Zpět

Politika na hloupý způsob

Text 31.3.20256 min Přehrát

V dnešní době není nouze o důkazy, že vzdělaný blbec je blbější, než blbec nevzdělaný. Ve veřejném prostoru zakopáváme péčí mainstreamu o vzdělané hlupáky na každém kroku.

Hloupost je i politickým fenoménem. Politiku totiž v praxi nelze oddělit od politiků. Do politiky vstupují jak vzdělaní lidé, tak i lidé bez formálního vzdělání. Hlupáci mezi nimi jsou tedy dvojího druhu. Zajímavé to začne být, když si uvědomíme, že hlupák, bez ohledu na to, zda vyškolený či neškolený, se vždy prosadí na úkor rozumného konkurenta. Jak vysvětlit, že u nás aktuálně zastávají čtyři nejvyšší ústavní funkce lidé, jejichž politická hloupost je tak obří, že to bere dech? A jak chápat ten souběh politických hlupáků, ke kterému došlo ve vládě?

Politika na hloupý způsob se provozuje tehdy, když ve společnosti převládne bezstarostnost, lehkovážnost, laxnost, anebo naopak beznaděj, rezignace a zoufalství. Hlupáci mají pré, když o nic nejde, anebo když už je vše ztraceno.

Nápadná koncentrace hlupáků v nejvyšších patrech politiky nepochybně souvisí s prestiží, jaké se politika u občanů těší, respektive netěší. Všeobecná averze na politiku vysvětluje, proč se rozumný člověk do politiky nehrne. A když mezi sebou soutěží pouze hlupáci, diskvalifikuje to politiku jako platformu, na které lze cokoli rozumně vyřešit.

Hlupáci se v politice zabydlí v době, kdy občané politikou nežijí, tudíž ani neřeší stranické kandidátky. Dokud politika jede na autopilota, pasažérům může být jedno, zda v kabině sedí profesionál, anebo idiot, který nikdy neměl v ruce manuál, jak postupovat v nesnázích. Až když dojde na politické turbulence, ptají se ti chytřejší z občanů, odkud se ti pitomci na ministerstvech, v parlamentu či na Hradě vzali.

I v politice platí, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Utrpení občana je umocněno tím, že politické hlupství je volňáskem do médií. Že nám vládnou hlupáci, by tolik nebolelo, kdyby neobtěžovali z televizí, rádií a kdyby jich nebyly plné noviny. Média legitimizují deficit intelektu u politiků, a děje se tak i proto, že jejich hloupost rezonuje s hloupostí reportérů, komentátorů a moderátorů kolaborujících s režimem. Hloupost přitom zůstává hloupostí bez ohledu na to, kolikrát se zopakuje, analyzuje a ocení spřízněnými hlupáky.

U politické idiocie si dále musíme uvědomit, že se nejedná o zlovolnost, ale o diagnózu. Hlupák, když tvrdí nepravdu, není v pravém smyslu slova lhářem. Nálepce notorického lháře se zřejmě neprávem těší například český premiér, který kontakt s realitou asi neztratil schválně, v nějakém rafinovaném špatném úmyslu. Mimika a řeč těla u něj prozrazuje, že mu prostě bohužel jenom nebylo shůry dáno. Jeho premiérství není tragédií pouze pro republiku, obětí toho premiérství je i on sám. Hlupství je totiž vždy provázeno i směšností, a být trapný je horší, než být lotr.

I ten největší hlupák je natolik chytrý, aby si před volbami nechal pro sebe nápady, jak poškodit občany. Vytasí se s nimi až s mandátem v kapse. Pokud pak voliči volí hlupáky opakovaně, nebude to tím, že jim hloupost imponuje. Pouze tu hloupost neprokouknou. Je nad jejich veškerou představivost, že by o osudech obce, národa, kontinentu či světa, mohl rozhodovat blb.

Politika na hloupý způsob je velký malér, o kterém se ovšem diskrétně mlčí. Ze strany politiků se jedná o falešnou profesní solidaritu, což není těžké pochopit. Laťka je ve výši, kterou překročí i ten nejhloupější, takže nikdo nemusí podlézat. U kritiky zvenčí pak tomu, kdo ukazuje na politického hlupáka prstem, hrozí, že bude shledán elitářem, dezolátem, vytkne se mu bledá závist anebo úmysl ohrozit demokracii pošpiněním zastupitele lidu a jím reprezentované instituce. Proto se předstírá přítomnost rozumu i tam, kde není. S politikou na hloupý způsob je to ale stejné, jako s lidskou blbostí obecně: Nelze nad ní zvítězit, ale boj s ní se nesmí vzdát.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

  1. Když je těch hlupáků příliš tak rychle před zrcadlo. Nejsem tím hlupákem náhodou já?

  2. Pane Hoffmane, děkuji Vám. Věc dovedete pojmenovat a slušně sdělit těm, kdo tomu chtějí rozumět.

    1. Když je těch hlupáků příliš tak rychle před zrcadlo. Nejsem tím hlupákem náhodou já?

  3. Myslím, že pan Hoffman se mýlí. Především neplatí, že „hlupák, bez ohledu na to, zda vyškolený či neškolený, se vždy prosadí na úkor rozumného konkurenta“. Obecně to tak určitě není a myslím, že ani v politice, pokud je plus mínus férová. Pokud je inteligence parametrem, o kterém mluvíme, mám za to, že inteligentní člověk hlupáka v rovné hře zpravidla porazí. A tady jsme u jádra pudla – ta zločinecká hovada, která nás v Evropě vedou ke zkáze a do otroctví, Uršula i Uršulín, se tam nedostala proto, že by hloupostí předčila ty rozumnější a tím získala nějakou konkurenční výhodu. Dostala se tam proto, že se s námi hraje nerovná špinavá hra a ten, kdo v pozadí drží nitky, používá k tomu zákulisně všechny prostředky a možnosti, které má. Především prostředky tajných služeb, největších nepřátel demokracie. Kterými je skrz na skrz prolezlá státní výkonná, zákonodárná i soudní moc a také masmédia. No a ta hovada tam nyní nedělají nějakou svou hloupou politiku, ale provádí agendu těch tajných služeb, respektive těch, co ty služby úkolují. A protože zájmy loutkovodičů se diametrálně liší od zájmů většiny lidí, na jejichž úkor se tato politika děje, jeví se to většině lidí jako hloupá politika. Ale ona není o nic hloupější, ani chytřejší, než je v kraji zvykem, jen je mnohem více v rozporu se zájmy většiny lidí a ten rozpor je tudíž mnohem viditelnější.

    1. Uměním vyjádřit myšlenku zkratkou nevládnu. Asi jsem to mohl napsat jednodušeji – nejsou to hlupáci, ale zločinci.

  4. Teorie hlouposti.

    V roce 1976 vydává slavný italský historik Carlo Cipolla nečekaně dílo “Základní zákony lidské hlouposti”. Stručně řečeno pět základních zákonů:

    Lidé netuší, že jsou obklopeni větším počtem hlupáků, než si uvědomují. A pokud ano, bagatelizují jejich počet a nebezpečnost;
    Hlupákem může být každý člověk ve vašem okolí, bez ohledu na vzdělání, původ, společenské postavení;
    Hloupý člověk vždy způsobí druhým nějakou škodu, aniž by z toho měl prospěch, často utrpí ztrátu;
    Chytrý člověk podceňuje škody způsobené hlupáky, i když má smutné zkušenosti ze styků s nimi; čas od času šlápne na staré hrábě, nese ztráty a utrpí ztráty;
    Hloupý člověk je nebezpečnější než bandita jednající se zlým úmyslem.

    Stručně řečeno, Carlo Cipolla k těmto závěrům (někdy kontroverzním) nedospěl z rozletu nespoutané fantazie, ale na základě historické analýzy “zdraví” některých společností starověku, středověku, renesance a novověku. Poté, co dospěl k přesvědčení: počet bláznů ve všech dobách je konstantní hodnotou; jejich množství není ovlivněno časem, prostorem, náboženskými, rasovými, majetkovými, třídními, sociokulturními ani historickými proměnnými.

    Existuje však nuance, kdy společnost vedou vynikající a inteligentní lidé, kteří jsou schopni mobilizovat elity a eliminovat procesy morálně-duchovního úpadku, dekadence a nastolit dobře fungující systém společenských vztahů shora dolů. Členové společnosti nedovolí, aby hlupáci byli aktivní, škodili sobě i druhým.

    Jakmile se společnost z různých ekonomických, politických, dynastických nebo historických důvodů dostane do úpadku, hlupáci se aktivizují a začínají páchat stále destruktivnější činy. Dokonce se dostávají k moci.

    Výsledek je vždy smutný, vládních pák se zmocní … lumpové opírající se o hloupé lidi a potlačující aktivitu chytrých a prostoduchých. Cipollova teorie je tedy docela dobře aplikovatelná na téměř všechny země pověstného kolektivního Západu nebo na samotný makrosystém anglosaského či germánsko-románského typu civilizace.

    1. „Hloupý člověk vždy způsobí druhým nějakou škodu, aniž by z toho měl prospěch, často utrpí ztrátu“
      To není špatná definice, i když jsou i jiné. Ovšem pokud se podle ní řídíme, tak takový člověk těžko může být úspěšný, když si neustále způsobuje ztráty a tím , že poškozuje ostatní si vytváří nepřátele. Může se stát jen pokud se změní podmínky, jak se to stalo na Západě, kdy jsou do vedoucích pozic vybíráni lidé podle jiných kritérií než předpoklad k úspěchu. Podle pohlaví, rasy, atd. U nás to za socíku býval třídní původ a průkazka KSČ. Ani jedeno ovšem u nás v posledním čtvrt století neplatí.

  5. Nemyslím, že by to bylo tak prosté jak píše pan Hoffman a politici byli jednoduše hloupí. Mnozí jako pan Fiala, nebo pan Babiš, se do politiky dostali jako úspěšní lidé. Pokud jsou profesoři hloupí a dělníci chytří, znamená to, že naše školství odpírá vzdělání chytrým lidem, případně z chytrých žáků vychovává blbce.

    1. Nedávat dohromady Babiše a Fialu. Babiš není hlupák a nikdo mu nezametal cestičku.
      Fiala jako úspěšný člověk?? V čem? Že má titul, který dnes očividně může mít i hlupák?

      1. Pan Fiala byl rektorem Masarykovy university. Ta se považuje za druhou nejvýznamnější univerzitu u nás.
        Máte zřejmě o panu Babišovi lepší informace než ostatní, když prohlašujete, že mu nikdo nezametal cestičku. Pokud vím, o jeho začátcích v devadesátých letech není moc známo a neví se jak přišel k penězům na koupi prvního podniku. Z hlediska odpovědi na tvrzení pana Hoffmana patří dohromady. Oba jsou významní politici a oba byli úspěšní před vstupem do politiky.
        Pokud jsou úspěšní a vzdělaní lidé hloupí, kdo je tedy chytrý?

        1. Že takovéto individuum mohlo být rektorem Masarykovy university jen dokazuje, že je něco špatně a ne to, že Fiala není hlupák.
          Získat diplomy v jakýchsi pseudovědách není nic obtížného. Jak se ukazuje i v případě Nerudové.

  6. Možná, že pan premiér za to opravdu nemůže. Pokud náhodou podzimní volby nedej Bože nevyhraje, vyvstane logická otázka, co s ním. Ale naštěstí i zde nám může přijít na pomoc léty osvědčené lidové úsloví – za blbost se platí. A je, myslím, namístě, aby neplatili za cizí blbost jen občasné České republiky, ale především ten nebo ti, kteří svou blbosti oslňují nás všechny již skoro čtyři roky. Tím samozřejmě nemyslím nikoho konkrétního, vážně. On i takový blbec se může urazit…

  7. Pozitivní na tom je, že je pořád lepší vzdělaný idiot než buran který se neumí podepsat, což bylo kdysi normální, že tito lidé kromě stranické knížky neměli a neuměli nic. Straníci co měli pět tříd obecné školy vedli podniky a dělali ředitele, vládli. Takže v tomto ohledu jsme na tom lépe 🙂

    1. Ale ty burani vedli ty podniky dobře prosperovali a byly mezi nimi i chytří lidé
      jenom si museli vzít ty stranické knížky aby prave mohli zůstat ve vedeni. Ano politici byli idioti zrovna tak jako jsou ty dneska, nevidím moc velký rozdíl, jenom
      v jednom jsou ty dnešní horší rozebrali a rozprodali co se dalo, takže máte v tom jasno?

    2. Ale ty burani vedli ty podniky dobře prosperovali a byly mezi nimi i chytří lidé
      jenom si museli vzít ty stranické knížky aby práve mohli zůstat ve vedeni. Ano politici byli idioti zrovna tak jako jsou dnes, nevidím moc velký rozdíl, jenom
      v jednom jsou ty dnešní horší rozebrali a rozprodali co se dalo, takže máte v tom jasno?

    3. Řešte raději současnost a nebojujte s komunisty. Tu bitvu za vás vyhráli jiní před více než 30 lety! Tehdejší školství asi také produkovalo vzdělané idioty, když to jeden z nich, který propadal na gymnáziu z matematiky, dnes dotáhl na příčku nejvyšší.

Napsat komentář