali projev natolik univerzální, že může být použit kdykoliv. Projev prezidentního hradního P.P. při udílení státních vyznamenání 28.října 2024 byl univerzálně bezobsažný, recyklát. Dobře charakterizuje hradního P.P. jako pana recyklanta – univerzálně využitelného kdekoliv, kdykoliv. Stačí takovou politicky nabalzamovanou osobu nasměrovat čipem momentálnosti – univerzální voják.
Kateřina Lhotská v Deníku TO: Bojovníci proti dezinformacím objevili novou hrozbu; přesvědčení některých lidí, že nežijeme na zeměkouli ale na zeměplacce. To však mohou snadno vyvrátit: Kdyby Země nebyla kulatá, tak by přeci nebylo možné, abychom před 35 lety vykopli socialismus na východ a on se k nám vrátil ze západu. Že už u nás opět bují, je prostě fakt a nelze si toho nevšimnout. Socialistický stát a jeho vrchnost stále více a více kecá lidem do života v přesvědčení, že ví nejlépe, co je pro ně dobré. Nejvíce tím trpí ekonomika. Tytam jsou představy, že hospodářství bude fungovat na principech volného trhu, kde mezi sebou soutěží jednotlivé firmy, stát se jim do ničeho nemontuje a jeho jedinou úlohou je určit pravidla hry a bdít nad jejich dodržováním. Místo toho máme přeregulované ekonomické prostředí, ve kterém se nabídka firem neřídí potřebami zákazníků, ale tím, na co je možné získat dotace.
Vidlák: Před několika dny zemřel senátor Roman Kraus. Byl předseda zdravotnického výboru, měl vždycky naprosto jasno, že to s námi firma Fajzr myslí dobře a nikdy nezapochyboval. Nepochyboval na začátku, kdy nepochyboval skoro nikdo a takřka všichni ještě věřili vědě. Nepochyboval, když se ukázalo, že očkování nezabrání nakažení, ani nezabrání těžkému průběhu. Nepochyboval, když se ukázalo, že očkovaní senioři také umírají. Nepochyboval, když se začalo mluvit o tom, že je zapotřebí se očkovat stále znovu a znovu. Nepochyboval, když si i majnstrýmová média posteskla, že je u nás NEVYSVĚTLITELNÁ epidemie mrtvic a jiných náhlých úmrtí. Nepochyboval, kdy už většina pochybovala. Před čtrnácti dny v jednom arogantním rozhovoru prohlásil, že se právě nechal naočkovat proti chřipce i covidu zároveň a kdyby do čtrnácti dní zemřel, tak budou covid dezinformátoři tvrdit, že to bylo kvůli tomuto očkování. No a zemřel… na embolii. V šedesáti devíti letech. Je to samozřejmě nevysvětlitelné náhlé úmrtí, ale víme naprosto přesně, že s vakcínou to nesouvisí, tam je všechno v nejlepším pořádku On tomu věřil do samého konce. (V rozhovoru lékařky a odpůrkyně očkování Vladimíry Beranové s Romanem Krausem z 11. října senátor pronesl: „Tak to vám udělám radost, já jsem včera očkovaný zároveň proti chřipce a covidu. Včera ve 20 hodin. Očkovala mě manželka doma, ona je zdravotní sestra. Takže když dostanu za 14 dní infarkt a umřu, tak vy řeknete, že to bylo kvůli očkování,“ prohlásil.)
Protiproud: Údaje jasně ukazují, že nárůst počtu případů rakoviny a související léčby začal kolem 14. týdne roku 2021, což představuje inflexní bod. Toto načasování se jasně hoduje se zaváděním mRNA „vakcín“ proti Covid-19. Pochopení časové osy je pro výzkumníky klíčové, jestliže se skutečně chtějí pokusit identifikovat faktory, které k „rakovinné epidemii“ přispívají. Jak dlouho bude trvat, než společnost dozraje k tomu, aby otevřeně a začala diskutovala o katastrofálních důsledcích zavádění mRNA vakcíny proti Covid-19? Samo se to nestane. Vakcinační obři jsou téměř všemocní. Budeme si to muset vymoct.
Konzervativní noviny: Počátkem září vzbudila pozornost zpráva, že starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) zakazuje ve Vsetíně mobilní telefony ve školách. Následovala nejprve pobouřená reakce, v níž mnozí, včetně ministerstva školství, přispěchali s tvrzením, že řešení, zvolené ve Vsetíně, je určitě protiústavní a že „zákazy nic neřeší“. Po opadnutí vášní se ukázalo, že jde o to, že radní ve Vsetíně uložili ředitelům základních škol zřizovaných městem, aby ve školách zajistili zákaz používání mobilů dětmi během vyučování, což je zcela v souladu s platným školským zákonem, kde stojí: „Školní řád může omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.“
Jaroslav Foldyna: Benzina – státní podnik založený v r. 1958. Značka se přestala v roce 2023 používat, protože společnost byla ovládnuta polskou polostátní rafinerskou společností PKN Orlen.
České aerolinie – vznikly v roce 1923 a do roku 2024 patřily mezi pět nejstarších aerolinek na světě. Postupně je ovládla konkurenční společnost SmartWings, která v tradici značky nechtěla pokračovat.
LIAZ – nepřímo navazoval na historii automobilky RAF z roku 1907. V roce 1951 vznikl s.p. LIAZ. V roce 1998 vyhlášen první konkurz, v roce 2002 společnost zkrachovala.
Karosa – navazuje na tradici z roku 1896; název používán od roku 1948. V roce 2007 přejmenována na Iveco Czech Republic.
Skloexport – založen po 2. světové válce, aby zaštítil vývoz sklářských výrobků ze zestátněných podniků. V roce 1998 vypukla aféra, která vedle k likvidaci společnosti s miliardovými dluhy.
Poldi Kladno – založeno 1889, Podnik postupně rostl, zejména válečnými zakázkami v obou světových válkách. Ve druhé polovině 20. století do ní byla včleněna prakticky veškerá ocelářská výroba v Kladně. Po roce 1989 nastal úpadek, v roce 1995 zastavena výroba.
Zetor – strojírenská firma byla založena v roce 1946; v roce 2023 Zetor prodal své brněnské haly, většinu výroby traktorů přesouvá do Indie
Jawa – nejstarší fungující československá firma zabývající se výrobou motocyklů už od roku 1929; motocykly se již nevyrábí v Týnci nad Sázavou, ale v indickém městě Púne
Solo Sušice – Výroba sirek v Sušici sahá až do roku 1839; výroba byla v roce 2009 přesunuta do Indie.
Textilana Liberec – byl průmyslový textilní podnik založený ve druhé polovině 19. století; průmyslové objekty v letech 2003 a 2004 srovnaly bagry se zemí.
Bytex (Intex) – následovnická firma znárodněné firmy, kterou založil v roce 1843 I. Ginzkey; koberce byly vyváženy do celého světa; v současné době je rozsáhlý, zhruba jedenáctihektarový areál,” využíván jen zčásti různými menšími firmami.
ČKD – strojírenský podnik založený v roce 1871; Nové vedení nebylo úspěšné a v roce 1998 stál holding na pokraji bankrotu; Stát některé společnosti prodal zahraničním investorům, například výrobu kolejových vozidel získal německý Siemens. Zbytek holdingu i s ochrannou známkou získala v roce 2004 společnost 11 FITE
Seba Tanvald – textilní fabriku postavil v Plavech baron Liebieg v roce 1854; v roce 1948 vzniká státní podnik Seba Tanvald. V srpnu 2012 nastal definitivní konec kdysi slavné firmy.
OP Prostějov – moderní kořeny firmy sahají mnohem dál než do roku 1964, kdy byl otevřen nový výrobní komplex; původní kořeny oděvního podniku sahají do období předválečného Československa; firma skončila v roce 2009 v insolvenci a konkurzu v roce 2010
Živnobanka – patřila mezi nejstarší české banky. Byla založena roku 1868. V roce 2007 se Živnostenská banka 139 let po svém vzniku přejmenovala na UniCredit Bank ČR a fúzovala s HVB Bank ČR. Vznikla čtvrtá největší banka v Česku.
Čokoládovna Diana – Čokoládová značka Diana nepřežila 90. léta, přitom v roce 1996, kdy nový majitel děčínské čokoládovny, nadnárodní koncern Nestlé definitivně uzavřel děčínský provoz se 600 zaměstnanci, slavila Diana 103. narozeniny.
Československá plavba labsko oderská – ČSPL, s.r.o., se sídlem v Děčíně, byla založena 13.6.1922 jako Československá plavební akciová společnost Labská, Praha. Zakladateli byl tehdejší stát a banky. Společnost mohla provozovat veškeré aktivity, které souvisely nejen s dopravou zboží a lidí, ale také se stavbou a opravami lodí.
Příště si ty klíče budeme držet pevněji v ruce. Dají se použít i jinak.
Vidlák: Původně jsem psal, že politiky poznáme po ovoci. Ne podle slov, ale podle hlasování. Ale ono to platí i o ovoci, které dodali všichni ti Hermannové a další, kteří se objímali s „německými krajany“ a zkoušeli různými cestičkami Benešovy dekrety nabourat. Dělají to totiž pořád. Tento zákon na vyšší ochranu němčiny je sice maličký salámek, ale to byla povolení pro stavbu mešit v Německu také… o nic přece nešlo. Stejně tak přece o nic nešlo, když se dávala pracovní víza pár Turkům na podřadnou práci… Stačilo ale počkat třicet let a je to jinak. Je dobře, že jsme pořád takhle citliví. A je dobře, že to politici vědí. Kdybychom takoví nebyli, už by Benešovy dekrety dávno neplatily.
Richard Perman o Gruzii: Velvyslanci Nizozemska, Polska, Francie a Ukrajiny na protivládním shromáždění v centru gruzínského hlavního města Tbilisi prohlásili, že Rusko zasahovalo do gruzínských parlamentních voleb. Historie se opakuje.
Výuka ve státních školách by měla probíhat jen v Češtině. Špatná není jen vyšší ochrana němčiny, ale i ostatních jazyků, jako Polštiny a Slovenštiny. Hlubší výuku v cizích jazycích by měly školy nabídnout po vyučování jako ostatní zájmové kroužky, sport a hudební výchovu.