Virus může zmutovat do takové podoby, že na něj nebudou účinkovat vakcíny, a pak by mohl být smrtelně nebezpečným
O tom, že nám koronavirus změnil život, není potřeba mluvit, a to ani v případě těch z nás, kterých se netýkají ekonomické dopady protikoronavirových opatření. O čem však je nezbytné hovořit stále, jsou opatření, která nejen proti němu, ale především proti příštím podobným, či mnohem horším nemocem a epidemiím, musíme udělat pokud možno už dnes. Protože jestli tato covidová krize něco ukázala úplně všem, a to bez rozdílu názoru a zcela jasně, je fakt, že na žádné krizové situace nejsme připraveni. Ukázalo se, že jsme zcela závislí na tom, co za nás připraví a rozhodnou jiní, a to je zjištění, které znovu klade důraz na vlastní zodpovědnost za své zdraví a život, a za přítomnost tolikrát vzývaného zdravého selského rozumu. Právě o něm, a především o tom, jak jinak přemýšlet o prevenci a léčení covidu, si budeme povídat s Milanem Calábkem, zakladatelem Institutu alternativního vzdělávání. Ještě připomenu, že je to muž, který se věnoval etnografii, cestoval, studoval budhismus, meditoval v Nepálu a věnoval se také léčitelství. V 70. a 80. letech minulého století spolupracoval s psychoenergetickou laboratoří profesora Františka Kahudy. Je také pravidelným spolupracovníkem časopisu Regenerace.
Martina: Milane, už zhruba rok žijeme s koronavirem, je to alfa omega našich životů. Až se vás za deset nebo více let, tedy s odstupem, zeptám, co nám tento rok především na prvním místě dal a co nám vzal, co mi odpovíte?
Milan Calábek: Já bych to posunul na pět let.
Martina: Viděla jsem, jak se usmíváte, ale ne, máte úkol, budeme spolu mluvit za 10 let.
Milan Calábek: To je velice těžká otázka. Myslím, že bychom měli mluvit o tom, že nejenom koronavirus, ale i většina nemocí má svůj molekulární neboli genetický základ, to znamená, že je tady především otázka informace. A pokud bychom se chtěli bavit o koronaviru, o nových, a stále nebezpečnějších variacích tohoto viru, tak bychom k tomu měli přistoupit z genetického hlediska, a to jak z genetického hlediska samotného viru, tak i nás samotných, jeho hostitelů. A pokud jde o genetickou stránku viru, tak tam hraje klíčovou roli celá řada mutací. Nejprve jsme se setkali s takzvaným wu-chanským virem D614, který se začal měnit už koncem března na mnohem nakažlivější variaci s mutací ve spike proteinu, to je v bodlině, kterou navazuje na naše receptory. Tato mutace se nazývá D614G, a vytvořila novou variaci, která se velice rychle se rozšířila po celé Evropě, Americe, ale vyhnula se východní Asii.
Martina: To je ten anglický?
Milan Calábek: Ne, tento byl hned v březnu, vznikl v Itálii, kde se změnila D614 na D614G. To znamená, že na pozici 614 v genu pro spike protein došlo ke změně aminokyselin.
Martina: Promiňte, že se ptám. Proč došlo k této změně aminokyselin? Proč pořád takto mutuje?
Milan Calábek: Patří mezi RNA viry. Velká část lidí se domnívá, že vlastně viry jsou jednotné, a že když se nám podařilo třeba vyhladit díky Karlu Raškovi a českým badatelům černé neštovice, na tom jsme měli lví podíl, tak to tak bude i s jinými viry. Ale to není pravda. To byly DNA viry, které prakticky nemutují. Kdežto RNA viry mutují velice často. Každý z RNA virů má své molekulární hodiny, to znamená, že u koronaviru je to jedna až dvě mutace za měsíc.
Tento koronavirus je velice nebezpečný v tom, že nedodržuje molekulární hodiny. Nesmírně rychle zmutoval, získal v neuvěřitelně krátké době 23 mutací.
Martina: Jedna až dvě mutace za měsíc?
Milan Calábek: Ale to je strašně málo, protože HIV virus má třeba 8, chřipkový 4. Ale jde o to, že na chřipkový virus neuděláte dlouhodobou očkovací látku, protože se změní. Dostaneme rýmu a 4 koronaviry, které se na tom podílejí, rhinoviry a podobně, se změní, takže rýmu dostaneme za chviličku znova. A to je právě princip RNA viru, a proto je tak těžké na ně udělat vhodnou vakcínu, právě kvůli této změně. Předpokládalo se, že tady to půjde snadno, protože molekulární hodiny, to znamená jedna až dvě mutace za měsíc, nejsou tolik, aby v nějaké krátké době došlo ke změně. Jenomže v tom jsme se přepočítali.
Martina: V čem konkrétně?
Milan Calábek: Velice, a to v tom, že došlo k úplné změně v takzvané britské variaci, která se nazývá B117.
Martina: To je ta, která nás teď momentálně ohrožuje? A povídáme si 20. 1. 2021.
Milan Calábek: To je ta, která začala střídat předchozí variaci D614G, která byla všude, a ještě u nás převládá. Ale už se tu objevila tato britská, a hned si řekneme i o dalších. Ta britská není úplně nejhorší, ale ukázala, že tento virus je velice nebezpečný v tom, že nedodržuje molekulární hodiny, že nesmírně rychle zmutoval, získal v neuvěřitelně krátké době 23 mutací. Zřejmě vznikl v Itálii, název britská mutace je velice chybný, ale to nevadí. Rozšířil se v hrabství Kent, a potom ve velkém Londýně, proto se mu říká britská. Ale Britové byli poctiví, všechno hlásili, jsou otevření, takže z toho mají samozřejmě problém, to se nikdy nevyplatí. Ale jestliže k těmto novým mutacím došlo, tak musíme zcela změnit i náš přístup.
Martina: Promiňte, když říkáte náš přístup, tak to myslíte lékaře, lidi, vakcinology?
Milan Calábek: Myslím vládní epidemiology, kteří dělají hlavní politiku, a připravují vakcínu, takže se domnívali, že nebude problém – nebudeme hledat lék, ale uděláme vakcínu. Ale ukazuje se, že tento virus mutuje za určitých podmínek u staršího člověka, který má oslabenou imunitu, nebo je třeba jinak nemocný. Tam asi nesmírně rychle zmutoval, a vznikla mutace, která má tolik změn, že vůbec nevíme, jak na ně budou reagovat naše protilátky, vakcíny a podobně. U HIV viru se dodnes nepodařilo udělat vakcínu, a už ji ani nikdo nehledá, protože to není možné.
A možná že stojíme před podobným problémem, ale na HIV virus se hledá lék, a to je velice správná tendence. Nemáme žádnou variantu B. A tato britská variace má 23 mutací, z nichž některé už byly známé před tím, ale tady byly zahrnuty úplně nové mutace. To vypovídá o tom, že tento virus může nesmírně rychle zmutovat do takové podoby, že na něj třeba nebudou účinkovat žádné vakcíny, a také, že se může stát smrtelně nebezpečným.
A zároveň se ukázala jedna velice důležitá věc, že k rozšíření britské variace – musíme si rozlišit variace, jakoby druh koronaviru a mutace, což je to, k čemu dojde v jeho genech, má 23 mutací – došlo za poměrně přísného lockdownu. To znamená, že lockdown v jihovýchodní Anglii na něj prakticky neplatil, což je další strašně důležitý faktor.
Martina: Můžu se jenom doptat?
Milan Calábek: Ano, samozřejmě.
Martina: Když neplatil lockdown, tak si neumím představit, jakými cestami se tedy šíří? Protože když se lidé nepotkávají, když si nepodávají ruce, neshlukují se, neshromažďují, jak se mu to daří?
Milan Calábek: Já bych to řekl, ale to by vás označili za dezinformátorku.
Slavný ruský badatel Kaznačajev objevil, že viry se šíří také elektromagneticky
Martina: Jsem zvyklá.
Milan Calábek: Podívejte se, v 19. století plula britská válečná loď okolo Kuby, asi 200 námořních mil od Havany, a náhle prakticky všichni námořníci onemocněli velice závažnou chřipkovou epidemií. A zjistilo se, když se vrátili do Anglie, že v té době v Havaně byla velice silná epidemie. Ruský badatel Kaznačajev, který je velice slavný a velice známý, objevil, že viry se šíří ještě elektromagneticky, ne jenom přímým přenosem. Ale to bych tady opravdu teď nechtěl rozvíjet. Kaznačajev je velmi slavný, ale u nás prakticky ne, protože jeho dílo bylo více méně zneužito k elektromagnetickému bombardování americké ambasády, něco podobného dělají Kubánci a tak dále.
Martina: To bychom si to slízli oba.
Milan Calábek: Prostě bychom se dostali ještě někam jinam. Ale existuje ještě jeden fakt, že se nemusí šířit jenom přímým dotekem v přírodě. Kaznačajev, jak říkám, byl zneužit k vojenským účelům, ovládli to i Američané, stejně tak jako Rusové, samozřejmě, ale je to otázka válečného využití, jako dneska všechno.
Současní vládní epidemiologové a politici vedou minulé války. To znamená proti variaci viru, která bude odcházet, a nevěnují patřičnou pozornost novým variacím, které působí jinak.
Martina: Já jsem vás přerušila v okamžiku, kdy jsme se bavili o tom, že se rozšířil za přísného lockdownu.
Milan Calábek: Nebyl úplně přísný, ale byl to lockdown. Kromě toho se zjistilo, že lockdown úplně nefunguje, východoasijské země ho nezavedly ani jednou, třeba v Japonsku, k tomu se pak vrátíme. Ale kromě toho je tady jedna důležitá věc, že tato nová variace, a všechny ostatní jako jihoafrická, brazilská, nenapadají převážně starší, ale mladé lidi, lidi středního věku, a dokonce i malé děti, v tom se zásadně liší od původní verze D614G.
Martina: Wu-chanská.
Milan Calábek: To není wu-chanská, ta se ve Wu-chanu vůbec neobjevila. Můžeme říct italská, nebo španělská, ale to není přesné. Necháme to takhle. U těchto nových variací dochází ke zvláštním kombinacím mutací jako je N501 a YK4017N, nebo E484K, které umožňují viru unikat protilátkám imunitního systému, a to je velice důležité. Podle komputačního biologa Blooma mutace E484K snižuje účinnost séra s protilátkami. On vzal od dobrovolníků, kteří se nakazili a uzdravili, sérum s protilátkami, a dal ho jiným lidem, a zjistil, že když tam byla mutace E484, tak tyto protilátky na virus působily 10x méně, a to je zase velice důležité. Tato kombinace totiž brání protilátkám útočit na virus. To jsou další nové faktory, které se týkají těchto variací, a proto bychom jim měli věnovat pozornost.
A mutace N501K, jak tvrdí badatelé, naopak zvyšuje nakažlivost. Prohlásil to i premiér Johnson, že je o 70 % nakažlivější, než předchozí variace. Můžeme říct, že to není žádný velký problém, že je nakažlivější, ale je to veliký problém. Vzrůstá tím počet lidí pro nemocnice, a případně počet smrtí. Londýnský profesor Adam Kucharski, specialista na matematické modelování infekcí, jehož často cituji na našich stránkách Mandala-Praha, říká, že nakažlivé variace jako tato britská, jihofrancouzská, brazilská, nigerijská a další, i kdyby nebyly tak nebezpečné, jako je D614G, kterou vystřídají, nás ohrozí mnohem více, protože nakazí mnohem více lidí, a to znamená větší počet smrtí, zavalené nemocnice a velké problémy.
A k tomu velice významný epidemiolog z Harvardu, Marc Lipsitch, dodává, že současní vládní epidemiologové, podobně jako politici a generálové, vedou minulé války. Přirovnává to třeba k válce proti Rusům, zatímco hlavním nepřítelem je Čína. Vedou minulou válku, to znamená proti variaci, která bude odcházet, bude přečíslena, a nevěnují patřičnou pozornost novým variacím, které jsou úplně jiné, a působí jinak.
Tento vir se vyvíjí úžasně rychle k daleko nebezpečnějším variacím
Martina: Milane Calábku, jen se zeptám, když jste vyjmenovával všechny ty mutace, říkal jste španělská, italská, jihofrancouzská, anglická…
Milan Calábek: Ne, takhle jsem to neříkal. Říkal jsem tři nové variace, o kterých bychom se mohli bavit, které jsou od sebe odlišné. Je to jednak britská B117, pak je jihoafrická, a pak brazilská, která je nejnebezpečnější. Pak je to nigerijská, o které bohužel nemám dostatek informací. A jsou tu ještě dvě americké.
Martina: Řekněte mi, to už vypadá, že každá lokalita bude mít svou mutaci.
Milan Calábek: Němci už mají také. V Garmisch-Partenkirchenu je nová mutace.
Martina: A promiňte, máte představu, jak tento vir reaguje? Když se dostane do určitého prostředí, tak začne reagovat úplně jiným způsobem?
Milan Calábek: To je evoluce. Tento vir se vyvíjí úžasně rychle. Vyvíjí se k těmto daleko nebezpečnějším variacím, které zdánlivě nejsou více smrtelné, takže si vychutná pacienta, ale rychleji se šíří. A tam se prosadí variace, které se šíří nejrychleji, které jsou nejvíce nakažlivé, a to se stalo. My jsme se dostali do stádia, že teď přijde úplně jiná vlna, se kterou musíme počítat, a proti které se musíme chránit.
Martina: A můžu se zeptat, jestli je každá mutace…
Milan Calábek: Variace.
Martina: Promiňte. Jestli je každá variace, která se objeví, silnější v šíření nebezpečnější, šikovnější, z hlediska viru?
Milan Calábek: Je to pokaždé jinak, protože vznikají nezávisle. Ta britská je asi o 70 % nakažlivější. Jihoafrická asi o 50 %, ale každá je svým způsobem nebezpečná. Ale nejvíc nebezpečná je brazilská variace B1.1.248 z Manausu. Tam jsou tři tyto nové variace. Jedna je z Manausu a Amazonie, další je v Rio de Janeiru a ve Rio Grande do Sul. Ty dvě jsou daleko méně významné, ale tato je velice nebezpečná a má 25 mutací. To je opravdu hodně, a z nich 12 je ve spike proteinu. Britská má 23 mutací a 8 je ve spike proteinu. A kromě toho Brazílie má obrovské předpoklady, má druhý největší počet úmrtí na světě, po USA. Pokud jde o počet nakažených, je třetí po USA a Indii. A tudíž tam opravdu probíhá…
Když se sejdou variace koronaviru P1 a Columbus, tak to bude naprostý konec. Absolutní průšvih. Ale nesmíme strašit.
Martina: Omluvám se, ale tyto informace se stále mění. Ještě nedávno Brazílie nedělala žádná opatření. Dokonce brazilský prezident lidem řekl, že kdo se chce vakcinovat, tak na své riziko, že to nepřebírají jako vládní úkol, a neustále ji srovnávali s naší republikou, že smrtnost je skoro stejná.
Milan Calábek: Tak je menší.
Martina: V Brazílii.
Milan Calábek: My jsme na špičce. My jsme opravdu best in covid. Je to hrůza.
Martina: Máte na to teorii?
Milan Calábek: O prázdninách jsme otevřeli bary a diskotéky. Všechno, co bylo zavřené, a pro celou Evropu jsme se stali problémem. Tam vznikl problém. Ještě bych se vrátil…
Martina: Řekl, jste, že v Brazílii je velká smrtnost a že je to nebezpečná variace.
Milan Calábek: To říkají všichni významní badatelé, kteří se tím zabývají. Manaus, krásné místo, před mnoha lety jsem tam byl, je tam opera, to by vás mohlo zajímat, kde zpíval Caruso. Kdysi to bylo velice slavné operní divadlo, nejslavnější na jižní polokouli. Manaus má asi dva miliony obyvatel, a když se zde objevila tato nová variace, říká se jí také zkráceně P1, aby se to odlišilo od P2 z Rio de Janeira, tak podle lékařů z Fiocruz Amazonia došlo k tomu, že v Manausu bylo 76 % lidí promořeno, to znamená, že prošli onemocněním. To je to, o čem mluví epidemiologové, že stačí 50 %, a jsme za vodou. EU včera požadovala 75 % promoření, a to vůbec nestačí. Lékaři říkají, že to bylo naopak, ti, co byli promořeni, na tom byli nejhůř. Vytvořili si protilátky na úplně jinou variaci, než nyní přišla.
To je právě problém, že když uděláte na určitý kmen chřipky protilátky, a přijde jiná, tak jste nahraná, protože imunitní systém vytváří jiné protilátky. Říká se tomu ADE, ale to není podstatné. A tam to způsobilo úplnou katastrofu. Daleko horší, než v těch místech, kde nebyli tak promoření. Ukázalo se to jako úplná pohroma, nemocnice v celé oblasti Amazonie kolabují, lidé umírají, protože není dostatek kyslíku. Márnice jsou plné, i hřbitovy. Vše je plné, nedá se pohřbívat. Bolsonaro říká, že je to chřipečka a tak dále, sám tím prošel, to je jeho přístup. Brazílie má dobré badatele, špičkové univerzity, to není zaostalý světadíl, je to svým způsobem velmoc.
Ale Felipe Naveca, což je vynikající brazilský specialista, ředitel Fiocruz Amazonia, hlavního výzkumného centra v Manausu, varoval, že právě tato variace P1 má největší potenciál šíření v příštích měsících nejen v Jižní Americe, ale i v Evropě. Už je v Portugalsku, v Panamě, vše se uzavírá, ale už je pozdě, už je v Evropě, jak se dostala do Portugalska. Nás tyto vlny dostihnou během jednoho dvou měsíců, a my se na to musíme připravit, protože to doplňují další dvě variace z USA. První z nich se objevila v říjnu v Texasu, rozšířila se hlavně v hlavním městě, jmenuje se Columbus, a už ji má asi 50 % všech nakažených v USA. To je obrovské číslo a šíří se velice rychle. A ve srovnání se třemi předchozími, o kterých jsem tady mluvit, je hodně odlišná. K těmto mutacím došlo v ORF, to je otevřený čtený rámec, neboli v nestrukturálních proteinech a v nukleokapsidě. Hlavní dominantou, hlavní mutací je G677H ve spike proteinu, která není u žádné jiné. A ta zvyšuje její nakažlivost. Rozšířila se v Mexiku, Austrálii, ale nás by mělo zajímat, že už se dostala do Polska. To znamená, že je tady, je to kousíček.
Martina: A co když se potkají?
Milan Calábek: To se mě vůbec neptejte. To je to nejhorší. Smrtnost. Když se potkají tyto dvě mutace, tak říkají, že to je naprostý konec. Absolutní průšvih. Ale nesmíme strašit. Tak si řekneme, co můžeme dělat.
Martina: Já už jsem chtěla říct, že už nikdo mě nevyděsí víc, než Česká televize. Ale vy jste se do toho obul.
Milan Calábek: To by byla největší chyba, děsit, ale nesmíme strčit hlavu do písku. V březnu jsme upozorňovali, rozebrali jsme celý tento virus, strukturální, nestrukturální proteiny, jak můžeme působit. Ale nikdo na to nebral ohled, a naopak se to smazalo.
Protilátky vzniklé proti původní variaci koronaviru u lidí, kteří tím prošli, nejsou schopny ochránit před jihoafrickou variací 501V2. Nastává reinfekce.
Martina: Výsledky se dostavily. Smazali nás. Nechci vás přerušovat, ale vzpomínám si na to, že když jsme si spolu povídali minule, tak jste tehdy řekl, že covid je monstrum. A já se přiznám, že se mi to v tu chvíli zdálo jako silné tvrzení. Ale vy jste od toho rozhodně neupustil.
Milan Calábek: Naopak. Vše ukazuje, že to je skutečně super virus. Všechno k tomu ukazuje.
Martina: A naplňuje se, co jste před nedávnem řekl, že první půlka roku 2021 bude zřejmě rokem mnohem nakažlivějších a virulentnějších variací?
Milan Calábek: Kdo o tom uvažuje, a trochu se tím zabývá, tak musí zcela jasně vidět, že to tak je.
Martina: Zdá se, že tento vir na tom tvrdě pracuje.
Milan Calábek: Vir se vesele šíří, protože nemáme žádný lék, nebo ho nechceme mít. A to je ta otázka, když se vrátíme.
Martina: A teď jsme došli do Polska.
Milan Calábek: Došli jsme k tomu, že americká nebezpečná variace už je v Polsku. Tento vir nemá překážek, je to strašně rychlé. Doprava, letadla a tak dále. Druhá variace je v Kalifornii. Té se říká L452R, a byla prvně identifikována v březnu minulého roku v Dánsku, a potom nabrala dech v listopadu. Dostala se do Ameriky, a tam se stala druhou hlavní variací, zatímco ta první se šíří z Texasu, z Ohia. Ve Španělsku se možná objevila dřív, než v Americe, ale teď je v Americe už 50 %, teď v lednu a v únoru už to bude třeba 80 %. A v Kalifornii začíná převládat ta druhá.
Ještě jsme nemluvili o jihoafrické variaci 501V2, která má velká počet mutací ve svých proteinech, a proti tomuto spike proteinu jsou právě zaměřené naše západní vakcíny. Jeden jihoafrický virolog říká, že ani v Jižní Africe protilátky proti původní variaci koronaviru neuchránily před touto novu variací lidi, kteří už onemocněním prošli. Znova onemocněli. Reinfekce stejně jako v Manausu.
Nový koronavirus mutuje daleko rychleji, než se předpokládalo. Šíří se i v lockdownu a jeho variace napadají staré, mladé i děti. To znamená, že vznikne variace, na kterou nebudou působit současné vakcíny.
Martina: To znamená brazilský scénář.
Milan Calábek: Brazilský scénář proběhl souběžně i v Jižní Africe, a to vyvolává otázku, jak bude působit vakcína. Tato nová variace se v Jižní Africe dnes stala naprosto dominantní. Mnoho obyvatel Afriky doteď chránilo jejich mládí, teplé podnebí. A celá Afrika proti koronaviru používá pelyněk roční, který na původní variace docela dobře funguje. A potom samozřejmě i jedna věc, což jsou neandertálské geny. A k těm se vrátíme.
Kdybychom si to shrnuli, tak nový koronavirus mutuje neobvykle rychle, důkazem jsou vakcíny, daleko rychleji, než se předpokládalo podle molekulárních hodin. A šíří se dokonce i za podmínek lockdownu, jak prokázala jižní Anglie. Variace napadají stejně tak staré, jako mladé lidi, nebo malé děti. V Anglii třetinu lidí na JIP tvoří mladí lidé. Neplatí předpoklad, že když se dosáhne 50%, nebo 75% promořenosti, tak populace bude ochráněna. Většina nových variací je schopna znovu nakazit vyléčené pacienty, kteří si vytvořili protilátky, ale na jinou variaci, tak, jak je tomu třeba u chřipky, nebo u rýmy, kde se čtyři koronaviry prostě změní, a máme rýmu okamžitě znova.
Jak tedy bude působit vakcína? Bez ohledu na to, jak působí současné vakcíny, říká největší japonský expert na vakcíny, profesor z Tokijské univerzity, tak vzhledem k zmiňovaným variacím vznikne zcela jistě na sto procent variace, na kterou současné vakcíny nebudou působit. A všechno tomu bohužel nasvědčuje, jen není jasné, zda to bude za měsíc, za čtvrt, nebo za půl roku, a nová účinná vakcína nevznikne za tři týdny, jak tvrdí někteří zaměstnanci Pfizeru. Oni udělali jednu věc, vzali jednu z 23 mutací britského koronaviru, a v laboratorních podmínkách, nikoliv klinických, byla to mutace M501Y, a prokázali, že na to tato vakcína působí. Ale to je jen jedna, která má tolik špatných kamarádů, se kterými dohromady nás ohrožuje.
Martina: Velmi děkuji za tento další pohled na téma, kterým už rok, žel bohu, nuceně žijeme.
Milan Calábek: Děkuji také.
Všechny příspěvky s Milan Calábek
Tak a mame srpen 2021. Cerstve po Olympiade v Tokyu a Japonsko lame kazdy den nove rekordy v Covid poctech. Na grafech to vypada jako nova vlna. Ockovani ani maskovani ksichtu nehraje pri sireni viru zrejme velkou roli, ale takovato studie by kopla ty rozhodci politiky do nekam, takze si asi na podobnou prukaznou studii tech malo smyslnych „opatreni“ asi jeste dlouho pockame.
Přátelé nemáte pocit že virus jde proti vzniku haploskupin a že nejagresívnější je varianta je zacílena do prostoru vzniku lidstva?Zasahuje do místa vzniku lidského rodu,tedy do afriky .Tam začíná náš genom a tam jsme nejzranitelnější,snad se pletu, alespoň doufám.
Nechci být jízlivý a rýpavý – ale pan Calábek nemá žádné vzdělání v oboru, o kterém tak jednoznačně a sugestivně hovoří. Jen přejaté informace.
Potvrdily se za ten více jak měsíc od doby rozhovoru??? Na ČT24 jistě. A jinde?
MirkuS – naprosto vážně se ptám, a klidně se rozepište na A4, proč by se hmotný virus NEMOHL šířit elektromegneticky ?
Děkuji.
Pseudo-liberální (prolhaný, podvodnický, zlodějský a hlavně nefunkční a nefungující) státeček se svým pseudo-liberálním (zpovykaným, neukázněným, vykořisťovaným tím pádem chudým, egoistickým a nepříliš vzdělaným a inteligentním) obyvatelstvem dohrál. Nefungující stát, neschopná vláda, všehoschopná opozice, nepříčetný senát a ústavní soud nemající zábrany, nezodpovědné elity, neschopní vědátoři, zchudlá a tím pádem závislá média, zcela idiotské sociální sítě, obyvatelstvo indoktrinované a zdebilizované třicetiletým havlovsko-klausovským žvástem. ČR 2021.
Pane Richarde Pechu, víte o tom, že třeba španělská chřipka si vybírala právě mladé, silné a zdravé.?
Ony jsou ty viry potvory.
Děkuji za amnestii, pane profesore Klausi. Navždy Váš, privatizační zloděj.
Zahájit biologickou válku mohl jen idiot. Ono je jich víc, ale otcem je patrně jakýsi Schwab. A další Soros, Rockefeler, Bil Gates. Prý velký reset. Za účelem vlastni neomezené vlády vypustili nákazu smrtícím virem a pokračují dokud se vlády co dostaly dobře zaplaceno a přestanou tímto vraždit nevinné oběti. tím se ovšem sami stávají masovými vrahy. Ještě je čas. Teroristické skupiny se chopí příležitosti a nebude to rovný boj. Může skončit civilizace ani nemrkneme. A jaká je obrana? Musí se jednat rychle. Přírodní zákony platí pro každého. Takže postupně. Viry se vyskytují v ústní dutině. Použijte výplach úst s vodou do roztoku. Poté se zahřátím na 80 stupňů Celsia inaktivují přítomné viry. Použijte toto řešení v čaji. A poté, po podání, tělo reaguje na zabití virů. Imunita je vyvolána tvorbou protilátek a likvidací nákazy.. Pokud máme imunitu vůči příslušné infekci, nemůžeme onemocnět. Má někdo námitky proti tomuto postupu.
pro MirekS Možná to vyžaduje vysokoškolské vzdělání, tady základní vzdělání asi stačit nebude…
Existuje chlordioxid, vysoce účinný, proti němuž si žádný virus nemůže vytvořit rezistenci.
Pro Mirek S. Takhle to tady prostě. Tady se převařují nakažené vykloktané hleny, čímž vzniká účinný lék na covid. Tady se oceňuje moudrost pana Landy a statečnost pana Klause. Prostě oáza svobody a kritického myšlení, takový jako intelektuální androš.
Pane Calábku, jak mám věřit čemukoliv co tvrdíte, když prokazatelně šíříte bludy. Hmotný virus se šíří elektromagneticky? PROBOHA!!! Kdo má základní vzdělání a dával pozor ve fyzice, nemůže než obrátit oči v sloup. Měl jsem v plánu to tady na ploše A4 rozebrat, ale vlastně proč? Celkem to sem docela zapadá……
Ten, kdo se tu za mne vydává 21.2.2021 (15:26) zneužívá toho, že diskutéři nemusí být přihlášeni a že se zobrazí to, co napíšete do kolonky jméno..
Tady, MŮJ OSOBNÍ ZÁVĚR Z TOHO, CO PAN CALÁBEK ŘÍKAL jen potvrdil mé přesvědčení, že musíme mít v pořádku imunitní systém, protože viry mutovaly, mutují a mutovat budou. Žádné vakcíny jim v tom nezabrání, protože viry (i bakterie) JSOU VŽDY O NĚKOLIK KROKŮ NAPŘED.
Skoro bych se nebál říci, že Pánu Bohu (Matičce Přírodě) každý ať si dosadí co uzná za vhodnější, došla trpělivost s globalizací a nadnárodními koncerny všeho druhu, se všemi těmi glukózo-fruktózovými sirupy vyráběnými štěpením kukuřičného škrobu, ztuženými pokrmovými tuky, převážením těch svinstev z jednoho konce světa na druhý.
Martino, proč mu vykáte? Vždyť si tykáte, ne?
Je to tak, jak jsem si myslel, jedině obecné zlepšení zdravotního stavu nám může pomoci, tohle je smršť, na kterou farmaceutický průmysl ani vlády nedokáží reagovat a zbude to jen na nás a našem osobním zdravotním stavu a odpovědnosti.
Ještě jsem si to ani nestihnul poslechnout, a už asi vím, co asi bude závěrem Dr. Calábekova povídání – Tedy, je třeba pracovat na obecné imunitě populace – posilovat přirozenou obranyschopnost všech obyvatel, zhubnout, vykompenzovat diabetes u diabetiků, kteří už diabetiky jsou, snížit inzulínovou rezistenci u těch, kdož mají k diabetu naktořeno, doplnit vitamín D3, jak radí MUDr. Bukovský ve svých videjích na YouTube, protože ho je v únoru v lidském organismu nejméně, doplnit draslík, a další minerály, protože se ví, že většina pacientů s těžkým průběhem byla hypokalemická.
Tedy, změna stravovacích návyků, tedy nic, co by se líbilo potravinářskému a farmaceutickému velkobyznysu, který vytváří deficit esenciálních živin v organimu a následně těží z dlouhodobého mizerného zdravotního stavu celé populace.
Znám lidi nad 70 let, kteří jsou zdraví jako řípa, vitální a štíhlí, těch se Covid netýká.
Bez zdravého jídla a silného imunitního systému si jen budeme jen „šlechtit“ další a další varianty původního viru, až nakonec vyšlechtíme hrůzu, se kterou nedokážeme bojovat.
A teď si půjdu poslechnout, co říká Dr. Calábek, protože to je fakt moc chytrý chlap..
V České republice to tak nepochybně dopadne. Zdejší obyvatelstvo neslavně vychcípá, zato zdejší demokracie a svoboda slavně zvítězí.