Druhý největší bankovní systém kolabuje
Čínský bankovní systém právě nyní kolabuje. Zatímco oči světa jsou upřeny do USA na atentát na Donalda Trumpa, v Číně tiše bez větší pozornosti světových medií odstartovala série runů na banky.
Aktiva čínského bankovního systému dosahují 340 % čínského HDP. Pro srovnání: V USA je to přibližně 100 % HDP. Přibližně třetina z těchto aktiv, tedy v objemu více než 100 % HDP, je rozpůjčována čínským a hongkongským developerům a investorům do nemovitostí. Jenomže ceny čínských a hongkongských nemovitostí propadly proti své cenové špičce a podle lokality o 30–50 %. Bankám se tedy znehodnotily zástavy, kterým zajišťovaly tyto úvěry – a opakuji, že hodnota těchto úvěrů přesahuje objem celého ročního čínského HDP. To je nesrovnatelně větší objem a víc nesolventních úvěrů vzhledem k velikosti ekonomiky, než tomu bylo v roce 2008 v USA.
Jen během prvního červencového týdne, kdy panika odstartovala, zmizelo z trhu 40 bank. Byly spolknuty většími bankami ve snaze zamaskovat problém. Jenomže problém se maskuje obtížně, když před bankami stojí dlouhé fronty a čínské banky jsou nesolventní kvůli nedobytným úvěrům.
Situaci je obtížné přesně monitorovat, jelikož Čína o svých ekonomických problémech tradičně neinformuje zrovna dvakrát transparentně. Do jisté míry jsme odkázáni jen na zprostředkované informace. Na sociálních sítích se objevily zprávy a obrázky ukazující dlouhé fronty před bankami a demonstrace v několika městech, přičemž největší pozornost vzbudily protesty v provincii Henan. Nicméně podle dostupných odhadů se s velkými problémy potýká přibližně 30 % čínských bank, zejména menší banky a regionální instituce. Některé menší banky dokonce zmrazily vklady zákazníků, což vedlo k dalšímu narůstání paniky. A právě zejména u těchto menších a regionálních bank dochází k runům, které pak většinou končí převzetím větší bankou.
Tím se ovšem problém řeší jen zdánlivě. Od malé banky se problémová aktiva přesunou k větší bance. Na chvíli je klid. Ale až začne být nesolventní i tato velká banka a nebude už k dispozici žádná větší, která by ji převzala, věřitelem poslední instance bude stát. A ten buď banku zavře s tím, že zbankrotovala, anebo do ní nalije vytištěné peníze, ale vzhledem k rozsahu problému v ještě větším množství, než se to dělo v USA po finanční krizi v roce 2008. A další vytištěné peníze v oběhu a v takovém objemu znamenají jednoznačně inflaci. A dokonce i čínská vláda už chápe, že takový objem peněz vytisknout a nasypat do oběhu nelze – o čemž svědčí fakt, že nechala zbankrotovat největšího světového developera Evergrande.
Ale pozor, čínské banky nekolabují „jen“ kvůli problémům realitního sektoru, kde stojí prázdné, nepoužívané stavby, které nikdo nechce. Dalším problémem je opatrnost čínských bank při přijímání plateb z Ruska. Velké čínské banky, jako například Bank of China, odmítají zpracovávat platby za zboží přepravované do Ruska po železnici kvůli obavám ze sekundárních sankcí, které by je mohly odříznout od dolarového systému. Tento krok postihuje asi polovinu dodávek a značně komplikuje obchodní vztahy mezi Čínou a Ruskem.
Za faktor sám o sobě můžeme považovat i zásadně slábnoucí ekonomický růst Číny, který je ovlivněn různými faktory včetně pandemických omezení. Slábnoucí hospodářský růst negativně ovlivnil schopnost dlužníků splácet své závazky, a to nejen v realitách, ale i v dalších oblastech. A konečně svou roli hraje i to, že regulace čínského bankovního sektoru se zpřísnily, což ztěžuje bankám přístup k likviditě a nutí je ke snížení rezerv na špatné úvěry, aby mohly podpořit ekonomiku dalšími půjčkami. Ale to je právě ten kardinální keynesiánský omyl: Půjčky už ekonomiku nepodpoří. Nemohou. Není kam investovat. Nejsou ziskové investiční příležitosti. Samotné peníze jsou jen iluzí, a v tuto chvíli monetární iluzi v Číně už nikdo nevěří.
Všechny příspěvky s Markéta Šichtařová
no jo, faktem je ze cisky bankovni system je stejne prohnily jako ten v USA, ovsem podstatny rozdil spociva v tom, ze az se to polozi, celosvetove, zustanou v Cine stat vyrobni kapacity ktere pak znovu rozjedou, naproti tomu temer 70% US ekonomiky sestava z presupovani dluhopisu sem a tam a ty se vypari. Skutecnost ze Cina necha nektere banky polozit je pozitivni, Amrdol pro zmenu zvolil ruzne metody bilancniho svindlu, pocinaje bilancovanim bankovnich assets dle systemu FAS 157 level 3, cimz je fakticky povoleno bilancovat asset v puvodni nominalni hodnote ackoli je to financni mrtvolka, dalsi metoda spociva v presunu chciplotin z bankovni bilance do tzv SPV (special purpose vehicle) coz jsou dcerine spolecnosti a diky tomu se chciplotiny neobjevi v bilanci banky.Tech metod je vic, ovsem financni atomovka a achilovka dolaroveho systemu je Eurodollar market, coz jsou veskere papiry mimo USA prevazne pouzivane jako jistiny pro emise derivatu, prevazne se vztahem na urokove sazby, zcela neregulovany trh jehoz objem presne nikdo nevi ale odhadem to jde do biliard $, az se tech chiplotin investori zacnou zbavovat, dojde prodejem toho co zbyde po odpisu ztrat k lavine dolaru ktere se vrati do USA a zpusobi hyperinflaci, puvodne byl tento trh zaveden jako zumpa pro prebytecne dolary v USA ,jinak meli hyperinflaci uz davno.
Platby uroku ktere US stat musi platit na sve dluhy se nejpozdeji do 1.5 roku zdvojnasobi a pak muze ministr financi zhasnout. Zde momentalni stav.
https://fred.stlouisfed.org/series/A091RC1Q027SBEA
pokud jde o krizi realitniho trhu v Cine, totez momentalne probiha v USA na trhu komercnich nemovitosti, na rozdil od r 2008 kde to byl trh obytnych objektu, respektive hypotek na ne.
.., díky bohů , že takové experti, jako paní Šichtarova, ne řide bankovni sistem, ČR.
jaky „sistem“ ridis ty experte, ridis dreveneho kacera, nebo trikolku?
Jinde jsem paní Šichtařovou pohanil, že nepřináší hodnotné informace. Nyní se jí musím
omluvit, protože o tomto problému – mohu se mýlit – jsem nezaznamenal, že by někdo referoval v našich končinách. Nehodnotím obsah, nejsem sto posoudit. Jinde se píše, že příčinou byly rozsáhlé bankovní podvody. Předpokládal bych tak, že se autorka článku alespoň o té verzi vysvětlení příčin současných událostí zmíní, resp. ji popře.
Škoda, že v článku není žádný odhad toho, co to může znamenat pro nás.
Údajně mají v Číně tisíce Ph.D. v oboru ekonomie, kteří bdí nad tím, aby čínská ekonomika šlapala jak má. Divné, že se nepoučili z nemovitostní krize v USA či Španělsku.
„Čínský bankovní systém právě nyní kolabuje. “
– Uff, ukradinu zachránime, to je maličkosť. Ale vyživovať miliardu číňanov, to zahýbe našou ekonomikou. Tým penzistom treba ešte trošku ubrať.
Nazelenalé ideology z Evropy naložit do kontejnerů a poslat do komunistické Číny ,ať si v praxi ověří ,jak funguje/nefunguje centrální řízení s jedinou ideologii .
Je to „BOŽÍ TREST“za zlodějskou „Kolektivizaci zemědělství“, pří které původní vlastníky okradli o majetek podvodníci- mamelukové, kteří si diplomy na vzdělání koupili z nakradených peněz.
Důsledkem je protest přírody, který pojmenovali „ZMĚNA KLIMATU, 12000 LETÝ CYKLUS.“
ZELENÍ IDEOLOGOVÉ GREEN DEALU JSOU MAGOŘI BEZ ROZUMU.(viz. PODVODNÁ DEKARBONIZACE = podvod tisíciletí)
Studoval jsem před 50ti léty u profesorů z První republiky Československé, kteří tyto problémy měli pravdivě vyřešeny! Není důvod se nechat ničit rektorkami KGB. Viz Nerudová.
S pozdravem Ing. Vítězslav Žídek, tel.792270008, e-mail: 9qbio9@gmail.com
Proč by, proboha, si to měli jet ověřovat do Číny? Proč by se měli učit od snaživých učedníků, když tady mohou obdivovat skutečnou avantgardu a vynálezce toho svinstva.
nevěřím ani slovo
Pri štátnych peniazoch sú všeobecne DVA problémy :
1. -bankovní systém kolabuje
2. MENA kolabujje
V USA zvolili záchranu bánk, a skurvili menu
V Číne – podľa autorky – zatiaľ NEzachraňujú banky, a teda je šanca zachrániť MENU.
A umělá inteligence Despace a Chaosu temných bohů mimo kosmický prostor v reálného světa ,proti klad světelné temno dobro bílí a černá. A svědomí a lidskost a . Ty stvořily či přetvořily temné démony a vládách kde není Skupina Brigs je v Rusku či Čina Indie další, Eu parlament Brusel Evropa eu komisaři, a Demokrati v USA kongresu jen roboti, androidi a Kyborkové a holografický projekce počítače super počítačů a kvantové počítače, a hyper počítače. A vel my zkažená umělá inteligence klame lidi a chce ovládat jejich těla a mysl Kyberpank filmu či Apsuldistán, film. A Hunder Games. Zabájení boj v aréně smrti. A vše velko městě elektronické co ovládat né správci ty mrtví, a Chaosové stratí moc, jen ui, nemá lidskost dobro a lásku a přátelství a naději, a spravedlnost, a bezpečí ochranu, a svoboda zmizí, a 15 minutová města, jen kašpárci ovládat umělá inteligence, nano sondy roboti mi kro úrovni. Gren Dal černá technologie dýl, A WHO agenda. Bio roboti borkové z star treku nová generace Yojgers seriál. A nová generace Pikárt. A temná umělá inteligence není elektrická není skutečný duch a navíc duchovní srdce a vědomí, a či žádné city a nedá umluvit nedá se sním vyjednávat Skaj.net v filmu terminátor. série. A proto drahota jen zničení ekonomiky banky a či obchody, či továrně pryč žádné platy a důchody. A pak 2033 roku odpadiště 3D a barbaři lidé chodit po krajině z doby kamenné. A zbaveni majetku budou otroci systému umělé inteligence počítače. A žádná zeleně stromy a keře či pole a louky nesmět jít. 44
Ještě jste zapoměl třeba na Ilumináty nebo také potažmo na Skrytou hmotu a energii. Ale to by nemusela nutně být zase až taková katastrofa – zvláště pak při vašich myšlenkových pochodech.
Mnohem závažnějším faktem se však jeví vaše neschopnost jasně zformulvat nějaký postoj k danému tématu a vyargumentovat jej.
A už probůh pospěšte domů neb zjevně přetahujete vycházku – to bíle oděně služebnictvo nemá většinou rádo.
6 roků před 2. světovou válkou řekl továrník Tomáš Baťa: PŘÍČINA KRIZÍ JE KRACH MORÁLKY.
tretí booster mRNA je sila. Napichnutí sa cíti ako Boh.