Povolební střípky
Vlna vzrušení po amerických volbách pomalu opadává i když volby nejsou ještě finalizovány. Přesto je zarážející, že ani týden po uzavření volebních místností bylo například v Arizoně a v dalších státech sečteno 98,5 % až 99 % hlasů. V Arizoně to znamená, že ještě chybělo asi 190 000 volebních lístků. Jistě se dá většinou předpokládat, že se jejich držitelé prostě neobtěžovali k volbám jít nebo daleko pravděpodobněji je neposlali poštou. Vinen je jednoznačně příliš liberální systém v těchto státech, který umožňuje korespondenční volbu dlouho před vlastním dnem voleb, velmi volnou identifikaci voličů a takzvané sběrné urny, které stály na chodnících některých měst zcela bez dozoru.
Překvapující také je, kolik času stále věnují americkým volbám česká média. Donalda Trumpa většinou představují jako populistu. Přiznávám, že pořádně nevím, co populista je. Z různých definic je to politik, který slibuje voličům to, co chtějí slyšet, aniž by to myslel vážně. Tím rozhodně Donald Trump, bez ohledu na jeho nabubřelé přehánění (konec války na Ukrajině, deportace 20 milionů ilegálů) není. Během prvního volebního období z těch rozumných a splnitelných slibů splnil, přes veškeré házení klacků pod nohy ze strany zakopané byrokracie, většinu. Takže je ještě populista, který plní sliby tím opovrženíhodným populistou, nebo naopak konečně politikem, který jenom nežvaní?
Podle mne největším problémem českých komentátorů je, že z těch mnohých, téměř dvouhodinových Trumpových proslovů na předvolebních shromážděních nevyslechli celý ani jeden. Pokud by se neprohlašovali za experty, ani bych se jim nedivil. Proslovy byly po chvíli nudné, velmi repetitivní, úroveň angličtiny chudá, a pro Evropana nemístně optimistické, co se americké budoucnosti týče. Ale na rozdíl od Harrisové Trump v nich měl zabudované základní principy jeho politiky, programů a ideologii vládnutí. Vždy trval na téměř neohraničené svobodě projevu, jakou zavedl na síti X Elon Musk, snad s jednou výjimkou, kriminalizoval by pálení americké vlajky.
V každém projevu zdůrazňoval ekonomickou nesmyslnost překotné dekarbonizace, Green Dealu, Pařížských dohod, a nutnost Spojených států stát se energeticky nezávislými zvýšenou produkcí fosilních paliv i alternativních zdrojů, zejména jádra. Jedním z jeho argumentů bylo, že Vladimira Putina lze udolat prudkým zlevněním fosilních paliv, neboť to je jeho hlavní zdroj příjmů. Drill, baby, drill…
Čeští interpreti zdá se čerpají hlavně z toho, čemu říkám (otrocky přeloženo) „zvuková nakousnutíčka“. A tak se do omrzení opakuje Trumpovo údajné plošné zvýšení cel, zatímco on vždycky zdůrazňoval a ilustroval epizodkami z jednání s politiky EU i Asie, že půjde o reciproční cla. Pokud by naslouchali Trumpovým, ne vždy obratným bonmotům, neztratili by spánek ani nad jeho výhrůžkami o vystoupení z NATO.
Teď budeme sledovat Trumpův výběr osobností do jeho kabinetu. Vždycky si, na rozdíl od předchozích demokratických prezidentů, jako zkušený manažer vybírá do klíčových funkcí chytřejší a vzdělanější lidi než je sám. Zatím dobré…
Všechny příspěvky s Dušan Neumann
Diskuze: