Zpět

Trump vrací seniory do hry

Text 30.12.2024

Znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepochybně přinese zásadní změny do poněkud zasmrádlého chléva americké i mezinárodní politiky. Trump je připraven jej řádně provětrat a jeho naturel dává naději, že to bude pořádný průvan. Podívejme se však na jiný, málo zmiňovaný, aspekt Trumpova návratu k moci, který však může být velice zásadní. Je jím renesance moudrosti a zkušenosti stáří. Trumpovi je 78 roků, ohromuje svou kondicí a překonává všechny mladší svou nezměrnou vitalitou a bojovností. Je pravým opakem svého předchůdce Bidena, který svými senilními úlety jenom posílil obraz seniorů jako bezmocných občanů druhé kategorie, kteří mají trávit zbytek dnů nejlépe pod dohledem statné ošetřovatelky typu Mildred Ratchedové z „Přeletu nad kukaččím hnízdem“.

Prodlužování délky života je nezpochybnitelným faktem. Ale společnost jako by jej nechtěla brát na vědomí. Obraz seniora dožívající svůj život někde v ústraní, chovající na klíně vnoučata s poněkud odevzdaným výrazem, je stále archetypem člověka v údajně postproduktivním věku. Mladší generace si doslova libují v zahánění svých rodičů a prarodičů do různých, byť někdy honosně znějících, útulků, aby jim v jejich rozletu co nejméně překáželi. Objevují se dokonce výstřelky, které navrhují odebrat starším lidem volební právo, aby „mladým“ nekazili život. Ty se sice na jedné straně dočkají oprávněného odsouzení, na druhé straně však slyšíme, že ten Trump už je nějaký starý, a vlastně tomu Babišovi už je taky 70, takže už by měli dávno uvolnit místo mladším.

Ale proč? Dnešní šedesátníci jsou v mnoha případech v naprosto skvělé fyzické kondici. A jejich duchovní svět je obohacený nabytými zkušenostmi a znalostmi, které mladší ročníky teprve musejí nasbírat. Dnešní sedmdesátníci či osmdesátníci se asi více potýkají tělesnými omezeními, ale hlava mozek jim většinou stále funguje výborně. Jeden příklad za všechny. Při OSN funguje tzv. Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC). Jeho zprávy, plné katastrofických vizí zkázy planety, jsou skvělým podkladem pro utrácení bilionů pro boj s údajnou blížící se apokalypsou. Jejich autoři, převážně z mladší vědecké komunity, na tom finančně profitují, a ještě se stávají mediálními celebritami. Vedle toho vznikl tzv. Nezávislý panel pro změnu klimatu (NIPCC). Ten tvoří hlavně emeritní, tedy již vysloužilí profesoři a akademici, řada z nich je kolem osmdesáti. Ti, bez štědrých podpor mezinárodních institucí, vlád a velkého byznysu, přicházejí se zdrcující kritikou závěrů svých mladších kolegů, kteří se podle nich zpronevěřili vědeckému zkoumání jevů za oněch deset stříbrných. Sami zvažte, která skupina je blíže pravdě.

Trump je důkazem toho, že právě starší lidé mohou a mají mít silné slovo při rozhodování o veřejných záležitostech. Potřebujeme vrátit seniory do plnohodnotného života, dát jim na vědomí, že o jejich schopnosti a zkušenosti stojíme a povzbudit je, aby se nebáli je maximálně využít tak, abychom z nich měli užitek všichni. Stavět generace proti sobě a nemístně glorifikovat mládí je chybou. Všem nám prospěje, pokud dokážeme využít silných stránek všech věkových skupin. Seniory nevyjímaje, naopak. Rok 2025, rok Trumpa, je k tomu skvělou příležitostí.

Všechny příspěvky s Václav Musílek

Diskuze:

  1. zda se ze ta naivita autorem primo mlati, jeste nepochopil ze USA je jednopartajni stat s dvema partajnimi kridly rizeny pejzatou financni mafii a tanecky pred volbama jsou pouze pro tupe stado volicu. Trump je pouze dalsi tluchuba ktery na Titanicu zvanem USA maximalne prerovna zidle na palube, pokud se mu povede snizit rozpocet statniho rozpoctu o 1 bilion $, coz je pochybne, bude to ohromny uspech ale porad jeste deficit kolem 1.5-2 biliony deficit, coz je jak plivnout do Stromovky. Jejich kreditni trh si to masti plnou parou do zdi a zadny politicky sasek na tom nic nezmeni, federalni dluh letos dosahne 40 bilionu $ a roste zhruba o 1 bilion $ za 100 dni, ti sasci jsou proste bankrot a uz jen hraji na cas, platby uroku 2024 na fed. dluh presahly 1.1 bilionu a brzo se nasledkem rostoucich uroku nejmene zdvojnasobi, uz ted presahly vydaje na zbrojeni.Pejzati soukmenovci by si meli zavazat nohavice, pojede se z kopce.

    1. Amerika je málem na prahu občanské války dvou zcela rozdílných světů, a vy tady tvrdíte, že je to „jednopartajní stát“. To se tedy opravdu proberte. Pokud jde o to zadlužení, to samozřejmě problém je, i když v současnosti ne tak fatální, jak jej líčíte. Nicméně poměr dluhu k HDP činí dnes kolem 124% a pravděpodobně dále poroste. Už byl sice i vyšší (2020) a jsou země, které jej mají dokonce výrazně vyšší (Japonsko), nicméně financování státního dluhu se stává velkým problémem. Je také pravdou, že američtí prezidenti se nepopulární disciplíně snižování dluhu příliš nevěnovali. Jediný, kdo se pokusil s ním bojovat, byl Ronald Reagan. Jeho libertariánský přístup, tedy snížení daní a vládních výdajů, však nefungoval z toho důvodu, že ekonomické aktivity byly tak provázané s veřejným financováním, že následkem snížení vládních výdajů by výrazný pokles fiskálních příjmů, a tudíž naopak dramatický růst zadlužení. Trump je příznivcem snižování daní, ale ví, že veřejné výdaje může omezit pouze ve sféře byrokracie, nikoli vládních investic a pobídek. Jako jeden z mála amerických prezidentů má solidní ekonomické vzdělání, takže ví, že s růstem zadlužení bude muset bojovat. Ale bude to mít těžké.

      1. pane Musilek jste uplne vedle, USA jste videl mozna v nejakem filmu, obe partaje tam tajtrlikuji podle jedne pistalky, pred volbama bylo revu jestli Trump vyhraje jake budou demonstrace a nepokoje, po volbach ticho jak po pesine, jediny duvod, Dem tajtrlici dostali zakaz vyhrat respektive to zase zasvindlovat, protoze Trump je AIPAC soukmenovci povazovan za lepsi loutku v zajmu Izraele, sundejte si ty ruzove bryle. Trump je mozna dobry obchodnik ale o ekonomii a monetaristice nema nejmensi potuchy, zvanit o 100% clech a nevedet ze cla neplati dovozce nybrz importer a ze dusledek bude hyperinflace, muze jen sasek, totez tvorba statnich rezerv v Bitcoinu, jelikoz nemate o fungovani mezinarodnich trhu poneti, mate detinskou predstavu ze nejake snizeni US dluhu je vubec mozne, je to primo vylouceno, protoze kazdy jednotlivy dolar vznikl dluhem a jakmile prestane celkova suma dluhu rust nebo zacne stagnovat poleti cely ten cirkus do komina, kazde snizeni dluhu znamena zaroven snizeni penezniho objemu, bez ohledu na to zda dluh byl splacen nebo odepsan bankrotem a to je konec te financni pyramidy.Cely cirkus kolem covidu mel jediny duvod, prinutit centralni banky k emisi dlasich bilionu $ dluhopisu, protoze komercnim bankam dosel colateral, jeste totiz existuji magori, kteri Treasury dluhopisy a vube statni dluhopisy povazuji za colateral, pro jisteni kreditu. Predstava ze nejaky boj proti US dluhu a vubec cele te giganticke svetove kreditni bubline je mozny je primo infantilni, nejpozdeji v 90 letech bylo pozde, ted uz to exponencialne exploduje a posledni blb muze zhasnout,jejich dluh roste o 1 bil.$ za 100 dni, ten princip plati pro vsechny nekryte meny protoze system je totalne propojen.Zkuste si prostudovat brozurku od Fed banky Modern money mechanics, a mejte na pameti, tak jak to funguje nahoru, funguje to i dolu,jak banka z 1000 $ udela obratem ruky 10000$, tak odpisem 1000 $ dluhu z penezniho objemu zmizi 10000$.
        https://www.publicbankinginstitute.org/wp-content/uploads/2019/10/Modern_Money_Mechanics.pdf

      2. jeste dodatek; dluh 124% HDP nic nerika, ostatne 25% HDP jsou vydaje statu!! Roli hraje pomer mezi rustem dluhu a danovymi prijmy, od 1981 stoupl dluh 35x ale danove prijmy jen 8x a nuzky se dale rozviraji.

  2. S myšlenkou článku jde v zásadě souhlasit, až na dvě skutečnosti:
    Ta první je marginální a mám za to, že to má být třicet stříbrných, (pokud se autor odkazuje na srovnání s Jidášem) a ne uváděných deset. Pokud se však jedná o jiný příměr, rád se nechám poučit, neboť já se na žádný s tímto obnosem nemohu upamatovat.
    Ta druhá je komplikovanější a je dána mnoha faktory, z nichž důležitá je nejen třeba genetika, ale i životní styl. Někdo je v 70 jako Trump, jiný zase jako Biden. Nelze všechny seniory posuzovat stejně…

    1. Ano, máte pravdu, má to být 30, ale nějak mi tam v tu chvíli, kdy jseme to psal´, naskočilo deset a zdálo se mi to až dost. Ke druhé otázce: nemám pocit, že bych posuzoval všechny stejně. Chci pouze říct, že je spousta seniorů ve velmi dobré fyzické a duševní kondici, k čemuž určitě přispívá i jejich životni styl. A že tito lidé bez ohledu na věk mohou být zcela rovnocennými partnery mladších ve všech sférách života a v některých, jako je třeba veřejná činnost, i v jisté výhodě. A tudíž bychom před nimi neměli zavírat dveře jen proto, že nám či jiným připadají staří.

  3. Staří lidé jistě mohou být ve skvělé kondici, ovšem většinou tomu tak nebývá. I ty své zkušenosti jsou schopni zapomenout. Někdo slaví trojciferné narozeniny a někdo se ani důchodu nedožije.
    Já bych byl velice opatrný v té propagaci skvělé kondice současných starců. Pokud jsou v tak skvělém stavu, má vláda naprostou pravdu se zvyšováním důchodového věku a bylo by dobře to ještě urychlit a chodit do důchodu až v sedmdesáti.
    Ta generace zkurvila co se dalo. Současná podoba světa je její zásluhou.
    Je trapné, svádět to na mladé. Pořád vládnou staří. Pánové Biden, Trump, Putin, Ťin-pching, Fiala, paní Leyenová…
    Článek dělá přesně to, co odsuzuje. Staví generace proti sobě. Jen místo glorifikování mladých glorifikuje staré.

    1. Naopak, Váš příspěvek jen potvrzuje, že pan Musílek se nemýlí. Článek neglorifikuje nikoho anestaví generace proti sobě, jen poukazuje na to, že životní zkušenost je nezbytná pro společenský evoluční vývoj.

      1. „Dnešní šedesátníci jsou v mnoha případech v naprosto skvělé fyzické kondici.“

        „Mladší generace si doslova libují v zahánění svých rodičů a prarodičů do různých, byť někdy honosně znějících, útulků, aby jim v jejich rozletu co nejméně překáželi.“

        „vysloužilí profesoři a akademici, řada z nich je kolem osmdesáti. Ti, bez štědrých podpor mezinárodních institucí, vlád a velkého byznysu, přicházejí se zdrcující kritikou závěrů svých mladších kolegů, kteří se podle nich zpronevěřili vědeckému zkoumání jevů za oněch deset stříbrných“

        Dovolil jsem si uvést několik citátů, ukazujících váš omyl. O mladých se v článku mluví jen negativně. Ovšem vychovala je generace, která si na jejich chování stěžuje:) Pokud uvedete nějaký citát, nebo zdůvodnění svých tvrzení, rád si to přečtu. Životní zkušenost je jistě nezbytná pro další vývoj, důchodci ji většinou předávají svým vnoučatům, nad čímž Musílek ve svém článku spíš ohrnuje nos. Nic jim ovšem nebrání třeba psát knihy, pokud chtějí. Jedna z mála vět s kterými mohu souhlasit je obecné tvrzení „Všem nám prospěje, pokud dokážeme využít silných stránek všech věkových skupin.“ Myslím, že v praxi si to pan Musílek představuje jako: Nechte nás u koryt dokud neumřeme, cucáci! Což jak jsem ukázal výše v seznamu vládců je stejně současná praxe.
        Vypadá to, že Radio Universum spouští kampaň za zvýhodňování staříků, po vzoru feministek. Nedávno tu byl na toto téma rozhovor, který ve sledovanosti naprosto propadl.

        1. Nemohu s Vámi vůbec souhlasit. Nic negativního tam o mladých není. Především vůbec nepoužívám a nemám rád slovo důchodci. Má pejorativní nádech, přitom v ekonomickém významu znamená důchod tok jakýchkoli příjmů konkrétního jedince, domácnosti nebo podniku. Důchodci jsme tedy vlastně všichni. Na chování mladých si vůbec nestěžuji, pominu-li obecné stížnosti starších generací na ty mladší. Pamatuji si na jednu televizní inscenaci z dávnověku, mimochodem velmi dobře napsanou, v níž si autor dal tu práci a v literárních dílech několik století zpětně vyhledal stále se opakující povzdechy a stížnosti na chování mladých. Ovšem ti zestárlí mladí si pak zase stěžovali na ty nové mladé atd. Já to nedělám, pouze poukazuji na to, že mladší generace mají tendenci činit rychlejší úsudky, které mohou být mylné a také na to, že jsou v prosazování svých názorů často limitováni svými životními potřebami, nutnosti zabezpečit rodinu apod. Patrně i vy budete k těm mladším patřit, protože jste se dopustil přesně takové chyby, když nacházíte v mém komentáři něco, co tam není a zkratkovitě z toho vyvozujete naprosto nesprávné závěry. Mýlit se můžeme všichni, ale jak říká Jordan Peterson, než na něco reagujeme, měli bychom pochopit, co autor skutečně říká, ne to, co si chceme myslet, že říká. Jinak je skvělé, že sledujete Rádio Universum.

          1. Já zase raději používám češtinu, než přejatá cizí slova. Je mi líto, pokud to na vás důchodce působí špatně.
            Nevím, jestli byl váš úsudek rychlý, ale rozhodně je mylný, nejsem mladý, jsem si vědom, že Rádio Universum je projekt starší generace.
            Jsem si také naprosto vědom, že stížnosti na mladé má starší generace odedávna.
            Je jistě pravda, že tématem vašeho článku nejsou stížnosti na mladé a já jsem nelichotivé zobrazení mladých zmínil až ve vysvětlení panu Neumannovi. Na tom, že všechny zmínky o mladých ve vašem článku jsou záporné, trvám. Je to můj dojem, vy byste možná vnímal „zpronevěřili vědeckému zkoumání jevů za oněch deset stříbrných“ jako pochvalu, pokud by to o vás někdo napsal. Musím přiznat, že význam deseti stříbrných mi uniká, pokud to není začínající stařecká zapomětlivost.
            Někdy bývá rozdíl mezi tím, co autor říká a co říci chtěl. Má první myšlenka po přečtení byla podobnost s jásáním feministek když některá dokázala v něčem předčít muže a jejich argumenty proč se vyrovnají mužům.
            Já stárnutí zjednodušeně vnímám jako získávání vědomostí, proti kterému působí zapomětlivost. Zpočátku vědomostí přibývá, pak se to načas vyrovná aby jich později začalo ubývat.
            Každopádně vy osobně tu máte možnost předávat vaše zkušenosti.
            Vám i panu Neumannovi přeji do nového roku aby pan Trump vyplnil vaše očekávání.

Napsat komentář