EU chce, aby zbrojovky dělaly více pro Ukrajinu. Ale banky neposkytují zbrojařským firmám úvěry
Válka téměř za humny vyvolává nejen obavy, ale i otázky, zda jsme na případný konflikt připraveni. Armáda je podle šéfa Asociace obranného průmyslu Jiřího Hynka dlouhodobě podfinancovaná, a i když se jí velkoryse navýší rozpočet, to podstatné to nevyřeší. Mnohé evropské předpisy z velké části vytěsnily a umořily „neekologický“ a ošklivý průmysl, který je na výrobu zbraní a munice prostě potřeba, a tak firmy, které dosud existují, jsou z velké části závislé na dovozu, když ne z Ruska, tak z Číny, nebo z Čínou kontrolované Afriky. A produkce zbraní a munice není tím jediným, co drhne. Jiří Hynek upozorňuje: „Základním problémem by byla neschopnost České republiky mobilizovat. K čemu mi je technika, když k ní nebudu mít lidi? K čemu jsou mi lidi, když nebudu mít vycvičený důstojnický sbor, když nebudu mít kvalitní taktiku? Tyto věci souvisí, a myslím, že nám to hoří ve všem.“
Martina: U nás byla vůči armádě za minulého režimu jakási animozita a opovržení. Po revoluci, myslím, všichni přivítali, když se armáda profesionalizovala, a byla zrušena povinná vojenská služba, a teď se z čistého nebe hovoří o tom, že budou administrativní odvody, a podobně. Ty s tím souhlasíš? Myslíš, že to je dobrý krok? Protože administrativní odvody jsou většinou jenom jiný výraz – a jakýsi předskokan – normálních odvodů.
Jiří Hynek: Podívejme se na branný zákon, který byl naposledy novelizován v roce 2004. Ještě možná pro posluchače: Všichni měli pocit, že když se zruší povinná vojenská služba a zavede se profesionální armáda, takže tím skončila pro občany České republiky povinnost jít do armády. Ne, ta zůstala. Tento zákon byl vždycky platný, a mluví o tom, že každý občan od 18 do 60 let je povinen v případě ohrožení státu, nebo válečném stavu, se podrobit odvodnímu řízení, a sloužit v armádě ve prospěch naší země.
Když se podívám z hlediska tohoto zákona, tak je určitě lepší, když bude stát vědět, jaké lidské zdroje má – jaké má ten který člověk schopnosti, na jakou funkci s ním lze počítat – a bude to dělat dostatečně včas. Protože si nedokážu představit situaci, že je najednou vyhlášen stav ohrožení státu – což je v podstatě válka – a v době, kdy budou na naše území padat rakety, nebo bomby, se budou shromažďovat odvodní komise a evidovat lidé. Co jiného s nimi se pak dá udělat, než obyčejný kanon futr, zalepovat jimi díry na frontě? Z tohoto pohledu mám určitě odvody jako takové – ve smyslu, že pak víme, jaký je lidský potenciál mezi občany – za správné. Jestliže to lidi nechtějí, tak mají křičet, ať se tento branný zákon zruší, protože tak jak dneska je, je vlastně zbytečný. Znovu říkám: V době ohrožení státu, nebo ve válečném stavu, začít provádět odvody je nesmysl. Nehledě na to, co potom s těmi lidmi? Budou pro ně mít munici? Budou mít pro ně výcvik? Nebude pro ně vůbec nic.
Martina: Takže to, co se teď děje, bychom mohli označit za nekoncepční, a jakési hysterické chování – a teď ti nechci nic podsouvat – vlády vůči občanům, vůči brancům, a podobně. Protože ty jsi teď řekl, že i když bychom odvedli současné mladé muže, nebo muže ve středním věku, tak jsou v podstatě nepoužitelní, a navíc možná nemají ani špuntovky.
Jiří Hynek: V každém případě chce-li vláda dělat odvody, musí to být v souladu se zákonem, a měla by říct, co bude následovat, co to znamená. Je to jenom, že zaevidujeme lidi, a řekneme, máme jich dost? Měli by říct, co s nimi v případě ohrožení státu. Budou mít nějaký výcvik? Budou mít nějaké vybavení? Nějaké zbraně? Máme kapacity na to, abychom je dokázali vybavit? Máme mobilizační schopnosti? Budou velitelské sbory? Měli by říct, co vlastně by mělo následovat. Pořád se vracím zpátky k brannému zákonu: Ten tady je. Existuje. Povinnost všech občanů České republiky sloužit vlasti je od 18 do 60 let. To v zákoně je.
EU chce, aby zbrojovky vyráběly více pro Ukrajinu, a na druhou stranu banky neposkytují úvěry zbrojařským firmám, protože je v tom evropská legislativa omezuje
Martina: Mně to, co jsi tady popsal, trošičku připomíná okamžiky, kdy evropský komisař Josep Borrell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, vyzval zbrojovky, aby pro Ukrajinu vyráběly více. To je to, co jsi už dnes nazval hraběcími radami. Myslíš si, že ani on nevěděl, o čem mluví, když nedodal to „B“, tedy – jak to mají udělat?
Jiří Hynek: Myslím, že většina komisařů neví, o čem mluví. Mně to připomíná seriál – běžel za socialismu, šílený seriál – Okres na severu, ve kterém chtěli naprosto neschopného člověka jmenovat ředitelem továrny, a tajemník pro průmysl…
Martina: Pláteník.
Jiří Hynek: Pláteník říká: „Politicky mu to myslí, a odborně to dožene.“ Ti komisaři to nikdy odborně nedoženou. Ale asi jim to politicky myslí. To, co ten komisař řekl, je nesmysl. Zbrojovky chtějí vyrábět. Proč by nevyráběly? Ale měl by říct, jaké mají podmínky pro to, aby vyráběly. Jak soudruh komisař zajistil, že bankovní sektor financuje zbrojovky? Jak zajistil, že mají dostatek surovin? Nezajistil vůbec nic. Je to výkřik do tmy.
Martina: Znamená to, že Evropská unie generuje nereálné představy? Že vidí svět tak, jak by ho chtěla mít, ale ne takový, jaký je?
Jiří Hynek: Říká se, že cesta do pekel bývá dlážděná nejlepšími úmysly. Já jsem přesvědčen, že tito lidé buď úmysly mají, anebo se tváří, že dobré úmysly mají, ale opravdu vedou Evropskou unii do pekel. Uvedu to na jednom příkladu, jmenuje se to krásně: Ecolabel.
Martina: Taxonomie? Ne?
Jiří Hynek: Ecolabel vznikl někdy, myslím, roku 1992, a byla to iniciativa, která povede k tomu, že budeme označovat výrobky nálepkou Eco, když budou šetrné k přírodě, a spousta dalších krásných slov. Moc pěkné znění. A pak to vzali do rukou komisaři a začali to zdokonalovat. Zdokonalovali to nejdřív tím, že v roce – myslím, že to bylo 2018 – řekli, že ecolabel bude i pro finanční sektor. A pak k tomu v roce 21 dali ještě další dokonalost, přípis, který říká, že finanční sektor bude vlastně posuzován podle toho, zdali nepodporuje firmy, které obchodují s jadernými zbraněmi, a s chemickými a protipěchotními minami. Prostě všechno, co je zakázané. Vždyť je to úplný nesmysl. Takové firmy nemůžou existovat. A když s tímto budou obchodovat, tak budou jejich představitelé zavřeni, protože s tím prostě obchodovat nejde. A pak tam ještě připsali, že v portfoliu musí být maximálně 5 % firem, které obchodují se zbraněmi a vojenským materiálem určeným pro boj. Což je všechno, i neprůstřelná vesta, nebo balisticky odolná vesta, což sice není zbraň, ale je to vojenský materiál určený pro boj. A tady je vidět, jak tyto dobré úmysly vedou ve finále k tomu, že komisař Borell vyzývá, ať se vyrábí munice, a výrobce munice nedosáhne možná ani na fungování běžného účtu, protože tady je ecolabel zdokonalený evropskými komisaři, takže banka se pak podívá do portfolia a řekne: „Chci být nejlepší finanční instituce, proto chci mít ecolabel, protože je to dobrá značka. Můžu se tím chlubit v reklamách. Můžu se chlubit tím, že nenechávám zabíjet na Vánoce kapry, třeba. A já tu firmu nepodpořím, protože už mám vyčerpáno 5 %.“
Martina: To znamená, že naše vláda i Evropská unie každý den opakují, že je správné a dobré naplno podporovat Ukrajinu a válku na Ukrajině dodávkami zbraní a munice, že je to výsostně etické. Ale na druhou stranu se od firem dozvíš, že podporovat zbrojní výrobu za jakýmkoliv účelem je neetické. Tak to je?
Jiří Hynek: Tak to je.
Martina: Aha. Ráda bych řekla, že tomu rozumím. Ale nerozumím.
Jiří Hynek: To jsou věci, které jsou nepochopitelné. Tady všichni deklarují, že je důležitý průmysl, zbrojní průmysl, že musíme vyrábět zbraně, že musíme podporovat Ukrajinu, a zároveň je od 1.1. třeba dotační titul na pořízení elektromobilu pro malé, střední a velké podniky, s výjimkou firem vyrábějících zbraně a střelivo. Tak to tam buď někdo zapomněl dát, nebo pravá ruka neví, co dělá levá, nebo nám lžou.
Banky jsou hodnoceny za to, kolik mají elektroaut, jak se chovají v sociálnu, a za financování zbrojního průmyslu dostanou méně bodů. To je pro zbrojařské firmy smrtící.
Martina: Musím říct, že se nechci dopouštět obligátní novinářské zkratky, ale když mi to takto popisuješ, tak by člověk řekl: „Tak, mají toho hodně.“ Ale kroky, které podnikají, ať už Evropská unie, vláda, a Západ jako takový, vedou k tomu, že se tady hraje o život mého syna a mého muže, a v tu chvíli už nemohu být tak velkorysá a říct: „Mají toho hodně.“ Když jsi tady byl před několika lety, tak jsi naříkal, že začala platit taxonomie ESG pro firmy – zejména jsme hovořili o bankovním systému – a že i dodavatelé zbraňových systémů, nebo náhradních dílů ke zbraním, nebo komponentů ke zbraním, do této taxonomie spadají, a že i firmy, které vyhrály tender do naší země, a dostaly licenci, mají problém s námi spolupracovat, a obchodovat, protože jim banka nezřídí ani účet, nebo neprovede běžnou finanční operaci, protože spadají do kategorie: „Fuj, ošklivé.“ Platí toto stále?
Jiří Hynek: V poslední době se setkávám s řadou vrcholných představitelů našich bank, kteří mě utvrzují, že tomu tak není. Ale jedna věc je to, v čem mě utvrzují, a druhá věc je realita. Když si uděláme průzkum mezi našimi firmami, tak mi vyjde, že některé banky ještě několik měsíců po vypuknutí války na Ukrajině odmítaly provádět platby z Ukrajiny do České republiky, protože předmětem plateb byl nákup zbraní, a existuje obecný předpis, který říká, že se zbraně nesmí dodávat do zemí válečného konfliktu. To je asi odpověď.
Třeba v loňském roce jedné firmě, která udělala obrat dvě miliardy – byl to opravdu nákup především dělostřelecké munice v cizině, a prodej na Ukrajinu – v průběhu toho roku jedna banka vypověděla smlouvu o vedení běžného účtu. Naštěstí sehnali druhou banku. Tak chová se banka ekonomicky, nebo ideologicky?
Martina: Já jsem si vždycky myslela, že banka je tady od toho, aby generovala zisk, případně – když budu optimistická – mi z toho něco přepustila. Ale zdá se, že banky jsou tady, a mají novou náplň své činnosti – a to je vychovávat. Protože stejný problém s taxonomií mají všichni, kdo dělají v takzvaném špinavém průmyslu: Tepláři, těžební společnosti, a podobně.
Jiří Hynek: Mám pocit, že banky soutěží o to, kdo bude mít nejvíc elektroaut. To je jediné. Ale ony podléhají ideologii ESG, které hodnotí i banky podle toho, kolik mají elektroaut, a jak se chovají v sociálnu, a když nebudou financovat zbrojní průmysl, tak budou mít čárku za sociálno. A kombinace zákona o praní špinavých peněz s politikou ESG je opravdu pro spoustu zbrojařských firem smrtící.
Martina: Pojďme se tedy podívat, jakým způsobem ty dobré rady, dobře míněné rady, bez toho, aby byly k jejich naplnění poskytnuty podmínky, uvést v život. Jak by bylo tedy potřeba zvýšit kapacity zbrojního průmyslu v Evropě, v Americe, aby se Západ nějakým způsobem vyrovnal Rusku?
Jiří Hynek: Je potřeba se vrátit k těžebnímu průmyslu, zpracovatelskému a chemickému průmyslu, aby byl dostatek surovin, abychom byli nezávislí. Když to jde, tak národně nezávislí, a když to nejde, tak aspoň unijně nezávislí, nebo závislí na zemích, se kterými jsme, řekněme, spřáteleni, případně si tam, kde jsme závislí, zbytečně nedělat nepřátele. Je zbytečné dělat nějakou přiblblou rétoriku proti zemím, na kterých jsme ekonomicky závislí. Druhá věc je zjednodušit pravidla pro výstavbu nových továren, nových provozů. Není možné, aby tady stavební řízení trvalo roky, možná deset let. Takto není šance fungovat. A nepodporovat hlouposti, ale podporovat moderní technologie.
Martina: Jiří, ale to, co jsi teď nastínil, je – když budu hovořit ve starém jazyce – plán tak na třetí pětiletku.
Jiří Hynek: Není. Stačí roztrhat ty nesmysly, celou Green Policy. Prostě vzít a roztrhat to, udělat kvalitní hospodářskou politiku, vrátit se k fungování zdravého rozumu. V Evropské unii už dávno nefunguje zdravý rozum.
Jak velkou facku musíme dostat, abychom se probudili? Podle evropské směrnice tady od roku 2040 nesmí být žádné kotle na fosilní paliva, ani plynové. To je absolutní šílenost.
Martina: Říkáš, že v Evropské unii už léta nefunguje zdravý rozum. Vidíš změnu? Vidíš tendenci ke změně? Protože to, co jsi uvedl jako nejnovější nařízení, by tomu příliš nenasvědčovalo.
Jiří Hynek: Vždycky si říkám, jak velkou facku musíme ještě dostat, abychom se probudili? Myslím, že v minulém týdnu vyšla nějaká další evropská směrnice – odsouhlasil ji Evropský parlament – která říká, že asi od roku, ať nelžu, 2040, nesmí být žádné kotle na fosilní paliva, což se týká i plynu. Jako absolutní šílenost. Absolutní šílenost je, že pro to hlasovali i čeští europoslanci, a ještě větší šílenost bude, že občané ani nepůjdou k eurovolbám, protože si řeknou, že je to úplně zbytečné. Bude zase u voleb nějaká patnácti, dvaceti procentní účast, a zase se tam dostanou nějací šílenci, kteří budou hlasovat pro další hlouposti. A to v době, kdy řešíme, jestli budeme, a jsme schopni vyrábět dostatečné množství zbraní, kdy se v Evropě řeší, jestli posílit evropské armády, které se dneska bez americké přítomnosti z hlediska bezpečnosti neobejdou.
A když Donald Trump říká: „Ať je to pro Evropu nepříjemné.“ – tak má pravdu. Proč on má platit bezpečnost Evropě, když se celá americká politika obrací do Asie? Tak proč by měl utrácet peníze svých daňových poplatníků? Ať si evropské země na vlastní obranu utrácejí peníze svých daňových poplatníků. A v této době se řeší zrušení kotlů na plyn? To je na tom to šílené: Ti lidé jsou úplně odtrženi od reality. Jak se říká, v době, kdy barbaři dobývali Řím, tak v Senátu hlasovali o tom, jak schválit zákon o řazení titulů.
Martina: A komu postaví sochu.
Jiří Hynek: A komu postaví sochu.
Martina: Tak mi zase řešíme, jestli budou PET lahve zálohovatelné, nebo ne, a manželství pro všechny. Prosím tě, když se tedy díváme na to, co padá z Evropské unie, tak odtamtud mimo jiné zaznělo doporučení hraničící s důraznou prosbou, že by zbrojovky neměly dodávat jinam než jen na Ukrajinu. Je to reálné ze dne na den opustit všechny ostatní trhy? Protože to by samozřejmě znamenalo o ně okamžitě přijít.
Jiří Hynek: Tady je zase vidět naprostá neodbornost a nekompetentnost. Firma má nějakou strukturu výroby, ne všechna výroba je vhodná pro dodávky na Ukrajinu. Například jsou to ráže, které Ukrajinci vůbec nemají, nepoužívají, To není o tom, že na stroji, který vyrábí náboje do malorážky, můžu dělat náboje do samopalu. To prostě nejde. Když už ti komisaři, nebo lidé, kteří jsou v Evropském parlamentu, problematiku neznají, tak ať se k ní nevyjadřují, a seženou si nějakého experta, který jim v tom poradí. Toto nelze splnit.
A pak je v tom druhá věc, že firma musí obchodně stát na více nohách. Válka na Ukrajině jednou skončí – doufejme, že skončí co nejdřív – a když zradíte nějakou zemi, kam dlouhodobě dodáváte, tím, že řeknete: „Vy ode mne už nikdy nic nedostanete.“ – tak ve spoustě zemí ve světě, které mají bezpečnostní problémy a potřebují dostávat munici – nejenom Ukrajina – daný trh už nikdy neobsadíte. Proto je potřeba mít portfolio dostatečně vyvážené. Maximum toho, co vyrábíme – a co Ukrajina potřebuje, a na co má peníze – se snažíme na Ukrajinu dostat. A zbytek se prodává do světa. A je nesmysl říkat: „Nevyrábějte pro nikoho jiného.“ To je neznalost problematiky, neznalost obchodu, neznalost průmyslové výroby.
Špičková ušlechtilá ocel je šestkrát dražší. Promítly se do toho ceny energií a zpracovatelské náklady. To vede ke zdražení, a ztrátám trhů, kde budeme nahrazeni.
Martina: Ty už jsi dlouhá léta prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, jak už jsem zmínila, jsi vedoucím naší delegace při Poradní skupině NATO pro průmysl, to znamená, že by člověk předpokládal, že se v této problematice orientuješ. Zazněla z Evropské unie od doby začátku války na Ukrajině nějaká opravdu pragmatická, věcná rada, nota bene ještě doprovázená uzpůsobením podmínek pro to, aby byla uskutečnitelná?
Jiří Hynek: Rady tam ani neočekávám. Ani nechci. My si umíme poradit. Potřebujeme vytvoření podmínek.
Martina: Došlo k tomu?
Jiří Hynek: Nedošlo. Šel dopis z ASD. (Pro vysvětlení, co je ASD: Je to Asociace kosmického a obranného průmyslu celé Evropské unie). My jsme tam také, máme tam své zástupce. V ASD je to, řekl bych, velmi odborně zdatná skupina, je to několik tisíc výrobců toho nejvyššího high-tech v Evropě, kde právě žádají komisaře Evropské unie, ať proboha něco udělají s ESG politikou, protože to špičkový průmysl v Evropě zabíjí. Nestalo se vůbec nic.
Martina: Dobře, tak ten hřebíček zatlučeme ještě hlouběji: Prosím tě, jak se v tomto závodu o to, kdo vyrobí víc munice, projevují zvýšené ceny energií? Mají marginální vliv, nebo podstatný? Navíc k tomu ještě přidám dodávky plynu.
Jiří Hynek: Plyn je potřebný pro některé technologie, třeba pro výrobu čpavku – čpavek je klíčový pro výrobu kyselin. A mimochodem, čpavek je jednou z klíčových složek pro výrobu nitrocelulózy, která je důležitá pro výrobu střelného prachu. A bez střelného prachu nevyrobíme jediný dělostřelecký náboj. Tady je krásně vidět, jak je plyn klíčovou surovinou. A navíc plyn musí ještě mít nějaké složení. Téměř s každým plynem se dá topit, s některým blbě, s některým dobře. Některý plyn je dokonce moc nebezpečný na to, aby se s ním topilo. Ale ne z každého plynu se dá vyrábět čpavek.
Martina: Promiň. Z jakého plynu se dá vyrábět čpavek?
Jiří Hynek: Tyto technologie byly u nás nastaveny na ruský plyn. Ať už jsou to továrny na Slovensku, nebo i v České republice, tak byly postaveny na ruském plynu. Pravděpodobně – nejsem expert v chemickém průmyslu – to lze nějakým způsobem změnit, ale může to znamenat obrovské investice, které budou dlouhé. Nebo bude nízká výtěžnost, nebo bude nekvalitní. To obecně platí u veškerého průmyslu.
A co se týče energií, tak to je pro nás vražda. Ceny energií se nám ve zbrojním průmyslu promítají dvakrát: Přímo, nebo nepřímo ve vstupních materiálech. To, že je ocel šestkrát dražší, než byla před válkou – myslím tím špičková, ušlechtilá ocel – je částečně tím, že je jí málo, není na trhu, takže samozřejmě obchodníci si zvednou ceny. Ale zároveň i jim se do toho promítly zpracovatelské náklady. Energie jsou prostě v cenách, což pro nás na třetích trzích může znamenat obrovskou nevýhodu, protože musíme zákazníkům zdražovat. A oni se pak budou rozhodovat – mluvím o třetích zemích – jestli si vojenskou techniku koupí od nás, nebo z Ameriky, z Číny, nebo i z Ruska. Protože i Rusové byli významný exportér, ale myslím, že podle poslední statistiky jim exporty docela spadly. Je otázka, jestli jim spadly proto, že to některé země nechtějí koupit z Ruska, nebo proto, že vyrábí především pro vlastní armádu. Myslím, že B je správně.
Všechny příspěvky s Jiří Hynek
Brečí hezky, ale na špatném hrobě.
Zbrojní průmysl prostě narazil na „demokratický“ dvojí metr. Někam dodávat zbraně je špatné, jinam záslužné. A bankéři se nestíhají otáčet podle politické korouhvičky …. všichni holt nejsou pružní jako Síkela.
A brečet i může..
Akorát „něco“ má za to… že dost bylo na plano řečnících uvnitř té Pozemské fůze.
/už stalo se zatmění, mě hlava nebolí… ale jsou tací jenž určitě /ne, nemoc to nebude/ bude.
Ne… nechci být ROZMRDANEJ
https://www.youtube.com/watch?v=KGdUs7eCctc
To je neuvěřitelné. Hynka jsem považoval za vcelku normálního racionálního parazita na státních zbrojních výdajích. Dá se říct, že někdo to dělat musí a něčím se člověk taky živit musí. Ale tyhlety neuvěřitelné výplody jsou už známkou choré mysli. Takové kecy může snad mít na velitelském shromáždění lampasáckých gum, popřípadě mezi svými v uhniji, ne mezi normálními lidmi.
Škoda, že se neptá – k čemu je nám armáda, když nehájí naši bezpečnost, ale spíše podporuje cizí války a zájmy? Čímž nás spíše ohrožuje, než by chránila.
Listina základních práv a svobod říká v článku 6:
„(1) Každý má právo na život. …“ To je samozřejmě zcela nejzákladnější lidské právo a nelze je zadat ani zcizit. Dokonce kvůli tomu nemáme trest smrti a nelze zbavit života ani nejhrůznější zrůdy. Pokud je branný zákon s touto součástí Ústavy v rozporu, musí se změnit. V současnosti je v něm možnost odepřít „povinnou“ vojenskou službu z důvodu svědomí, trestem je pracovní povinnost. To taky není zrovna ústavně konformní, ale aspoň něco.
Řešením je samozřejmě neutralita. Neválčit, cizí války nepodporovat a neumožňovat. Jenomže to bychom museli mít demokracii.
Česká republika ratifikovala Smlouvu o obchodu se zbraněmi (jediným státem, který v OSN hlasoval proti, byly SSA!) a za její hrubé porušování by mělo být vyvozena trestní odpovědnost vůči proponentům fialového hnusu (par. 329.TZ), nikoli přemýšlet, jak to obejít nebo ignorovat. Například existuje závažné podezření, že fialovým hnusem dodané raketomety byly využity k teroristickému ostřelování civilních cílů v Bělgorodu. Nedávno se zase banderovci chvástali útoky na volební místnosti na okupovaných územích.
„Jenomže to bychom museli mít demokracii.“
– ale my MÁME demokraciu. Vládu väčšiny nad menšinou. Väčšina ovláda menšinu.
Pred 2 rokmi väčšina tyraniou nutila menšinu do „vakcín“ , a bolo to demokratickým násilým robené.
Nemýliť demokraciu so slobodou !!!
Měl byste si nechat píchnout tu šmakuládu. Je to sice svinstvo, ale ve Vaší situaci se musí zkusit všechno. Třá by Vás to zklidnilo a přestal byste plácat ty nesmysly.
Proč neuvěřitelné? Já už věřím, že tady už je možné cokoliv.
… a z EU už nic jiného než výplody chorých myslí nepřichází …
Berte to jako neumělý slovní obrat. Asi jsem měl napsat „nehorázné“.
To jsou věci, které jsou nepochopitelné. Tady všichni deklarují, že je důležitý průmysl, zbrojní průmysl, že musíme vyrábět zbraně, že musíme podporovat Ukrajinu, a zároveň je od 1.1. třeba dotační titul na pořízení elektromobilu pro malé, střední a velké podniky, s výjimkou firem vyrábějících zbraně a střelivo. Tak to tam buď někdo zapomněl dát, nebo pravá ruka neví, co dělá levá, nebo nám lžou.
…tomu se říká pokrytectví
od zbrojní firmy, která si vezme dotaci na nákup elektromobilu, bych si nekoupil ani špuntovku 🙂
Poslouchala jsem první rozhovor, na druhý už fakt sílu nemám.. Být občanem tohoto státu znamená být jeho rukojmím, to je panečku svoboda…
Toto nie je sloboda, toto je DEMOKRACIA.
Opak slobody.
Kvalitní český národ zapomněl požádat velmoci o uznání neutrality českého státu. Naši politici, v čele s Havlem, neřešili, co vyplývá z toho, že nechceme moc armády – mít neutralitu. Tomu přece odpovídá chování republiky za poslední desítky let – slabá armáda. Kdekdo je rád, že jsme členy NATO, ale tím to pro nás občany končí. Vyžadovat, aby aliance dělala, co má ve svých zásadách, ani o to se snad vůbec nestaráme.
NATO je předně americká organizace, přes kterou si USA řeší vlastní mocenské zájmy a její pomocí vydírá ostatní členské státy. S obranou tahle organizace nemá vůbec nic společného – USA využívá toho, že jsou de facto teritoriálně odříznuté od zbytku světa, takže si můžou vyvádět, co se jim zachce, zplundrovat, kam vlezou, a nechat to tam vše napospas (a jejich občané neprotestují, protože je to pro ně příliš daleko a nijak je to neovlivňuje). A kdopak schytá následky (kromě těch samotných zemi a jejich nevinných obyvatel)? No, hlavně Evropa, že? Ať už jde o Jugoslávii nebo blízkovýchodní země.
Pro nás ČR i pro USA by bylo dobré, kdyby si nás Amerika vážila. To znamená – aby se lev stavěl ne na přední, ale na zadní. Vyžadovat, co svět potřebuje – snížení zbrojení, sem tam potřebná neutralita. Dosáhnout výdaje na zbrojení ve státech NATO vždy 2 desetiny procenta. Jenže, co kdyby nás potom vyloučili z NATO?
Jenže co s ušetřenými financemi a s výrobní kapacitou zbrojovek?
Přestavme si, že by ony výdaje na zbrojení šly správněji na ochranu před dopadem meteoroidů – ze sluneční soustavy na Zem.
V kapitalismu si suroviny zajišťuje výrobce. To platí i pro zbrojaře. Je to spíš pan Hynek, kdo myslí jak soudruh, když očekává, že mu vše zajistí EU.
Když slyším to kňučení, jak je těžké pro zbrojaře mít jen účet v bance, mám tomu rozumět tak, že platba například za nová děla neprobíhá bankovním převodem z účtu na účet, ale paní Černochová pošle nějakého podřízeného s kufry napěchovanými Eury?
Když si někdo stěžuje na politiky, otázka, která mne okamžitě napadne je, koho volil on sám. Opakovaný přátelský rozhovor s lidmi jako pan Hynek těžko může přinést něco nového.
Proč má USA platit bezpečnost Evropě? No protože si tu chce udržet vliv a podporu. Protože to byli USA kdo stojí za zhoršením vztahů EU s Ruskem. Zatím to byli naši vojáci, kteří v zahraničních misích umírali za americké zájmy. A naši armádu jsme v jejich zájmu přezbrojili na sílu proti nepříteli ozbrojenému kalašnikovem.
Smutné, ….. pušný prach na náboje proti Putinovi budeme musieť kupovať z Ruska. Ak poprosíme, možno nám dá dobrú cenu.
===============
Tato diskusia mi pripadá ako parodia na ironiu. Možno je to vplyv mRNA.
Střelného prachu se pro naše potřeby u nás vyrábí dost.
Vyjebali sme s Putinom, nekupujeme ruský plyn, a teraz nemáme z čoho robiť pušný prach.
Fakt sme s kýmsi dobre vyjebali. Tuším so sebou.
Zanedlho nebudú umelé hnojivá – bez ruského plynu, – a znova s kýmsi vyjebeme. Nebude mať čo žrať – ale KTO ???
„EU chce, aby zbrojovky dělaly více pro Ukrajinu. Ale banky neposkytují zbrojařským firmám úvěry“
– takže už z nadpisu je jasné, čo je hlavným cieľom tohto pána. Bojovať do posledného ukrajinca.
Ďalej som nečítal ………………
(Zapadni) banky nedavaji ceskym zbrojarskym firmam uvery, logicky posileni nasi suverenity neni v jejich zajmu. Bezbrane je snazsi dojit.
nedávajú, ……..
Budeme musieť toho zlého Putina poraziť za vlastné peniaze. Ale hlavne za vlastné životy. Hor sa do boja….
Oni nam radi poskytnou uver na nakup jejich zbrani.
„(Zapadni) banky nedavaji ceskym zbrojarskym firmam uvery, logicky posileni nasi suverenity neni v jejich zajmu. Bezbrane je snazsi dojit. “
– ale fuj, FUJU, …… však to su naši bratia. !!!
Tak si vezmime úvery od zlého Putina.
„Je zbytečné dělat nějakou přiblblou rétoriku proti zemím, na kterých jsme ekonomicky závislí“?
Nejen zbytečné, ale naprosto kontraproduktivní, pro nás likvidační. A neměli bychom zapomínat, že s tím „Fuj“ přišel kdo? No přece velký humanista Havel! Ve skutečnosti šlo ovšem o něco jiného: nějaké (tehdy ještě) Československo přece nemůže konkurovat americkým zbrojařským firmám. A od té doby se dělá vše proto, abychom nemohli v ničem konkurovat. Suroviny a energie z Ruska fuj, domácí levné a kvalitní potraviny fuj, Kvalitní „Komenského“ školství fuj, zdravy rozum fuj.
A tak jsme se stali důkazem platnosti pravidla: „Kdo překová meče v pluhy, bude orat pro ty, co to neudělají“ …..
Tady to přísloví poněkud kulhá. My jsme meče nepřekovali, nýbrž rozdali, a oráme pro ty, kteří jsou na tom podobně. Tedy pro nadnárodní (zejména německé) korporace. A i když máme pluhů dost, orat už nebudem, protože nám ty hodné korporace zařídí levné obilí z Ukrajiny a hovězí z Argenitiny.
Dnes už se nebojuje meči, nýbrž ovládnutím ekonomiky. Války s meči se vedou jen pro to, aby si na své přišly i zbrojovky. Samozřejmě s výjimkou imperiálních mocností, samozvaných vládců světa. Ty vedou války za demokracii.
Ano. Měl jsem spíš na mysli tu dobu do toníčekrozpadu Československa. Ostatně orat lze i „ústy“, ne jenom pluhem 🙂 🙂
bez toho „toníček“ …..
Přislo i tedy nahradím citatem: „Rozum má své meze, ale omezenost je neomezená“ (Jiří Žáček)
V devadesátých letech Čína ještě nevyráběla pro celý svět a my ani nikdo jiný na ní ekonomicky nezávisel. V té době jsme tam vyváželi jízdní kola:)
Je zajímavé, jak korporace začínají kňučet, že jim státy svou neschopností likvidují kšeft. Přitom samy korporace si daly velmi záležet, aby tyhle agresivní a neschopné státy s naprostými ignoranty v čele ovládly (západní) svět.
Tak třeba automobilky. Už se jim nechtělo vyrábět jednoduchá, spolehlivá a levná auta. Tak si prolobbovaly takové normy, aby musely vyrábět (a zákazníci kupovat) auta drahá a komplikovaná. Na „zelené“ vlně se přiživovaly další a další odvětví. Ovšem důsledek byl takový, že roli „lídrů“ převzali zelenorudí idioti.
Zbrojovky taky potřebovaly silné agresivní státy, které rozjedou pár válek a zvednou zbrojní výrobu. S politikou ESG ovšem zřejmě nepočítaly. Myslely si, že mají politiky v hrsti. Já jsem si to mimochodem myslel taky. Jak je ale vidět na výsledcích třeba těch automobilek a teď i řevu zbrojovek, asi jim to úplně nevyšlo.