Zpět

Umělá inteligence zklamává

Text 12.9.20245 min Přehrát

Zhruba čtyři týdny poté, co finanční trhy stihnul velký výplach v důsledku zklamání z výsledků sektoru umělé inteligence (AI), je už zase o zábavu postaráno. Výplach na finančních trzích obnovil. A znovu u zdroje stojí AI.

Takže popořadě. Akcie Nvidia, vedoucí společnosti v sektoru AI, se za jediný den, konkrétně 3. 9., propadly o 9,5 procenta. Ještě víc to vynikne v převodu na finanční částku. Ze světa tímto poklesem bylo vymazáno skoro 280 miliard dolarů, což je zatím největší hodnota, jakou kdy nějaký americký titul za jediný den sprovodil ze světa. Kumulovaně za několik dnů jsou ztráty ještě vyšší, protože Nvidia klesala již od počátku týdne, jenom v jednom dnu propad výrazně zrychlil. A celkem nepřekvapivě Nvidia s sebou táhne ke dnu i další především technologické tituly. A z technologického sektoru se vzápětí nákaza rozšířila i do dalších segmentů, takže investorská nálada je aktuálně mizerná na finančním trhu obecně.

To nejlépe zrcadlí index tržní volatility VIX, který se běžně označuje trochu nepřesně jako „ukazatel strachu“. VIX v úterý prudce vzrostl a zatím se nestabilizoval. Zvýšená hladina strachu a tržní výprodeje i dnes trvají.

Aby toho nebylo dost, přišla ve stejný den ještě další rána pro Nvidii ze zcela nečekané strany. Nejen této, ale i dalším společnostem z oboru zaslalo americké ministerstvo spravedlnosti předvolání k soudu, protože hledá důkazy, že výrobce čipů porušil antimonopolní zákony. O tom, že ministerstvo spravedlnosti toto podezření prošetřuje, se sice vědělo, ale načasování, kdy předvolání přišlo, bylo vskutku ironické vzhledem k právě probíhajícím výprodejům. Samozřejmě akcie společnosti to ještě víc srazilo.

Není naším úkolem soudit, jak obvinění ze zneužívání monopolních praktik dopadne, je naším úkolem odhadnout, jaký bude další vývoj na trzích. A tady se kupí rizika. Potížím totiž zdaleka nečelí jen odvětví umělé inteligence. Konkrétně značně v těchto dnech sílí obavy o další hospodářský vývoj Číny. Otřásají se komoditní trhy, zejména je dusno kolem mědi a ropy, tedy dvou klíčových průmyslových (energetických) surovin. V Americe rostou výrobní ceny, což většinou předznamenává růst cen spotřebitelských – jinými slovy, rostou obavy z nové inflační vlny. To ale současně nejde moc dohromady s nadějemi, že americká centrální banka Fed výrazně sníží tento měsíc své úrokové sazby, a tím uleví akciovým trhům. A konečně v evropském automobilovém průmyslu to vře.

Nejen že společnost Volkswagen oznámila výrazné propouštění, což je zpráva, která upoutala značnou pozornost. Snad ještě závažnější je, že nálada v německém automobilovém průmyslu se v srpnu zhoršila čtvrtý měsíc po sobě. Odvětví čelí především nedostatku nových zakázek, nákupní manažeři nenakupují od subdodavatelů, automobilky mají strach vyrábět na sklad, protože není jasné, zda vyrobené zásoby také prodají. Nejslabší je poptávka ze zahraničí, což zrcadlí mnou tolikrát zmiňovaný fakt, že evropské automobilky se kvůli zelené politice a neúměrnému nárůstu nákladů staly mimo Evropu zcela nekonkurenceschopné. Jasně to potvrdilo zveřejnění posledního indexu Ifo, který měří podnikatelskou náladu v Německu.

To všechno dohromady je tak toxický mix informací, že v tuto chvíli těžko najít jakýkoliv argument pro nákup akcií a zastavení jejich propadu. Samozřejmě krom okřídleného „při poklesu se vyplatí nakupovat“, což bezpochyby budou makléři nyní hojně opakovat. Má to ale jeden háček. Totéž opakovali už při předchozím výprodeji před měsícem. Toto tvrzení platí, když akcie dosednou na dno. Ale já se domnívám, že ono dno je ještě hodně daleko. Výprodejní vlny, jako byla ta před měsícem a současná, se budou podle mého soudu opakovat do konce roku častěji.

Všechny příspěvky s Markéta Šichtařová

Diskuze:

  1. Dovolim si parafrázi starého vtipu:

    Vite jaký je rozdíl mezi inteligenci a umělou inteligencí? Asi jako mezi Einsteinem a Fialou.

    1. Umělá debilita. Ne, vážně, občas je to k něčemu dobré. Například na překlady a formulace textu.
      Titulek pořadu A I zklamává, se nevztahuje k výkonu systémů AI, ale k burzovní hodnotě firem, které se AI zabývají.
      P.S. Šichtařovou je obecně třeba brát s rezervou.

      1. vysledek AI hysterie bude stejny jako pri dot.com r 2000, je to pouze krecovita snaha udrzet gigantickou akciovou bublinu nad vodou. Zadna AI neexistuje, je to pouze daleko rychlejsi a obsahlejsi zpracovani ohromnych mnozstvi dat. Zadny programator nemuze definovat kod ktery je chytrejsi nez clovek a skutecne premysli,co do programu nacpe to program vyplivne, AI pouze srovnava data dle urciteho algorytmu a muze byt rychlejsi nez clovek, zadne mysleni to ale neni a uz vubec inteligence. Az Nvidia kurs splaskne zustane opet giganticke pohrebiste financnich mrtvol, jako r 2000.

      2. dodatek. AI ma jeste jeden kriticky bod pokud se skutecne ukaze ze to lze pouzit, bude to kazda firma chtit a vysledek bude ze tak vznikle produkty budou masovka a tedy levne, zadne ohromne zisky to negeneruje. A pokud by skutecne doslo k masove nezamestnanosti nasledkem AI kam pak staty ten personal poslou, zpatky do zemedelstvi? Nebudou mit zadnou kupni silu a firmy si pak mohou jejich zazracne AI produkty nechat zaramovat. Asi to ale nebude hrat vubec roli, monetarni svetovy system zalozeny na dolaru si to masti do zdi a pak poleti AI firmy prvni kominem.

        1. Ba ne. Myslím, že systémy tzv.AI představují skutečně kvalitativně nový fenomén. Lze to říci jak na základě jejich principu – neuronových sítí ale i schopností. Nejvíce je to vidět na kvalitě automatizovaných překladů. Současné překladače jedou už výhradně na nich počínaje obecně známým Google translator. Každý, kdo Google translator používá průběžně musel zaznamenat kvalitativní skok zhruba před 12-18 měsíci, který byl způsoben právě změnou způsobu překladu.

          NVIDIA momentálně přepálená je, to máte pravdu. Ale vzhledem k tomu, že AI je oproti ostatním softvérům neskutečně náročná na výpočetní výkon a vzhledem k tomu, že po dobu dalších 18 až 24 měsíců nemá existovat na světě konkurence, nejspíš i ještě zdraží.

          1. kvalitativne novy stupen vyvoje to jiste je, ovsem neni to zadna inteligence pouze novy stupen automatizace, pocitac nikdy nebude premyslet, pouze vykonavat definovane operace. A samozrejme energeticka narocnost tomu diky zelene magorine na konec zatne tipec, trh nebude schopen neomezene zdrazeni ustat, sebelepsi vymysl je k nicemu pokud neni ekonomicky.
            Jak prima AI premysli je nejlepe videt na tom jak utichla euforie nad autonome software rizenymi auty. Bez fosilni energie pujdou cela odvetvi prumyslu do kytek a uz je to paradne na ceste. To vse souvisi s 1913 legalizovanym penezokazectvim ktere neni nic jineho nezli financni pyramida, ktera v 1990 letech dosahla kulminacniho bodu a je v procesu kolapsu. Jak covid, tak klima saskarna nejsou nic jineho nezli krecovity pokus zhrouceni systemu zabranit, maji smulu.

  2. Umělá inteligence NEzklamává.
    To NIE JE inteligencia – to je iba veľmi rýchlo fungujúca ZLÁ napodobenina ľudského mozgu. Rýchla a hlúpa-
    Nemá emócie, city, skúsenosti, strach ani radosť,
    Je to rýchly debil.
    Je to farboslepý magor maľujúci farebné obrazy.
    Je to decko ktoré nezarobilo ani halier, ale s vreckovým od rodičov ide na burzu.

Napsat komentář