Zpět

Historie jako posvátná kráva

Text 10.2.20255 min Přehrát

Paměť dává životu smysl. Platí to pro člověka jako jednotlivce, i pro lidstvo. Důsledkem ztráty paměti je dezorientace v prostoru a v čase. Ztratit paměť neznamená jen ztratit se, znamená to také ztratit sebe sama. Historické paměti vděčí lidstvo za kontinuitu svého bytí, kdy na sebe po sobě jdoucí generace navazují. Ztráta či revize historické paměti je civilizační hrozbou. Pokud revizionisté omlouvají překrucování, falšování či zamlčování historických skutečností argumentem, že „historie není posvátná kráva“, nemají pravdu. Veškeré historické bádání, tedy hledání pravdy o dějích, které předurčily naši současnost, je diktováno potřebou historie, coby posvátné krávy, kterou nelze z nějakých nízkých, zištných pohnutek poslat na porážku.

Přepisování historie je nešvar starý jako lidstvo samo. Historii vždy psali vítězové. Pády říší a změny režimů provází snaha připravit poražené o jejich minulost. Definitivně poražen je jenom ten, kdo se nemá k čemu vrátit, kdo je jednou pro vždy vyrván z kořenů, po kom nezůstanou vzpomínky, svědectví, že tu byl.

Dnes pozorujeme dva přístupy k historii. Bagetelizaci a manipulaci. Bagatelizace pramení z pocitu, že historii lze libovolně převyprávět podle aktuální módy a vkusu či nevkusu. Když v romantickém historickém seriálu hraje anglickou královnu černoška, není to proto, že tvůrci opomněli konzultaci s historiky. Cílí na publikum, které poptává diverzitu, inkluzi, feminismus. Pro příběh konvenující woke divákům (česky bychom řekli „probuzencům“) si Hollywood pouze půjčuje historické kulisy. Na výtku, že jde o historický nesmysl, tvůrci bezelstně reagují: „Na a co?“

Manipulativní přístup k historii pozorujeme u lidí, kteří jsou na historii alergičtí, když nekoresponduje s jejich politickými zájmy. Nehodící se škrtnou, zamlčí, vytěsní, reinterpretují. Pokud žijí pamětníci historických událostí a dokud jsou dostupné historické prameny, není snadné vylíčit padoucha jako hrdinu, anebo naopak hrdinu jako padoucha. Jakmile ovšem čas překryje staré příběhy novými a společnost se několikrát generačně obmění, historie ztrácí zastánce. Pak je možné, že se 80. výročí osvobození Osvětimi slaví bez osvoboditelů, čili Rusů, a událost si připomínají Němci, kteří organizovali vyvražďování, Poláci, kteří zajišťovali ostrahu koncentráku, anebo Ukrajinci, kteří změnili stranu, a dnes staví pomníky svým nacistickým hrdlořezům.

Ohledně pohrdání historií řekl srbský vicepremiér Alexandr Vulin, že „nové zlo začíná poté, co je staré zlo zapomenuto“. Platí to i naopak? Začne nové dobro poté, co je zapomenuto dobro staré? Nezdá se. Zatímco zlo se notoricky vrací, dobro zaniká bez náhrady. Alespoň nám to tak připadá. Snad proto, že to dobré, co se lidstvu podařilo, bereme jako samozřejmost, a co je samozřejmé, to člověk přehlédne. Zlo je ovšem nepřehlédnutelné. V historické paměti se neomylně ukládá, co předznamenává temnotu a zmar: Dav, který dává průchod nenávisti, oslavuje násilí, vzývá zabíjení.

Ještě nedávno jsme si neuměli představit, že se veřejný prostor zaplní lidmi bez skrupulí, kterým nic není svaté, lidmi zlými už od pohledu, ze kterých je člověku nanic, jakmile otevřou ústa. Ze dne na den na nás mluví z televize, píší odporné komentáře do novin, sprostě diskutují na internetu. Nemají zábrany, neboť cítí, že toto je jejich doba.

I v této temné chvíli ovšem platí, že dneškem historie nekončí. O budoucnosti rozhodne schopnost podržet si v paměti historickou zkušenost, že nad zlem se lidstvu dosud vždy podařilo nakonec vyhrát. Empirickým důkazem že historie nelže, je fakt naší existence. To, že ještě jsme.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

  1. Sovětský svaz ,který koncentráky mimo jiné vymyslel , nikoho přece neosvobodil , Hoffmane. Sovětský svaz si jen zřídil protektoráty ve státech ,kterými prošla Rudá armáda cestou do Německa. Sovětský svaz bylo vězení národů stejně , jako dnešní Rusko. Mudruješ stále více hloupěji ,jako by si měl ztrátu paměti. Nebo chceš snad tvrdit ,že jsme žili po 1948 svobodně a v ráji? Měl by si dostat cenu za pitomost s kopancem do prdele , demagogu.

    1. Nebylo by lepší zeptat se těch přeživších, kdo je osvobodil? Lépe, než se pouštět do úvah o svobodě národů a ráji. Obojí zažíváme nyní?

      1. Jakých zas úvah. Polovinu života jsem prožil v socialismu a nepamatuju si ,že by někdo v mém okolí vyjadřoval dobrovolně nějakou kladnou emoci k Rusákům. Tzv. Osvobození vystřídal nový brutální teror a to je fakt.

          1. Příbuzní zažili teror při i po tzv. osvobození a nebyli zdaleka jediní . Nakonec emigrovali . A ani od strýce jsem neslyšel nic pozitivního na Sovětský svaz a „osvobození“ a to přežil německý koncentrák. Rudá armáda tu opruzovala až do devadesátých let

          2. Rudá armáda odešla v roce 1945 ve stejném roce kdy přišla. Kdyby tu zůstala nemusela by nás v roce 1968 znovu obsazovat. Znal jsem jednoho vyzáblého staršího pána s vytetovaným číslem a ten byl Sovětským vojákům moc vděčný. Nejsem si jist, jestli vaše zmínka o strýci znamená, že to chtěl vytěsnit z paměti, nevděčnost, či jeho tábor osvobodil někdo jiný, než Rudá armáda. Pokud vaši příbuzní kolaborovali s Německem, jsou vaše slova o teroru asi pravdivá. Jakožto jeden z těch, kdo přepisují historii je vaše rozčilení po přečtení článku pochopitelné. Pokud jde o ty rusáky vztah k nim se samozřejmě po roce 68 změnil. Dám vám odkaz kde se vysvětluje kdo to byl.

            https://www.blogosvet.cz/article/o-rusacich-2v5TH

    2. SSSR nevymyslel koncentráky.
      II. světová měla vítěze a poražené – nacisty a fašisty. Ten kdo říká že se necítí být osvobozen Rudou armádou logicky se zařazuje k poraženým to znamená, že se cítí být nacistou nebo fašistou.
      Vývoj po II. světové je reakcí na vyvolávaní nenávisti a štvaní proti socialistickým zemím a rozpoutání studené války fašistickým Západem. Nebýt toho vše mohlo být jinak.
      Pláčeš hezky ale na špatném hrobě.

      1. Stalinův Sovětský svaz a Hitlerovo Německo jsou naprosto srovnatelné krajně brutální despocie a tvůj komentář jasně dokazuje , že tomu zjevně nerozumíš dodnes.

        1. Nic nechápeš. O čem byla II. světová?? No přece o válce Západu proti SSSR. Německo bylo vybráno aby porazilo SSSR v zástupné válce Západu stejně jako dnes Ukrajina.
          Kdo financoval zbrojení Německa v rozporu s Versailleskou dohodou??
          Vybombardování Drážďan, atomovky v Japonsku, Vietnam, Korea – to je krajně brutální despocie.
          A stačilo aby se Sovětský svaz rozpadl a okamžitě USA začaly s agresí v Evropě a na Blízkém východě.

    3. Kdo vymyslel koncentrák těžko říci, Anglie měla kolonie od slunka východu do slunka západu, určitě měla vypracován dokonale systém jak své odpůrce odstranit.
      No, jak to nazvat výchovné tábory, vězení, mám dojem, že k názvu koncentrák to mělo hodně blízko. Fašitické Německo to jenom zdokonalilo v efektivnosti lividace lidí k tomu určených. Že Rudá armáda neřešila jenom osvobození zemí kterými prošla, ale logicky musela zlikvidovat německou armádu až do Berlína, je nasnadě.
      Že v Sovětském svazu po revoluci byli bohožel vytvořen systém gulagů, pro sytémové oponenty a vyloženě zločinecké gangy, je pravda. Teď záleží na tom, kdo má blíže k lofice co je pravda. 100% pravdu, jak říká můj kamarád, mám já a pánbůh..

    4. No koncentráky jako první použili Britové v Africe za Búrské války, takže následovníci „pouze opisovali“ tímto nechci zlehčovat ale pouze uvést na pravou míru. Překrucování historických faktů spolu s dnešním moderním lokajským podbízením se zahraničním elitám to také není nic nového. V této souvislosti nelze nevzpomenout masovou účast a přísahání věrnosti německému vedení za II. světové války v Praze. Stejný úhel pohledu lze použít při srovnání Britské říše nad kterou nezapadalo slunce (ó jak dobře se měli obyvatelé kolonií) nebo v případě Monreovy doktríny kterou uplatňovaly USA (praktiky v zemích jižní Ameriky protektoráty vůbec nepřipomínají) Současná pozice České republiky v rámci EU a NATO je pouze v opačném gardu RVHP a Varšavské smlouvy takže o čem se chce Prorock bavit?

    5. Postsovětský mindrák je prokletí této země. Ve filmu Valerian a město tisíce planet zazní formulace ve smyslu: „Národ, který se neumí srovnat se svojí budoucností, nečeká žádná budoucnost“. To pro nás Čechy (a Moravany) platí dokonale. Když se nebudeme bavit o koncentrácích v rámci/po válce severu proti jihu (nikoliv v Rusku), máme tu další varianty… https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor
      Pro Vaši nedemagicko-šťastnou budoucnost bych Vám přál se odstěhovat do USA. Abyste nemusel trpět v postsovětském Česku. Moji předci zažili pokrokovo-demokratické lágry v Německu a Rakousku. Líbí se mi Váš patent na nedemagogické názory. Přeji Vám šťastnou – anglo-saskou budoucnost bez postsovětského traumatu.

        1. Myslím, že je to proto, že se nám následky roku 68 ještě nepodařilo překonat. Podle průzkumů většina lidí kteří zažili socialismus není s vývojem po sametu spokojená. Zásah proti reformám, kterých se báli jak v Sovětském svazu, tak na Západě byl vydáván za důkaz o jejich nemožnosti a jako jediná správná cesta byl stanoven čistý kapitalismus.

          1. Ono totiž očividně není v něčím zájmu se s tím vyrovnat a pro posílení protiruských nálad se musí dokonce překreslovat historie. Takže vlivem západní propagandy a školní výuky největšími rusofoby je polistopadová generace.

    6. Vycházíte z chybné premisy a tudíž se nemůžete dobrat správného výsledku.
      Koncentrační tábory vymysleli Britové za Búrské války.
      Pro vás je to možná překvapení, ale budete se muset smířit s historickým faktem. Právě o těch je dnes řeč, pokud jste si nevšiml.

    7. Rusové že vymysleli koncentráky? Omyl, chlapče. Stalin byl Gruzínec, Brežněv Ukrajinec. Sovětský Svaz nebyl Rusko, ani geograficky, ani personálně. To byla dlouholetá okupace Ruska komunistickou internacionálou.

      Pravdou ovšem je, že koncentrační tábory nevymysleli Němci, ale ani Sověti. Jedná se totiž o Britský vynález …

      1. jak vidim, je lidí znalých historie ještě dost. Reagoval jsem aniž bych četl následujici diskusi ….

Napsat komentář