Svobodná Evropa – Konec dobrý, všechno dobré

Konec Svobodné Evropy je příležitostí nostalgicky vzpomenout na dobu, kdy tato rozhlasová stanice byla zdrojem informací, nepohodlných režimu, čili alternativou médií provládního hlavního proudu, který nepřipouštěl debatu s oponenty. Jakmile se provládní hlavní proud stal zdrojem stejných informací a názorů, jaké přinášela „Svobodka“, zjevně nebylo alternativy třeba. Alternativní názory si pak přirozeně nacházejí opoziční platformu poté, co se hlavní proud instinktivně vrátil k prorežimní servilitě a k cenzuře jiných, než jedině správných názorů. České vysílání Svobodné Evropy by dnes neškodilo obnovit, vzhledem k tomu, co všechno mainstream posluchačům vnucuje, a hlavně co všechno jim zamlčuje. V éře internetu ale Američany nepotřebujeme. Obdobou někdejší Svobodné Evropy jsou na režimu nezávislá svobodná média.
Svobodnou Evropu Američané neruší pouze z úsporných důvodů. Rovněž opouštějí politiku vměšování se do vnitřní politiky cizích zemí. Končí s podporou opozice a snahou destabilizovat politické poměry prostřednictvím politických nevládek. Nový americký šerif tím říká, že na rozdíl od svých předchůdců si nenárokuje patent na demokracii. Konec amerického vměšování není třeba oplakávat jako zradu demokracie. Američany je naopak třeba pochválit za respekt k demokracii, neboť ze všech Američany sponzorovaných převratů a barevných revolucí povstalo víc škody a utrpení, než užitku.
Když se pročítám komentáři ke Svobodné Evropě, vzpomíná se na ni v dobrém, jako na hlas svobody, anebo ve zlém, jako na nástroj propagandy. Že pravda není černobílá, je zřejmé z toho, co Slávce Peroutkové řekl v nemocnici krátce před smrtí Ferdinand Peroutka, který řídil české vysílání Svobodné Evropy v letech 1951 až 1961: „Mým životem prošly tři mocnosti: nacisti, komunisti a Amerika. Všechny tři mi svým způsobem znemožnily práci.“
Nevím, v čem se Ferdinand Peroutka nepohodl s americkými šéfy, ale mohu říct, proč jsem ze Svobodné Evropy v červnu 1992 odešel já. Přišlo mi absurdní, že mi můj šéf cenzuroval přehledy českého tisku, které jsem připravoval pro slovenské vysílání. Bděl nad tím, aby si Mečiarovi lidé nevyslechli něco, co by se jim mohlo nelíbit. Usoudil jsem tehdy, že u tohoto už být nemusím.
Ke Svobodné Evropě se ale váže i jiná má vzpomínka. V Mnichově vedle redaktorů, kteří připravovali vysílání, zaměstnávali Američané i člověka, který je kontroloval. Tím člověkem, který žaloval americkým šéfům, tedy CIA, prohřešky svých kolegů proti korektní novinařině, byl můj kamarád, spolužák z gymnázia, který emigroval na Západ, a poté, co nějakou dobu pracoval v BBC, dostal práci v Mnichově. Logicky byl mezi kolegy mimořádně neoblíbený, ale jeho bonzování dávalo smysl: Za peníze, které Američané investovali do šíření demokracie, požadovali bezchybný profesionální produkt, který nelze napadnout a zpochybnit.
Pamatuji, že jsme vedli dlouhou debatu o tom, jak Svobodná Evropa odvysílala nepravdivou informaci, že policisté na Národní třídě zabili studenta Šmída. „Sice to nebyla pravda, ale odstartovalo to vítěznou revoluci“, zastával jsem se tehdy redaktorů já. „Sice to odstartovalo revoluci, ale byla chyba odvysílat neověřenou informaci“, oponoval mi kamarád. S odstupem pětatřiceti let a při pohledu na současnou novinařinu, kdy se pravda bezostyšně ignoruje, překrucuje, ohýbá a zamlčuje, mi standardy tehdejší novinařiny ve Svobodné Evropě připadají jako vzor novinářské profesionality.
Jedním z argumentů pro zrušení Svobodné Evropy je nelibost zřizovatele, že vysílání ovládli progresivní propagandisté, kteří skrze novinařinu dělají politiku. Abychom uměli posoudit, zda je tato výtka oprávněná, chtělo by to referát od někoho, kdo redaktory kontroluje, pokud je tedy i dnes ještě někdo kontroluje. Je-li tomu ale tak, jak tvrdí lidé od nového amerického šerifa, pak je skutečně dobré vysílaní ukončit. Konec dobrý, všechno dobré. A pokud zrušení novináři odvedli dobrou práci, budiž jim na odchodu útěchou, že se stejně v nejlepším má přestat.
Všechny příspěvky s Ivan Hoffman
Za peníze, které Američané investovali do šíření demokracie…
…ten byl dobrej! Nejvíc o „šíření demokracie“ by mohly povyprávět v Jižní Americe a Africe.
Jak například USA šířily demokracii:
Fakta o sabotáži CIA proti SSSR a zemím socialistického tábora vyplula na povrch.
CIA přidávala jedovaté látky do kubánského cukru dodávaného do SSSR.
Otrávili krávy ve východním Německu, aby obraz „chudého Východu a prosperujícího Západu” byl jasnější“.
Přidávali mýdlo do sušeného dětského mléka.
Vyhazovali do vzduchu železnice a prováděli sabotážní akce v továrnách.
Stále nám chybí důvěryhodné objektivní zpravodajství. Na to jsou zapotřebí peníze. Internetová nezávislá svobodná média nabízí názory na to co se děje, ne objektivní zprávy co se stalo.
Tak ona by to pohodlně mohla dělat „veřejnoprávní“ média, když už si je nedobrovolně platíme. Ale to by je asi k tomu musel někdo nutit, že. Ale ten někdo se raději stará o to, aby „chudáčci voliči v zahraničí mohli korespondenčně volit“, nejlépe je. To je pochopitelně mnohem důležitější.
Máte pravdu. Situace je zoufalá, Češi žijící a platící daně v rodné zemi ukázali, že si nejsou schopni sami vládnout. Snad naši občané, žijící v zahraničí kteří mají zkušenosti s tím, jak demokracie funguje jinde a vidí tak domácí české problémy v trochu jiném světle dokáží pomoci nalézt cestu z otřesného stavu v jakém se veřejné věci v Česku nalézají, navzdory nahnědlé opozici, která se snaží demokracii omezit. Doufám, že se zahraniční Češi nedají odradit trapnými útoky omezenců a využijí korespondenční volbu.
Vaše tužba bude nepochybně vrchovatě naplněna. A nejenom (zahraničními) Čechy.
Oni nám ukážou, jak se to dělá. Uršulín další čtyři roky – budete šťasten, přešťasten!
Já si nemyslím, že ušáci „opouštějí politiku vměšování se do vnitřní politiky cizích zemí“ a „končí s podporou opozice a snahou destabilizovat politické poměry prostřednictvím politických nevládek“.
Podle mě tomu nic nenasvědčuje. Jen líbivé řečičky, skutek žádný. Pozoruji jen to, že snižují své náklady na to vměšování cestou jejich přenášení na kolonie. Provádí svůj klasický oblíbený manévr europeizace (vzor vietnamizace atp.) Stálo to moc peněz, zřejmě už dávno dosáhli saturace svých agentů a poskoků v koloniích, takže proč by platili ziskovky, když si je mohou platit votroci sami? Však Uhnije si ráda zafinancuje štvavé vysílačky, štvavá média a ziskovky. Ráda převezme financování a provoz NATO ve svém prostoru působnosti, veškeré provozní výdaje na Ukruině. A přitom si na to půjčí hafo bilionů od globalistů a to ještě většinu z nich utratí na podporu ušáckého vojenskoprůmyslového komplexu.
No neber to!
Byly zrušeny podpory neziskovkám z USAID, CIA má své vlastní fondy.
Jsou i další.
No ano – ty náklady na politické ziskovky a štvavé vysílače se převádí na samofinancování votroků. To jste si nevšiml té snahy, aby tu vlajkovou loď štvavých vysílaček platila Uhnije? Nějaký model už se najde.
Plechové huby zpoza velké louže hezky mluví, že válka na Ukradině musí skončit (nehodí se jim do aktuálního imperiálního portfolia budovaného v Asii). Dokonce plechová huba v čele zamini SSA otevřeně připouští, že jde o jejich proxy válku s Ruskem. Ale neuslyšíme ani slovo omluvy, že ji vyprovokovali, ani slovo reflexe, co udělají, aby to napravili, ani slovo, jak přijmou odpovědnost a nahradí škody. De facto tu válku stále nepřetržitě udržují v chodu, giganticky těží z jejích následků a jediné o co se reálně starají je, aby náklady převzala „Evropa“. Když tu válku tak moc „chce“.
Vždyť by to bylo k smíchu, nebýt to tragické – nikdo v Evropě nechce válčit a zbrojit, kromě koloniálních satrapů, které nám tu nainstalovala CIA, u kterých jediné, o co se starají je, aby řadně fungovaly vysavače peněz z Evropy ke globalistům, koncentrovaným v SSA.
Jste jako obvykle mimo.
Pokud jde o výzvy aby vysílání Svobodné Evropy platila EU, nejdou z USA, ale z EU. Je to i logické.
Kdyby USA těžily z války na Ukrajině, tak by se ji nesnažily zastavit.
Zbrojit chce drtivá většina představitelů evropských států. Když se podíváte do diskuse pod články v nejpopulárnějších médiích, tak to lidé podporují. I u nás.
Spíše Vy, jako obvykle.
Ano, je to logické, dyť to i píšu. Stačí mít koloniální správu saturovanou svými agenty a poskoky. Každopádně to líp vypadá.
SSA se ale nesnaží tu válku ukončit. Kdyby jo, něco reálného by pro to dělaly a dokázaly by to za pár týdnů, maximálně měsíců. Snaží se jen z ní nákladově vycouvat, zajistit si vlastní zájmy a hodit ten průser na hlavu Evropě.
Tak jistě, „představitelé“ dělají, co od nich jejich vodiči chtějí.
V totalitním systému, když není svoboda slova, nezjistíte, co si lidé myslí. Já pamatuji ten staromódní totáč, To taky v nejpopulárnějších médiích vypadalo tak, že lidé u nás stojí neochvějně za KSČ.