Zpět

Komunisté slibovali ráj, vytvořili peklo. Chtěli jsme bohatství a svobodu, avšak bude bída a nesvoboda

Text 13.8.202434 min Přehrát

„Základním kritériem, jak rozeznat, jestli je doba úplně tragická, je to, jestli má ještě stopu smyslu pro humor, nebo pro neagresivní ironii,“ říká profesor Stanislav Komárek, se kterým jsme se v předchozím díle našeho rozhovoru bavili o atmosféře před první světovou válkou, a její podobností se současností. A také o tom, jak se mění naše vnímání násilí, a jak přitvrzujeme v mezilidské komunikaci. Našeho hosta v této souvislosti znepokojuje neustálé stupňování útoků v rámci politického boje, kdy, jak říká: „Od jisté hranice se zřejmě dá argumentovat už jenom klackem, nebo samopalem.“ A přestože náš host předvídání budoucnosti přirovnává k čirému šarlatánství, pokusíme se dnes podívat na konkrétní trendy, kterých jsme v současné Evropě svědky i účastníky.

Martina: My si otázku, co že jsme to zanedbali, můžeme pokládat v různých oblastech našeho života, a dnes a denně. A už několik let posloucháme politiky, novináře, o tom, jak hovoří o migraci, v každém volebním boji přicházejí se stále novými, a stále stejnými plány, že je potřeba zakročit, že je potřeba nelegální migraci potlačit a zvládnout, že je potřeba rozprášit převaděčské bandy, a pomoci především v těch zemích, odkud lidé utíkají – ale fakticky se prakticky neděje nic. V Německu jednu čtvrtinu lidí tvoří buď migranti, nebo jsou to lidé s takzvaně migračními kořeny, kteří už mají německý pas, a ve Švédsku je to velmi podobné, takže procenta lidí z Afriky, Blízkého východu ve všech západních zemích rostou. Víme, jaká je situace ve Francii, i proto dopadly poslední volby tak, jak dopadly. Víme, jaká je situace v Británii, Belgii, Španělsku, v Itálii, a mohla bych takto pokračovat. A je to stále nekontrolovaná migrace. Zase mi určitě řeknete, že nejste vizionář, nebo prognostik, ale přesto lze dohlédnout alespoň základní obrysy, jakou změnu toto, co jsme opět zanedbali, dopustili, jakou změnu to přinese pro Evropu?

Stanislav Komárek: Kořen je v tom, že evropská populace, ta původní, se nemnoží. Aby se populace udržela na původním stavu, potřebuje zhruba 2,1 dítěte na pár, protože, marná sláva, každý se nerozmnoží, někdo zemře mlád, jiný vstoupí do kláštera, či něco dalšího. A pokud tomu tak není, tak se zároveň s tím strašně prodloužil věk, a až jedna třetina života je postproduktivní. Venkovský dědeček mohl, když mu zeslábly síly k orbě, pást husy, prutem je nadehnal, kam bylo třeba, ale manažer ve výslužbě těžko může hodinu dvě denně manažovat, a pak na zahradě okopávat macešky. A my taky potřebujeme nové pracovní síly, navíc na práce, které sami nechceme dělat. Už teď je chronický nedostatek řemeslníků, kdybych to trochu přehnal, tak na jednoho instalatéra máme dva koreanisty, dva specialisty na mezikulturní spolupráci, tak kdo toto bude dělat? Čili, potřeba pracovní síly tu je.

I americká ekonomika stojí do určité míry na nelegálních migrantech. Jenže pak zase dostávají nízké platy, protože musejí mlčet, protože se nějak protlačili přes mexickou hranici. Já jsem býval koneckonců taky migrant, posléze legalizovaný, čili bych přesně věděl, jak to udělat dneska. A ve Vídni, to jsem četl včera, třetina školou povinných dětí jsou malí muslimové. A jednoho dne přijde okamžik, kdy to nebude 33, ale 52 procent, a pak možná sen o německém chalífátu nebude tak nereálný, jak se zdá dneska. Islám, ať už je jaký je, tvoří společnost, která je schopná se reprodukovat, a to ta naše už není. Společnost, která se dost nereprodukuje, tím dává najevo, že nestojí za to ji uchovávat. Tento problém byl taky trochu ve starém Římě, v jeho pozdějších fázích, kde pak propuštění otroci, kupodivu taky ze Sýrie, tvořili dost značný podíl na obyvatelstvu. Staré římské, latinsky mluvící rodiny, si mezi sebou rozdělovaly funkce v senátu a v armádě, ale běžný voják už nebyl etnický Říman, ale byl to, řekněme, Germán z okraje říše. A taky Markovo evangelium psané pro obyvatele Říma je psáno řecky, protože chudé vrstvy mluvily v Římě, pokud vím, řecky, ne latinsky.

Martina: Vy jste říkal, že jste byl migrant. Vy jste si to, tuším, osm let zažil, odžil, ale pravděpodobně jste se nepokusil ve své hostitelské zemi založit komunistickou buňku…

Stanislav Komárek: To jsem se nepokusil…

V SSSR chtěli vybudovat ráj, a vytvořili peklo. Nacisté chtěli světovládu nadčlověka, a za pár let od nich pes kůrku nevzal. Chtěli jsme svobodu, bude nesvoboda. Chtěli jsme bohatství, bude bída.

Martina: Ani síň tradic, abyste si ideologii, která vás vyhnala ze země, nesl s sebou, což je velmi často problém migrantů, kteří přicházejí do Evropy. Zase, jsou migranti a migranti, já jsem zdůrazňovala nelegální migraci, u které jsme nebyli schopni zasáhnout, a jsme paralyzováni dodnes, a uvědomujeme si, že pak odsunout lidi, kteří přišli nelegálně do Evropy, když jich budou, řekněme, milióny, bude pravděpodobně, ne pravděpodobné, ale nemožné. Na druhou stranu spoustu práce, té nekvalifikované, o které jste hovořil, a se kterou vymírající Evropě migranti pomáhají, by v budoucnu měla řešit umělá inteligence. Řekněte mi, jaký tedy vidíte přerod Evropy, základní změnu? Protože nás čeká změna na všech frontách. Jak se vy, jakožto biolog a zároveň filozof, díváte do budoucna?

Stanislav Komárek: Já teď budu mluvit o minulosti. Už jsem to možná v některém vstupu na vašem rádiu říkal, ale základní poučení, který jsem si odnesl, je, že je to lidskými silami zcela nepredikovatelné – nejrůznější prediktoři to v praxi nedělají o nic líp, než čarodějnice, věštící z křišťálové koule – takže my nemáme na to, abychom odhadli, co v budoucnu přijde. Kdyby mi nějaká Sibyla v roce 83, kdy jsem odcházel, říkala, že za pouhých sedm let komunismus v Československu padne, a že padne bez války… My jsme si vždycky představovali, že nakonec vypukne válka mezi Východem a Západem, a Západ za obrovských ztrát a námahy nakonec zvítězí, a výsledkem bude třeba americká okupační správa, 200 gramů chleba na den, něco jako bylo v Německu. To se naprosto nenaplnilo, tehdy byli na západních univerzitách v odděleních na sovětologii sovětologové, kteří uměli slabikovat cyrilici a odhadnout, co je asi v posledním vydání moskevské Pravdy. A kremlologové, specialisté na mocenské nerovnováhy v Kremlu, prorokovali hlavně to, že dojde k takzvané finlandizaci střední Evropy, a mezi oběma systémy vznikne koridor neutrálních zemí – to se mělo rozpadnout i Československo – a na tom že se to na mnoho desítek let zakonzervuje. Z tohoto důvodu jsem nijak nepočítal s tím, že bych se mohl za živa, neřkuli za mlada, navrátit domů. Kdyby mi někdo říkal, že Komunistická strana Sovětského svazu bude prohlášena za zločineckou organizaci, a tento blok se víceméně dobrovolně rozpustí, ťukal bych si na čelo, a říkal si, že si ten člověk asi dělá špatné vtipy. A kdyby mi k tomu ještě přidal, že za asi dvacet let na to nás bude jistý kosmonaut reprezentovat v europarlamentu, tak už bych si byl jednu vrazil s tím, že takové nesmysly, které už ani nejsou vtipné, nebudu dál poslouchat. A všechno by to byla pravda. Čili, my vůbec nevíme, jakou podobu budoucnost nabere. Trochu se bojím, že i když tenkrát v raných osmdesátkách nabrala podobu velmi ideální, jako bychom si ji vysnili, tak teď by mohla mít podobu, jakou jsme si nepřáli.

Ale jakým způsobem bude fungovat umělá inteligence? Panství umělé inteligence se může obrátit v něco děsivého. Řekl bych, že i s Čingischánem lze vyjednávat spíš než s computerem. Někteří moji mladší kamarádi si pohrávají s myšlenkou, jak to udělat – lidé dělají na světě spoustu chyb, kam se podíváte, udělá nějaký člověk nějakou volovinu – tak jak pomocí digitálních technologií udělat to, že by člověk chyby nedělal? Aby to šlo. Ale tím by lidé přišli zcela o něco, jako je svobodná vůle, nebo schopnost se rozhodnout. Člověk není otrokem do chvíle, kdy může dělat rozhodnutí, která jsou pro něj samého nepříznivá, nebo domněle nepříznivá.

Martina: Pán Bůh ví, proč nás neudělal dokonalé, přestože mohl. Umělá inteligence to neví. Pane profesore, vy jste před chvíli vzpomínal Sibylu, a že kdyby vám v osmdesátých letech prorokovala to, co se nakonec stalo, tak byste si o ní myslel, že je pako. Tak to řeknu.

Stanislav Komárek: Ano.

Martina: Stejně tak si myslím, že kdyby vám na začátku devadesátých let, kdy jste se rád zase vrátil domů, někdo řekl, že si znovu pustíme do naší země, do politiky, do evropské politiky, nové ideologie, tak byste jí taky možná řekl: „Sibylo, ne, my už jsme poučeni, a už žádné nové ideologie nechceme.“ Řekněte mi, jak to, že pro nás měly ideologie, byť převlečené, takovou přitažlivost, že jsme je nerozkryli, nebyli jsme bdělí, a jsou tady zase a zase šéfují?

Stanislav Komárek: Je důležité zmínit jednu podstatnou zákonitost, kterou lze ve světě, a to nejen lidském, pozorovat. Gustav Jung tomuto jevu říká enantiodromie. Zní to trochu moc učeně, česky by se tomu dalo říct protiběh, je to fenomén, kterýž je neobyčejně častý, a na to, jak je v dějinách dominantní, se o něm pozoruhodně málo mluví. V podstatě nejblíž k tomu má v české tradici „odříkaného chleba největší krajíc“, to znamená, že každé lidské usilování se obrací ve svůj opak, a to tím rychleji, čím více se tlačí na pilu.

V Sovětském svazu na začátku chtěli – a to opravdu chtěli – vybudovat ráj pracujícího lidu, a poměrně záhy vybudovali peklo pracujícího lidu, o němž se za starého dobrého kapitalistického vykořisťování nikomu ani nezdálo. Nacisté chtěli prosadit světovládu nordického nadčlověka, a za pouhých dvanáct let už pes od nordika kůrku nevzal. To jsou extrémní příklady, ale vidíme to v různých mutacích. Třeba chceme obzvlášť dobře vychovat dítě, a stane se z něj obzvlášť agresivní fracek. Trochu se obávám, že jsme po léta chtěli svobodu, a povede to nakonec k nesvobodě. A to, že jsme po léta chtěli prosperitu a bohatství, nakonec povede k nějaké formě nové bídy. Ale s tím je dost těžko něco udělat.

Komenský ve Všenápravě chtěl, aby se žílo ve skupinách s jednotným bydlištěm, kde vycházky povoluje, jen za nutnými účely, velitel. To je zakořeněno v evropské intelektualitě.

Martina: Pane profesore, vy jste řekl, že jsme možná i se svobodou moc tlačili na pilu, ale, řekněte mi, chtějí lidé vlastně svobodu? A když se dívám, kolik vzdělaných lidí, ti, kterým říkáme intelektuálové, obhajuje nejrůznějšími projevy nesvobodu, cenzuru, udavačství, tak si musím říkat, jestli opravdu chceme svobodu se vší zodpovědností a pracností, kterou svoboda přináší?

Stanislav Komárek: No nechceme. Už jste si na to odpověděla. Poté, co jsem se vrátil do Prahy, tak jsem tady mluvil s nějakou stařenkou z lidu, asi bývalá domovnice, nebo co, a ta mi říkala: „Jo, panáčku, ta vaše svoboda. Ta je možná tam pro vás, na tý univerzitě. Ale my, prostej lid, se toho nenažerem.“ To je jedna část pravdy. Druhá část pravdy je, že všechny nesvobody vždycky vymýšleli intelektuálové, a ti pak zase potom proti nim bojovali. Ale dá se říct, že chemickou válku vymysleli chemici, a plynové masky a filtry v nich zase vymýšleli oni. Takže už – počínaje četbou Platóna – jasně vidíte, jak stát vedou ti vědoucí, kteří musí správně nastavovat informace, správně je filtrovat. Co si takhle přečíst Komenského Všenápravu? Je opravdu poučné, co tento dobrý muž už v roce 1600, a něco, navrhoval, jak by se mělo žít v jakýchsi falangách, skupinách s jednotným bydlištěm, kde vycházky povoluje velitel, a to jenom za skutečně nutnými účely.

Za mlada jsem si myslel, že svět spasí vzdělaní lidé. Ale dnes si myslím, že svět spasí lidé životně opravdoví.

Martina: Zdá se, že v Číně Komenského četli.

Stanislav Komárek: Ano. Jenom abychom měli něco z naší vlastní kuchyně. Vždycky nám to připadá absurdnější, když je to z Pekingu, ale tohle bylo v Naardenu, nebo kde to na sklonku života psal. Čili tohle má evropská intelektualita nějakým způsobem v kořenech. Vy jste se mě na to neptala, ale občas se mě někdo zeptá, jestli jsem během svého života podstatně změnil nějaký svůj názor. Jeden ano. Za mlada jsem si myslel, že svět spasí lidé vzdělaní, ale poslední dobou mě už toto přesvědčení opouští: Svět spasí lidé životně opravdoví. A koneckonců, s tím prvním cílem jsme zakládali se Zdeňkem Neubauerem katedru filozofie a dějin přírodních věd. Já tedy toho nelituji, ale podobně jako zestárlý Tolstoj viděl, že romány jsou věc jedna, a život druhá, tak toto se mi nějak vplížilo do přesvědčení.

Martina: To, co jste teď řekl, je velmi důležitý postřeh, a vlastně mi to připomíná větu, kterou jsem slyšela zrovna nedávno: „Matérie nelže.“ A lidé, kteří se dotýkají matérie, jsou mnohem blíže realitě než lidé, kteří o ní jenom mluví. Což je vlastně něco velmi podobného, nemýlím-li se.

Stanislav Komárek: Ano.

Čínský systém je efektivnější, ale když dělá chyby, tak obrovské. Teng Siao-pching změnil svět, a říká: „Hledat pravdu ve faktech.“ A: „Je jedno, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně když chytá myši.“

Martina: V souvislosti s tím, co jste právě teď řekl, jsem vzpomenula Čínu, že tam pravděpodobně Komenského studovali. Ale já bych o Číně chtěla mluvit v jiné souvislosti, protože jsme si asi po pádu komunismu mysleli, že žádná totalita, žádná diktatura, nemůže být ekonomicky, hospodářsky, finančně úspěšná. A teď na Číně – protože to diktatura je – vidíme, že tomu tak není. Myslíte si, že tento fakt ovlivnil, a ovlivní, vnímání lidí v západních zemích, protože když najednou vidí diktaturu, která prosperuje, tak by mohli začít chtít opisovat?

Stanislav Komárek: Tak opisování už dávno začalo. Já jsem si to také samozřejmě v prvních porevolučních letech myslel, protože nebyly historické příklady diktatur, který by ekonomicky vzkvétaly. Sovětský svaz – darmo mluvit. Ale ani Atatürkovo Turecko, v počátečních fázích, ani frankistické Španělsko – i když se to tam nakonec přece jenom ekonomicky vzpamatovalo – tak to nebylo nic zářivého. Možná by tento fakt spíš seděl s nacistickým Německem, ale tam začali válku na nějaký velký ekonomický rozvoj příliš brzy, takže tím hrůzný experiment skončil. Takže až do, řekněme, návštěvy Singapuru jsem si taky toto myslel.

Čínský systém je jakýmsi způsobem efektivnější, a teprve když dělá chyby, tak dělá obrovské chyby. Ale málo doceňujeme, jak moc změnil svět Teng Siao-pching. To, co jste zmiňovala před chvilkou, že matérie nelže, on říkal jinými slovy: „Hledat pravdu ve faktech.“ To je věc, kterou bychom si měli připomínat i my: A pak vždycky používal staré sečuánské přísloví: „Je jedno, jestli je kočka černá, nebo bílá, jenom když chytá myši.“

U nás máme dojem, že toto přísloví vymyslel on, ale ne, to je něco ve stylu: „Komu se nelení, tomu se zelení.“ – tedy moudro čínského lidu. Čínská civilizace je zcela jiná, a nezná něco, jako individuální svobody evropského typu. Mohu doporučit jet se do Číny podívat. Je to zážitek, abych tak řekl, otřásající na mnoha rovinách. A mediální obraz Číny – jak tam žerou psy, trýzní disidenty a znečišťují životní prostředí – tak ne že by tam tyto fenomény nebyly, ale taky tam vznikají obří rychlovlakové tratě a města futuristických vzhledů. A hospodářský růst, který my jsme si napsali velkým písmem na prapor, oni posléze napsali ještě větší. Tam byla určitá naděje, když se to přehánělo s proticovidovými opatřeními typu „zero covid“, ale nakonec ke konečnému kolapsu nedošlo, a Čína neměla, tuším, žádný negativní propad HDP.

Martina: Naopak, posiluje. Naopak je to jediná země, která šla v dobách největšího covidu nahoru. Pane profesore, vy jste teď Čínu vykreslil způsobem, který – když bych to chtěla zestručnit – tak řeknu: Je to diktatura, které nesejde na svobodě, a možná ani na štěstí jednotlivce, ale oni diktaturu využívají k tomu, aby země prosperovala. Mohu to přeříkat takto brutálně jednoduše?

Stanislav Komárek: To se nedá úplně brutálně jednoduše přeříkat. Jednak Čína taky není jednotná. Čína je něco jako Evropa, každá provincie je jiná, má trošku jako jinou historii, jiný dialekt. Tam je stejný spisovný jazyk, a poměrně často, když jsem se pokoušel na něco doptat, tak vzali kus papíru, nebo jenom na dlaň napsali pár znaků. To se stává dost často, že když přijede člověk z jiné provincie, a něco chce, tak mu to napíšou. A teď se ukázalo, že jsem negramotný – univerzitní ksicht je patrný i u člověka jiné rasy – načež následovalo velké zděšení, a dotyčný jenom nade mnou mávl rukou, a bylo po komunikaci.

Ale čínské zacházení s lidem má, jako u nás, neznámou směs dobročinnosti a zločinnosti, a taky je tam určitá společenská smlouva, že strana dá lidu hospodářskou prosperitu, a lid straně bude tolerovat, že je u moci. I tam se samozřejmě na mocipány mručí, ale na lokální, protože centrum v Pekingu je příliš daleko. A ujišťuji vás, že si nikdo neumíme – a to se nedá nahradit filmem – bez přímého kontaktu představit zemi, která je veliká a zároveň liduplná. Jedete třeba velkou čínskou nížinou, a tam je ves na vsi, pole na poli, a přijíždíte k městům, které mají několik miliónů obyvatel, o nichž jste nikdy neslyšeli, a jsou tam nápisy, kterým vůbec nerozumíte.

Ale Evropa do značné míry napodobuje. A to není tím, že by u nás na Hradě seděl čínský pověřenec, jako kdysi sovětský atašé, a říkal: „Tohle udělejte tak, a tohle udělejte onak,“ – ale je to jakési spontánní napodobení. Za covidu jsem si vzpomněl na čínskou kampaňovitost. Pro Čínu, už zřejmě i pro císařskou Čínu, byly typické kampaně, kdy se najednou začalo něco vtloukat lidem do hlavy – a tyto kampaně nemusí být jenom politické povahy. Vzpomeňme na ty nejhorší, a to na Velký skok a kulturní revoluci. Zrovna jednou, když jsem tam byl, tak byla kampaň: „Savci jsou naši přátelé.“ Proti tomu celkem nelze nic namítat, je to lepší než kampaň: „Savci jsou naši nepřátelé.“ Takže celý týden v čínských televizích ukazovali savce a zajímavosti z jejich životů, a snažili se je lidu ochutit. A toto se velice rychle rozšířilo. Také jsem si maně vzpomněl na Čínu při kampaních „Tři R“ – roušky, rozestupy, a teď nevím, co bylo to třetí R, ale posluchači si jistě vzpomenou. To je, jako kdyby to vymyslel Mao.

Všechny příspěvky s Stanislav Komárek

Diskuze:

  1. Ano, „Komunisti chtěli vybudovat ráj …“, ale pokračuje to jinak. Ten návod od Marxe nebyl dost přesný a metodou pokusů a omylů se v tom nakonec zahrabali. Peklo je odstavilo od moci dřiv, než to mohli dokazat a začalo úřadovat ….

    Konec konců, z toho Marxe vyšli i Sociální demokraté, a kam se dostali? A neomarxisti? Ti dokonce vypracovali metodiku, jak zničit společnost (Aby pak šlo snadněji vybudovat ten ráj), kterou dnes používají globální fašisti. A ti zblblí neomarxisti jim v rozkladu společnosti ještě pomahají ….

  2. Samozřejmě Česko není schopné ovlivnit migraci do zemí s kterými ani nemá společnou hranici. Dost se v tom ztrácím koho paní Kociánová označuje zájmenem my. Evropané?
    Evropa je velice hustě zalidněná, víc lidí rozhodně nepotřebuje.
    Umělá inteligence na okopávání macešek?
    Martina: Pán Bůh ví, proč nás neudělal dokonalé, přestože mohl.“
    Protože nestál o konkurenci.
    No Američamé se snažili o demokracii, svobodu pro bílé a ovládnutí ostatních a celkem jim to vycházelo. Všechny ty negativní příklady kdy záměry nevyšly, ať už v Sovětském svazu, nebo nacistickém Německu, mají společné odstranění kritiky.
    Když lidé říkají, že chtějí svobodu, myslí tím svobudu pro sebe. Když prosazují potlačování jiných názorů, je to proto, aby mohli lépe šířit ty svoje. Ani ve snu je nenapadne, že by se jich to mohlo týkat. Když je pak obviní jsou v šoku.
    Nemusíme hledat na druhém konci světa, i Československo za totáče prosperovalo, životní úroveň se na rozdíl od stagnujícího Česka tehdy zcela jasně zvyšovala.

  3. Komárkovo žvanění „o ničem“. Pan konformista úplně obchází až ignoruje příčiny, jen žvatlá notoriety o zjevných důsledcích, – ale důsledcích čeho?

  4. A lidský druhy přišly o svá skutečná tělo od Adama a Evy ,to umělá těla a duchy přenesly do klonových těl pak nechaly rozmnožit Sikárové ještěři temný démoni. Ale proti klade bílou dobro, a jen černou temnou stránku. A lidé zvířata ale dostali v laboratoři zvířata tělo jen člověk přesunut originálního tělo muže a ženu do padělku ! A 1 Edam a Eva temný zahradě z hadem měl ještěrky temný. A bohové chaosu dáblové mimo kosmický prostor v reálném světě zradily nad všeho stvořitele který i všeho tvořitele pod ni my ! A zničily lidské civilizace 640.000 lety Anunaky či simbionti paraziti, či sedmý most oni nejsou rovnováha. A zneužily počítačových programů temných mozek bio počítač, a černou magii. Chaosové dáblové bohové mimo kosmo. a zviřata a rostliny . A uspání planety Gany Terra.

  5. Otázka stále zůstává, KDY byla lidská bytost svobodnější, jestli v dobách komunismu, nebo nyní………když se podívám na nynější stav psychiky lidské populace, mám celkem jasno.

  6. „V Sovětském svazu na začátku chtěli – a to opravdu chtěli – vybudovat ráj “

    zrejme si pan Komnarek dela prcu, nebo nema poneti o cem je rec.

    R 1917 v Rusku zadna revoluce nebyla, v podstate to byl predchudce Majdanu, Trockij si privezl z New Yorku dar pejzate bankovni mafie 20 milionu $ ve zlate a Lenin z Nemecka rovnez od pejzatych bankeru 6 milionu $ sek ktery pak vyplatila svedska Nye banka ve Stockholmu. Za to pak nakoupili „revolucionare“.
    Hlavni cil prevratu bylo ovladnout ruske surovinove bohatstvi, dalsi cil byla likvidace nejvetsiho konkurenta Rockefellerovy Standard Oil na ropnem trhu a dosazeni svetoveho monopolu, firmy Nobel Oil v Baku , svedskych bratri Nobelovych coz Lenin pak 1921 poslusne provedl, ropna pole nechal zdevastovat a tisice zamestnancu povrazdit. Byla to tez pomsta za to ze rusky car pred valkou vykopl Rotschilda z Ruska. Pred odjezdem z New Yorku 9.dubna 1917 na norske lodi Kristianiafjord dostal Trockij a jeho obrezana banda posledni povely na pozemku Standard Oil v New Jersey

    1. Zdravím,

      Vy máte teda informácie, … kde si ich môžem overiť? Zdroj , autor a dátum????
      Ak chcete konštatovať historiu mali by ste byť aspoň trochu amatersky psycholog.
      Vážne si myslíte že ľudia boli takto dokonale riadený a vedeli čo robia už toho roku 1917 … a dnes sa nevieme dohodnúť ani na tom aký čas budeme používať 😀 (letný či zimný)
      Každá historia je o ľuďoch, nie o zopár vyvolených ale o celej spoločnosti.
      Farmárov nemá rád žiaden zemepán, pretože ak máte potraviny v pivnici a schopnosti na to aby ste boli nezávislý a sebestačný, neovplivní vás žiadna inflácia, žiadne zdražovanie či danenie.
      Náboženstvo zas vadí mnohým preto lebo je to náuka o sebepoznaní, poznaní vlastných nedostatkov a slabostí. … teda ak ste veriaci a hľadáte pravdu, na rozdiel od fanatikov ktorý nevedia prečo je hriech hriechom.
      Celé desatoro sa dá obhájiť pravdou, sedem hlavných hriechov sú len živočíšne inštinkty, marketing útočí práve na tieto základné „ľudské“ pudy… niektoré firmy si to dokonca dali aj do názvu ( Nvidia – lat.: invidia – závisť) Kúp si náš produkt a všetci ti budú závidieť…. všetko čo splňa jeden z týchto ľudských pudov má marketingový a ekonomický potenciál ale na oplátku to robí z ľudí ovečky bez vlastnej slobodnej vôle.
      Seba poznanie je cesta k pravde a pochopení samého seba … hľadanie svojej lepšej verzie. Osobne uznávam všetky náboženstvá, chcel by som byť zásadový ako žid, pokorný ako moslimský muž, šťastný aj z mála ako budhista, a tolerantný voči druhým ako to káže biblia. Ale niekedy je to ťažké….

      1. vy jste zrejme odbornik na prazdne slovni bubliny a jeste k tomu nabozensky pomatenec, to bude teda drina, tu pravdu najit.
        Me informace si lze overit z ruznych zdroju, daji se dohledat i seznamy cestujicich na zaoceanskych lodich tehdejsi doby, Trocky odjel na norske lodi pak jsou zde ruzne archivy a historici, velmi dobre popsal vyvoj skutecnych dejin Evropy Wolfgang Effenberger v knize Schwarzbuch EU & NATO, spoustu overenych zdroju, roku 1917 v Rusku tam sice venoval jen malou kapitolu( vetsina je venovana EU A NATO avubec Evrope) ale to podstatne, kdo umi anglicky muze najit x ruznych zdroju ktere to potvrzuji. Ta kniha ale urcite cesky nevyjde je to v nemcine. Pokud jde o to rizeni stada, jsem tez nazoru ze, jak tvrdi nekteri pomatenci ,neni mozne planovat dej sveta na 1000 let dopredu, nicmene o tom to tenkrat nebylo, je treba rozlisit propagandu a skutecne motivy, slo podobne jako na Majdanu o vyuziti urcite nespokojenosti (urcita cast populace je vzdy nespokojena) a prihnojit to poradne dolarkem a usmerni se to samozrejme libovolnym smerem. I legionar Rudolf Medek pise ve sve knize ze rusky muzik nemel zadnou chut bojovat ale skemral aby za nej proti rudym bojovali CSL.legionari. Tez popsal stav Rude armady, od pocatku se sestavala ze dvou tretin z madarskych a nemeckych dezerteru, dustojnicky sbor byli vetsinove zidi. Jak lze nekdy i desetileti manipulovat stado se lze prima presvedcit v soucasnosti. Existuji i policejni zaznamy, na ceste z New Yorku lod stavela v kanadskem Halifaxu a tam Trockeho zatkli, vedeli ze to je kriminalnik, ovsem po intervenci z nejvyssich US kruhu mu pak dovolili odjet. Lenin dostal sve dolarky od pejzateho bankere Maxe Warbuga a odsumel se svou bandou v diplomatickem vagonu, 9.dubna 1917 Warburg byl totiz zaroven sef nemecke spionaze a tak mu to zaridil.
        Trockeho lod odjela 27.brezna 1917, tam jsem mel prve chybu.

        1. Zdravím,

          Zadarmo ani sliepka nehrabe. Ani knihy sa nepíšu len z nudy, ale aby na tom niekto zarobil, aby sa predávali … aby zaujali.
          Mňa len najviac zaujali tie vaše sumy … 6 mil. … 20 mil. dolárov v roku 1917??? 😀 viete že v tých rokoch sa dal kupiť automobil za cca 500 dolárov ( nový samozrejme) … žiaľ nedopátral som sa HDP ameriky v danom roku takže silne pochybujem o tejto sume … a tým pádom o všetkcých tvrdeniach. Záleží na detailoch, na tých malých prehliadnuteľných príbehoch obyčajných ľudí.

          1. no jasne takze uz vime na co napsali bibli 🤣🤣🤣.
            Ty sumy jsou naprosto realne, krome toho zrejme nechapete ze od r 1913 meli pejzati uz zavedene legalizovane penezokazectvi (Fed) a ty sumy vyrobili z ridkeho prdu, od te doby do dnes to tak funguje za padelane obezivo nakupuji cele parlamenty . Akorat se jim to pomalu kaci, diky sve debilite podrizli slepici ktera jim 111 let snasela zlata vejce. Ostatne dollar ztratil za poslednich 70 let 97% kupni sily dnes by je to stalo miliardy, Majdan je stal 5 miliard$.
            zdravim

      2. „Vy máte teda informácie, … kde si ich môžem overiť? Zdroj , autor a dátum???? “
        – Žiadne zdrojové údaje nie sú zárukov pravdy. Každá lož má spústu zdrojov. Na webe je viac lží, než pravdy. Lži majú vyššiu obľúbenosť.
        A VŠETKY covidové lži majú absolutne pravdivý zdroj – vládu.

  7. Zdravím,

    Každý systém je tu pre ľudí, otázka je len pre ktorých.
    Oosbne si mylsím že socializmus je dobrý ak ľudia chcú mať aspoň minimum. Kapitalizmus je dobrý ak ľudia chcú mať niečo viac, ( kto sa chce mať nadpriemerne musí pracovať nadpriemerne!) … ale ako ďalej ak ľudia majú všetkého dostatok a je pre nich dôležitejší voľný čas než zisk? ( čína na to možno prišla??)
    Náš sociálny systém (karjiny východnej europy) je pozostatkom komunizmu, to si asi veľa ľudí neuvedomuje.

  8. „Stanislav Komárek: Kořen je v tom, že evropská populace, ta původní, se nemnoží. Aby se populace udržela na původním stavu, potřebuje zhruba 2,1 dítěte na pár,………………. A ve Vídni, to jsem četl včera, třetina školou povinných dětí jsou malí muslimové. A jednoho dne přijde okamžik, kdy to nebude 33, ale 52 procent, “

    – pan Komárek zo-senilnel. Ak chce bielu civilizáciu vyrovnávať s muslimami vysokou pôrodnosťou ako majú muslimi – tak nás BOH OCHRAŇUJ. Zvýšime europsku civilizáciu na 20 MILIARD , aby sme sa vyrovnali 10 miliardám muslimov ??
    ——————
    „V SSSR chtěli vybudovat ráj, a vytvořili peklo.“
    – doprial by som panu Komárkovi, aby sa dožili toho pekla, ktoré intenzívne budujú EUro komunisti.
    ===
    Mám problém toto dočítať. Skusim….

    1. Zdravím,

      Bolo by vhodné dodať že moslimské krajiny nemajú sociálny systém ( žiadna zrdavotná poistka, žiadne sociálne dávky), takže jediný na koho sa môžete spoľahnúť je vaša rodina. Preto je tam rodina posvetná, nepostarať sa o vlastných z rodiny je horšia hanba ako vražda. ….. skúste sa vrátiť pár generácii v našej krajine a zistíte že to tu bolo rovnaké.
      Ale deomgrafia je problém ( nízka pôrodnosť). Som len amater, ale podľa informácii na stránkach štatistického uradu slovenska je počet narodených v roku 2023 najnižšia od roku 1996 (najstarší zápis ktorý som dohľadal) za posledné dva roky je to prepad o 8% … ale som len amater ktorý si overuje informácie z rôznych zdrojov. Možno raz budeme spomínať na túto „krízu“ ako na staré dobré časy.

      1. Dávid :
        “ ale podľa informácii na stránkach štatistického uradu slovenska je počet narodených v roku 2023 najnižšia od roku 1996 “

        – tento pád v r. 2022 – 2024 je JEDNOZNAČNE dôsledok vakcíny. Su desiatky, možno stovky odborníkov vo svete, ktorí toto jasne dokázali. Jednak čiste medicínsky, a tiež jednoducho – ŽIADNY iný celosvetový vplyv nebol. ktorý by ténto dôsledok spôsobil. A čiste „náhodou“ – najviac v naj-vakcinovanejších štátoch. Dnes som čítal o Singapure.

    2. Taky jsem to raději nedočetl. Peklo tady zřídili Beriovi sovětšti poradci, komunisti v tom jeli asi tak jako v tom dnešním budování pekla Fiala či Stanjura. Po nástupu Chrušcova ziskali naši komunisti větší pravomoci a začalo se to zlepšovat. Až do r. 1968, kdy nastoupili noví poradci se samopaly. A ty svině, kterých se vždycky pár procent najde, ucítily přiležitost.
      A teď dostaly příležitost svině jako Rakušan či Foltýn znova …..

      1. Poče obetí komunistov je smiešne malý v porovnaní s počtom obetí vakcín mRNA , a počtom obetí ODMIETNUTEJ LEKáRSKEJ STAROSTLIVOSTI, + ZAKáZANEJ PREVENCII.
        Zlatí komunisti. Nikdy ani trochu nerobili nič porovnateľné s covidTerorom. A to som žil za komoušov väčšiu časť života.

        1. Byl jste na vojně? Já jo. Takže neříkejte takové bláboly. CovidTeror byl pěkné svinstvo, pseudovakcíny kolosální zločin, ale proti komunistické vojně to byla procházka růžovým sadem. Paušální trest odnětí svobody s nucenými pracemi bez možnosti volby. CovidTeror byl proti tomu pro srandu králíkům, dokonce ani tu šmakuládu, kdo nechtěl, nemusel si nechat píchnout.

          Ale zaujala mě ta otázka, zda pan Komárek změnil v životě na něco názor. Přemýšlel jsem o sobě a pár by se jich našlo. Půl života jsem věřil tomu, že komunisti jsou největší svině pod Sluncem – a dneska vidím, že proti globálním imperialistům jsou to upatlaní břídilové.

          1. tak komunisti svine byli, co zrejme nechapes, ti co jsou ted u vas u vesla jsou bud prevleceni komousi nebo jejich pohrobci, po roce 1990 jsem videl zmetka Dlouheho tak ob mesic kdyz jsem letal domu do Curychu pokazde v letadle a pak s kufrikem mazal do banky??? To ale plati v prve rade pro USA odkud to pejzata mafie ridi,ted si rikaji neocons,naprosta vetsina neocons jsou potomci do USA z vychodni Evropy privadrovalych zidobolseviku nebo trockistu, vetsinou si zmenili jmena, vezmi jednoho po druhem, najdes to. Napr Victoria Nuland ktera ridila Majdan, sama priznala ze je to stalo 5 miliard $, byla za svobodna Kaganovic, klan Kagan ma v  USA jeste dalsi zelizka, zkus najit kdo byl Kaganovic za Stalina, hledej neocons, najdes jich mraky, vsechno z jedne lihne. Pokud jde o vojnu ja byl vzdy nespolehlivy zivel ale na vojnu si nemohu stezovat, diky ni jsem mel vybornou telesnou kondici a poznal jsem jak rozlisit hlupaky a smejdy od solidniho cloveka a spoustu dalsich zkusenosti ktere bych nechtel nemit.

          2. Celkem nevím, s čím polemizuješ. Pokud jde o komanče, rozlišuji „pravověrné“ (věřící) a ty „u komunistů“ (s jinými motivacemi). A celkem pochybuji, že neokoni chtějí totéž, co ti pravověrní. Spíš dost něco jiného.

            Na vojně jsem taky ledacos zajímavého zažil, ale bez okolků bych to všechno vyměnil za to, co jsem mohl zažít bez ní.

          3. tak ja nepotrebuji vubec spekulovat co neoconi chteji, staci kdyz mrknu na to co uz realizovali, jsou ostatne uz par desitek let u moci.
            Diky nim mame opet planovanou komando ekonomiku, sabotaz volneho trhu a samozrejme politickou diktaturu. Komousi delali jednorazove menove reformy, neocons delaji prubezne, oboji stejna okradacka.A jelikoz zidobolsevici v Rusku jeste nemeli tu technologii jako maji jejich pohrobci, je ta okradacka ted o to vetsi.

          4. Hodinky nebo holínky, je to podobné, že.

            Jenomže já v tom vidím podstatny rozdíl. Komouši budovali centrální diktaturu, avšak prostředky, o které lidi okrádali, skončily převážně buď ve vynuceném budování armády a zbrojení, nebo v podpoře nemakačenků a lemplů. Čili, byly de facto znehodnoceny, spáleny, zneutralizovány. Nemohou být ve větší míře použity proti lidem. Když by se, teoreticky, vláda komoušů odstranila, zůstala by, sice chudá, ale svobodná společnost. Zatímco ti novější „židobolševici“ okrádají mnohem více a úspěšněji – a ty prachy, respektive hodnoty, končí v jejich bezedných kapsách. Aby se v zápětí podílely na dalším kole okrádání a zabezpečení dosavadních zisků.

          5. to hickory: „tak komunisti svině byli“ — ovšem jako KTERÁKOLIV POLITICKÁ STRANA NEBO CÍRKEV.

            Svině jsou prostě někteří lidé, a jejich koncentrace vzniká vždy tam, kde je moc a příležitost obohatit se. Tudíž po r. 1948 se hromadili u komunistů, ale komunisty byli jen podle legitimace ….

          6. Z mé osobní zkušenosti: v r. 1960 mě málem vyhodili z VŠ kvůli tomu, že jsem udajně o někom řekl, že je komunistická svině. Zachránil mě komunista, hornik který po úrazu šel studovat. Dosvědčil, že jsem řekl „svině, převlečená za komunistu“.

            V tom je totiž dost zásadní rozdíl. I dnes, kdy se to týká „sviní převlečených za demokraty“ ….

Napsat komentář