Člověk žasne, odborník se diví
Britský deník Mirror přetiskl zprávu z moskevských novin Moskevský Komsomolec o dalších obětech výbuchu na Kerčském mostě, která unikla většině sdělovacích prostředků, takže její věrohodnost nelze konfrontovat z různých pramenů. Vzhledem k nezvyklému počtu podezřelých úmrtí významných ruských osobností není tato zpráva nepravděpodobná.
Výbuch na mostě připravil o život čtyři osoby jedoucí v Cadillacu Escalade v těsné blízkosti nákladního auta, jenž údajně způsobilo výbuch. Ve voze cestoval známý ruský soudce Sergej Maslov z moskevského arbitračního soudu, s historiky Eduardem Čučakinem, jeho ženou Zojou a fitness instruktorem Glebem Orgetkinem. Čtveřice měla v úmyslu natočit na Krymu dokumentární film pro soukromý kanál na Youtube. Maslov měl pověst nezávislého a nezkorumpovaného soudce, který vyšetřoval Gazprom, a podle Moskevského Komsomolce též „obchodní praktiky“ některých blízkých Putinových spolupracovníků. Jako všechno z této oblasti i tato zpráva budí více otázek než odpovědí. Na zničení mostů byla nálož nedostatečná, na atentát zase příliš velká. Podivuhodná je i rychlost, s jakou ruská kontrašpionáž odhalila putování výbušnin přes několik zemí až na most, aniž by byla schopna podezřelé nákladní auto včas zastavit.
Na ukrajinské straně fronty se též dějí věci normálně uvažujícímu člověku nepochopitelné. Téměř okamžitě po zahájení ruské agrese 24. února společnost SpaceX Elona Muska věnovala Ukrajincům 20 000 internetových terminálů Starlink, které se staly rozhodujícím faktorem v komunikaci ukrajinské armády poté, co Rusové prakticky vyřadili národní internetové a mobilní sítě z provozu. Poté, co v červenci požádal generál Valerij Zalužnij SpaceX o dalších 8 000 terminálů, obrátil se Musk na Pentagon, aby převzal financování ukrajinské sítě Starlink, neboť její provoz se stal pro SpaceX finančně neudržitelným. Do konce roku by stál SpaceX dalších 120 milionů dolarů a náklady na dalších 12 měsíců by přesáhly 400 milion dolarů. Válka na Ukrajině se pro země podporující Ukrajinu stala bezednou finanční jámou.
Musk, podobně jako Henry Kissinger a další západní politici a představitelé průmyslu, se vyjádřili pro jednání s Putinovým Ruskem, neboť ukrajinské vítězství i přes ohromné náklady nepovažují v nějaké přijatelné době za reálné. V okamžiku, kdy Muskova komunikace s Pentagonem prosákla do mediií – nešvar, který se stal v posledních letech v USA téměř nepostižitelnou normou – byl Musk na sociálních sítích obviněn z podpory Putinovy agrese. Zvláště se vyznamenal ukrajinský diplomat (?) Andrij Melnyk vulgární reakcí na Twitteru, kde poslal Muska do… – v angličtině „fuck off“. Musk okamžitě odpověděl: „Budeme se řídit vaším doporučením.“ Ukrajinské kauze nepomohl ani prezident Zelenskyj, který pohrdlivě Muskův návrh odsoudil. Pro stranu zoufale potřebující pomoc jsou tyto kroky ukrajinských představitelů nepochopitelné a škodlivé. Doposud výrazná podpora Ukrajiny americkou veřejností se vlivem arogance ukrajinských představitelů začíná drolit. Američané tradičně měří všechno prizmatem domácí politiky, a tak se stále hlasitěji začínají ptát: „Proč z našich daní musíme financovat integritu hranic Ukrajiny, když ty naše jsou stále otevřené?“ Vzhledem k tomu, že za necelý měsíc proběhnou v USA nesmírně důležité volby do Kongresu, není další podpora jen okrajovou záležitostí.
Všechny příspěvky s Dušan Neumann
Děkuji za velice cenné informace