Nespravedlivá cla?
Českými sdělovacími prostředky teď cloumá strach z možných amerických cel, která určitě přijdou. Ale už nikdo se nezabývá příčinou Trumpova rozhodnutí. Bere se to jen jako jeden z rozmarů nepředvídatelného vládce s diktátorskými sklony. O tom, že evropská cla na americké zboží jsou podstatně vyšší, než americká na evropské – v poměru přibližně 2,5 % ku 20 % u automobilů – jsem tu už několikrát psal. Ale to není jediná obchodní sféra, v níž jsou Spojené státy znevýhodněny. Stejně častým nástrojem jsou dotace uvnitř EU.
Victor Davis Hanson je vynikající historik a zároveň kalifornský farmář. Nedávno jsem ho slyšel v debatě o jeho poslední knize „End of Everything“, kterou vřele doporučuji, vysvětlující rychlý zánik mocných říší, (Théby, Kartágo, Řím a Byzanc).
Během debaty vzpomínal, jak převzal rodinnou farmu a jak je posledním farmářem, který ještě přežívá, pouze proto, že není na příjmech z farmy závislý. Všechny farmy v okolí, které produkovaly převážně hrozinky, zbankrotovaly. Příčinou byly dotace EU do zemědělství evropského jihu, který byl na pokraji hospodářského kolapsu.
EU tehdy dotovala každou tunu vyvážených hrozinek 800 dolary. Přestože kvalitou byly evropské hrozinky horší než kalifornské, domácí výrobci konkurenční tlak nepřežili. Vláda USA věrná principu volného trhu se do hospodářských vztahů nevměšovala. Podobných příkladů je daleko víc ve všech odvětvích mezinárodního obchodu.
Trump, tradiční vyjednávač k recipročním, nebo chcete-li odvetným, krokům bude přistupovat unilaterálně. EU považuje za byrokratické monstrum, s nímž se nedá pružně jednat. Takže nějaké plošné zvýšení cel než symbolické nebo varovné od něj hned po nástupu do funkce nečekám.
Všechny příspěvky s Dušan Neumann
A pohádka o svobodném (nejen) zemědělském podnikání v EU skončí tím, že v zájmu posvátního Green Dealu dostanou dotace za to, že nebudou nic dělat :o)
autor je zrejme na jedno oko slepy, nejak si nevsiml ze USA vydava na agrarni subvence kolem 25 miliard $ rocne, dale si nevsiml, ze subvence se praktikuji jeste i jinak nez primou platbou, napriklad dlouholetou manipulaci kreditnich uroku smerem dolu, v porovnani s tim je 25 miliard $ pakatel. Napriklad subvencovana bavlna v USA zlikvidovala vetsinu pestitelu centralni Afriky, podobne jako subvencovany vyvoz drubeze z EU ( kureci prsa a stehna sezere Evropan, zmrazeny zbytek poslou do Afriky) tam zlikvidoval pestitele drubeze. Temer vzdy je to tak, ze zlodej krici „chytte zlodeje“
Ovsem tenhle vypotek :
„Vláda USA věrná principu volného trhu“
je zraly na Dr.Chocholouska, z koho si autor dela blazny?
ono zvanit o volnem trhu a praktikovat ho je totiz rozdil.
Tak ono by bylo hezké, kdyby Trump jednal „unilaterálně“ a nechal Evropu Evropě. Stáhl z ní své okupační armády, vyklidil všechny vojenské základny na cizím území, vypakoval všechny své špiclovací a další tajné služby, přestal financovat zahraniční subverze, zrušil Nato a přestal se vměšovat do cizích věcí. Pak ať si tam za louží dělá co chce.