Zpět

Zapal knihu, zachraň svět!

AUDIO 20.12.20236 min Přehrát

Vážení posluchači Rádia Universum, dnes budu tematicky literární, neřku-li přímo knižní. Avšak neočekávejte nějaké zpátečnické oslavování knižního průmyslu minulosti a současnosti. Naopak chci být přísný a kritický, a na problematiku knihy, jako produktu, se chci zaměřit pohledem budoucnosti. Inspiraci jsem získal od jisté nakladatelky Barbory, jejíž příjmení nebudu uvádět, abych nezavdal důvody k případné dehonestaci ze strany konzervativních knihomolů.

Tato pokroková žena a myslitelka vyslovila progresivní myšlenku, kterou nutno nejen zachovat při životě, ale také jest třeba ji rozvinout a uvést v praxi. Tato Libuše literární budoucnosti uvedla, že vlastnit knihu je přežitek minulosti. Jak pokrokové! Jak vizionářské! Jak odvážné! Přesně to je postoj budovatele lepších zítřků, apoštola radosti čistoty našeho prostředí i rozumu. Stejně, jako u našich západních pokrokových sousedů zmizely vrcholky osázené stromovím, a nahradili je lesy větrných turbín, tak i knihovny celého světa nahradí jednoho dne centrální elektronické literární trezory.

Vydavatelé a nakladatelé celého světa, třeste se! Přichází doba, kdy vaše obchody s myšlenkami zaznamenanými na papír, ten produkt trpících stromů, na celulózu, materiál ohrožující ekologii a životní prostředí skleníkovými plyny, padnou úpadkem, protože elektronická kniha neznečišťuje v takové míře život náš i celé přírody. Ano, elektronická kniha, tj. pionýr budoucnosti! Pryč s tiskem, pryč s obrázky a barevnou obálkou! Pryč s těmi, kdož šustí papírem v hromadné dopravě, v posteli partnerovi do ucha, a baží po inkoustové síle písma! Tak jako se minulí budovatelé zbavili knihtisku z olova, toho vražedného kovu, tak se i my v budoucnosti musíme zbavit laserových a jiných technologií a upřednostnit ty ekologické čtečky, tablety, komputery, či 3D projektory.

Ale buďme ještě odvážnější. Přijdou generace, a já již slyším jejich veselý zpěv, které se zbaví i takového elektronického haraburdí, a budou si knihy vyprávět, budou si je předávat od těch, kteří budou vědět, co mají říkat, a co se pronésti nehodí. Zatím se však spokojme s elektronickou podobou. Vždyť i ta má nesmírnou výhodu. V této existenci se knižní obsah dá lehce pozměnit a nemusí se ocitat na indexu zakázaných knih, což byl právě problém těch papírových zrůd. Musely se pálit, jak nám to pěkně ukázali němečtí nacisté, kteří dokonce kvůli tomu iniciovali nové obřady veřejného spalování knih.

Už je to za dveřmi, drazí, mladí pokrokoví budovatelé „grýndýlu“, až příjde okamžik, a vy začnete konat. Jen směle do toho! Ať plameny očistí tento svět od filozofie, od napětí, od poezie, ale i pohádek, jako nevhodného příkladu boje dobra proti zlu.

Knihy jsou zlo! Knihy, a jejich škodlivý obsah. Proklet budiž první kameník, který do masy vytesal slovo! Budiž proklet první Indián, který uvázal první uzel! Budiž proklet egyptský, nebo čínský vynálezce inkoustu a taktéž budiž proklet Johannes Gutenberg! Ti všichni byli zaostalí hlupáci bez ekologické inteligence, kterou dnes šíříme, jako ozdravnou vakcínu na lidský přepych.

Nač jsou lidem knihy? Nač jsou jim otázky v nich kladené? Nač jsou jim inspirativní myšlenky? – NA NIC!!! – Nebojím se to říci na rovinu a nahlas. Jsem přítelem myšlenky, že slovo má šířit pouze takový člověk, nebo skupina osvícených, kteří budou dbát na čistotu jediné myšlenky, že masy nemají co přemýšlet, nemají se co ptát, nemají se co inspirovat, ale mají mlčet a pracovat tak, jak je jim nařízeno. A za to se pak mohu těšit na nějaké to slovo pronesené do lesa, z něhož se opět ozvěnou navrátí!

Tak tedy, ať žijí stejní inspirátoři, jako nakladatelka Barbora, která říká; že vlastnit knihy je přežitek!

Jako kovaný spisovatel a herec se přimlouvám: Vzplaňte Dostojevští, Feuchtwangerové, Kunderové, Eccové, jen hoř Agáto Christie, hořte antičtí praautoři, bude nám líp bez písma, bez papíru, bez myšlení!

S tímto pokrokovým analfabetismem naší budoucnosti se s vámi loučí Michal Gulyáš!

Všechny příspěvky s Michal Gulyáš

Diskuze:

  1. Včera jsem byla ve společnosti, kde jsem se dozvěděla, že se Hamlet v současnosti hraje na deseti scénách! To nikdy nebylo. Přítomný pan Hilský to vysvětlil – na Hamleta je teď doba, dozrála – nebo nazrála.

  2. A vážení přátelé, to je jen začátek. Stejně jako jsme zakázali tělesné tresty, ten přežitek z prvotně pospolné společnosti, zakažme myšlení – stejně starý a nebezpečný přežitek! A upalujme ne knihy – pouhý to důsledek myšlení – ale ty, co myslí a knihy píší 🙂 🙂

  3. Téměř hamletovské dilema, že? Pálit (Bradbury 451° Fahrenheita) nebo přepisovat (Orwell 1984)?
    Orwell to má asi promyšlenější. Že je v knihách něco jinak je totiž mnohem méně nápadné, než když knihy hoří …

    Ale ten návrat k vyprávění je naprosto logický. Když se vracíme do jeskyní a na stromy v energiích a jiných oblastech, proč by to ve sdílení informací mělo být jinak?

  4. To bude problém. Spálit elektronickou čtečku zdaleka neposkytne takový hřejivý pocit zadostiučinění, jako když veřejně před davem lidí a kamerami, které z toho na YouTube udělají dlouhodobý zdroj příjmů, demonstrativně spálíte výtisk Koránu.

  5. Poslušně hlásím, že se obětují pro dobro světa a veškeré knihy, které jsou odsouzený k záhubě jsem ochotná znehodnotit tím že si je přečtu a uložím. Takže pokud nevíte co se starými knihami ale i s těmi novými pak napište. zdendamat82@gmail.com

    1. 😄tak já se k vám přidávám.Beru a čtu všechny knížky,které chci a které se mi líbí a budou líbit.👍

Napsat komentář