Zpět

O čem média neinformují…

Text 12.12.2020

Několik postřehů z dnešních Spojených států

Youtube – jehož vlastníkem je Google – oznámil, že začne stahovat videa lidí referujících o pochybných výsledcích amerických voleb a prostředcích, jimiž byly dosaženy. Zdá se však, že míra trpělivosti veřejnosti se zpolitizovanými internetovými giganty začíná přetékat. Zejména když jde o peníze. Generální prokurátoři (v podstatě ministři spravedlnosti a zároveň státní návladní) 40 států podali žalobu na Facebook pro porušení federálních antimonopolních zákonů. Takové žaloby nejsou unikátní – až na to, že tuto podává unisono většina amerických států.

Facebook koupil Instagram v roce 2012 za miliardu dolarů a o dva roky později koupil Whatsup už za 12 miliard. S rivalem Google tak kontrolují většinu soukromé distribuce informací po internetu. Zatím se žaloby přímo netýkají praktikované politické cenzury, ale konec Al Caponea také začal přes peníze a daně.

Kalifornie s utahujícími, často nesmyslnými regulacemi a vyhláškami a stoupajícími daněmi má už dost i jinak liberální Elon Musk. Oznámil, že stěhuje společnost do Texasu. U Austinu už staví komplex továren Tesla.

Šéf potravinářské konglomerace Goya vyhlásil zaměstnancem měsíce Alexandriu Occasi-Cortézovou, která před měsícem vyzvala k bojkotu společnosti, neboť vedení Goya přiznalo podporu prezidenta Trumpa. Během měsíce stoupl prodej zboží firmy o 1000%. Navrhoval, bych aby NRA (Národní střelecká asociace) vyhlásila zaměstnancem roku exprezidenta Obamu, neboť po jím vyhlášeném tažení proti soukromému vlastnictví zbraní stoupl jejich prodej o 300%.

Včera generální prokurátor Texasu Ken Paxton podal u Nejvyššího soudu žalobu na státy Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin pro porušení státní a federální ústavy, které negativně ovlivnilo průběh voleb, a připravilo tak občany Texasu o stejný vliv na formování výsledku voleb. Právní vysvětlení zde přesahuje formát glosy, tak jen stručně: jsem občan Pensylvánie, takže se soustředím na zdejší problém. V Pensylvánii lze volit dvojím způsobem – osobně ve volební místnosti, nebo abstinenčně se zdůvodněním (vojenská služba, pobyt v zahraničí apod.) Volič musí o abstinenční volební lístek požádat. Volební zákon lze změnit jen dodatkem k ústavě (mimochodem ta pensylvánská je ještě starší než federální). To může udělat pouze Kongres. Jenže pár měsíců před volbami se pensylvánská vláda rozhodla využít situace vzniklé kvůli šířící se pandemii a nařídila (neústavně), že volba poštou je rovnocenná abstinenční, a odsouhlasila rozeslání milionů nevyžádaných volebních lístků bez souhlasu Kongresu. To je podstata žaloby vůči vládě v Harrisburgu. Brilantní na formátu žaloby je, že se netýká údajných podvodů, ale nerovné aplikace volebního práva na federální úrovni. Ježto se jedná o žalobu státu proti jinému státu, jde žaloba rovnou k Nejvyššímu soudu, a ten se jí arbitrárně musí zabývat. Pochopitelně se soudci budou na tenkém ledě a na velmi výbušném podloží pohybovat velmi opatrně. Zatím Nejvyšší soud vyzval zákonodárce Pensylvánie k vyjádření, a dal jim na to šibeniční termín tří dní. Od včerejška se k žalobě Texasu připojilo dalších 17 států, a to už nepůjde tak snadno smést ze stolu.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

  1. Pani Kociánová, divam se a poslouchám Vas.
    Jste JEDNICKA!
    Nejenom krasna žena ale i chytra!!!!
    Jen tak dále!!!!!

  2. Dotaz pro Martinu Kociánovou a pro Annu Hogenovou:
    Nedokážtu si vysvětlit, proč Němci vyvolali takovou zrůdnou 2. světovou válku – kde se v nich vzali tyto schopnosti a proč tento mor zachvátil celý německý národ? Co se dá se od Němců očekávat v budoucnosti? Neberte to prosím politicky, co je to v nich co způsobilo tuto historii?

  3. O čem to svědčí? Že soudní systém v USA není funkční. Jestliže se porušuje ústava a nejvyšší soud zamítne žalobu a považuje jí za bezpředmětnou, znamená to že právo a spravedlnost není norma, kterou je potřeba dodržovat. Známe to z dob socialismu kdy vláda jedné strany používala právo jako další nástroj totality! Zdá se, že demokraté v USA se rozhodli převzít moc podvodem a soudy s cela záměrně nekonají, přestože důkazy jsou k dispozici!

  4. A obratem Nejvyšší soud USA (s převahou konzervativních soudců) tuto „brilantní“ žalobu zamítl jako bezpředmětnou.
    Jestli dobře počítám, je to už 52 žaloba, kterou soudy Trumpovi zamítly. Trumpův tým právníků nepředložil jediný důkaz volebního podvodu. Naopak například v Pensylvánii jediný doložený pokus hlasovat za mrtvého má na svědomí volič Trumpa.

Napsat komentář