Varování Německu před obrovskou chybou

Pokles průmyslu nekončí. Průmyslová produkce také v lednu letošního roku meziročně reálně klesla o 0,6 %. Úpadek průmyslu tak pokračuje už druhý rok po sobě a je nakročeno na rok třetí.
Technicky vzato, za další pokles průmyslu může hlavně výroba aut, která klesala téměř o 5 %. Je to celoevropský problém, nicméně vzhledem k tomu, že my a Slováci jsme ve výrobě aut na hlavu na špici, fakticky je to hlavně náš problém. Samozřejmě úpadkem trpí i navazující odvětví. Lepší to hned tak nebude. Hodnota nových zakázek v běžných cenách totiž v lednu 2025 opět meziročně klesla o 1,0 %. Když nejsou zakázky, nebude ani budoucí výroba. A bude se také víc propouštět. Už nyní se průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu meziročně snížil o 2,1 %.
Evropa se v tuto chvíli rozhodla vsadit na zbrojení, které by údajně mělo evropský růst nakopnout. To je ale nesmysl. Nyní nechme stranou, zda zbrojení je, či nyní potřebné, zde nepolemizujeme; to, s čím polemizujeme, je představa, že zbrojení navrátí Evropu k růstu. Tato představa je založená na myšlence, že když Tonda půjčí peníze Karlovi, společně budou Tonda s Karlem bohatší. Zjevně nebudou, zjevně je taková představa nesmyslná. Ale přitom přesně na této představě stojí tvrzení, že státem na dluh financované zbrojení může nakopnout evropskou ekonomiku. Ze státního dluhu stát zbohatnout nemůže.
Státní dluh je totiž jen přerozdělením: Od jedněch vezme na daních či půjčí si na dluhu víc peněz, a tyto peníze pošle na zbrojení. Peníze se tak přesunou z jedné hromádky na druhou hromádku. Například od producentů spalovacích motorů se přesunou k producentům zbraní. Nic víc. O co víc peněz bude u zbrojovek, o to víc peněz bude chybět jinde. Bohatství celé země a produkce celého průmyslu se tím tedy v žádném případě nemůže zvětšit.
Přesto v Německu uvažují nad financováním obrany na úkor deficitů, a tedy prolomení dluhové brzdy. To by se všech obyvatel, a to nejen v Německu, dotklo velmi nemile. Dluhová brzda v Německu měla velmi dobrý důvod. A jen tak mimochodem, právě tradiční fiskální disciplína Německa od druhé světové války byla jedním z důvodů, proč Němci to dotáhli na nejsilnější evropskou ekonomiku. Dluhové financování je pro zejména pro Německo doslova minovým polem a velkým strachem, protože to bylo obrovské zadlužení a monetizace státního německého dluhu, co vyvolalo předválečnou hyperinflaci a usnadnilo to nástup Hitlera k moci.
Právě tahle historická zkušenost byla tím, co Němce dlouhá desetiletí brzdilo, aby vstoupili do stejné řeky znovu. Možné dopady mohou být obrovské. Především dluhové financování dříve či později vždy vede k inflaci. Inflace se nemusí projevit hned, nemusí jít zrovna o „hyperinflaci“, bohatě postačí, když inflace bude delší čas chronicky zvýšená. A ke zvýšené inflaci dluhové financování vede vždy. Jen to může třeba nějaký čas trvat, než se projeví, může nějaký čas probíhat skrytě, ale dojde k ní vždy, to je ekonomický zákon. Moc a moc Němce, Evropu, nás všechny varuju před financováním zbrojení na dluh.
Všechny příspěvky s Markéta Šichtařová
Tak už prolomeno jako jedním z posledních aktů stávajícího parlamentu (legální? Ano. Sviňárna? Ano.). A z 500 mld EUR půjde 20% na “zelené věci” – to byla cena za podporu Zelených, kteří v novém parlamentu již nejsou.
Ústavní soud asi před rokem vládě zakázal využít “nevyčerpané” peníze z covidového fondu na zelené nesmysly právě s poukazem na dluhovou brzdu. A ta teď už není.
Vsadím boty, že zelené peníze se vyčerpají v cuku letu – a na obranu ani nedojde… a když už tu “leží” miliardy EUR, co kdybychom je místo nesmyslné obrany raději věnovali na smysluplnou dekarbonizaci…
mylis se, zelena sebranka ma v novem parlamentu 85 kresel, Skoipcaci jsou proste nepoucitelni.
https://www.bundestag.de/sitzverteilung
no jo, az zas takove brzdeni dluhu to nebylo, rozdil je v tom cemu rikaji dluhy a v tom co prejmenovali aby to netlouklo do oci,tenhle clanek uvadi stav zadluzeni Nemecka r 2012, pricemz nektere polozky jsou dnes daleko horsi.
Uz se to najde jen v archivu, prece nebudem kazit lidem naladu, ze?
https://web.archive.org/web/20150710044838/https://www.zerohedge.com/news/germany-final-frontier-whose-true-debtgdp-now-140
Paní Šichtařová – to je ta paní, jež bila toho pana Pikoru?
No ono je to ještě mnohem horší. Ono to není tak, že „peníze se přesunou z jedné hromádky na druhou hromádku, třeba od Tondy ke Karlovi“ a nula od nuly pojde. Ono je to tak, že peníze se půjčí od „nadnárodních“ lichvářů (takže se tam časem zase musí vrátit i s úroky), a nadto se stejně převážně v (tom stejném) zahraničí utratí. Takže je to ve skutečnosti penězovod do zahraničí. Domácím to přinese akorát šrot a bídu, podporuje se cizí koloniální moc.
Ale s tímto paní Šichtařová polemizovat zjevně nechce.
Možná jí trochu křivdíte. Napsala třeba i tohle:
„Právě tradiční fiskální disciplína Německa od druhé světové války byla jedním z důvodů, proč Němci to dotáhli na nejsilnější evropskou ekonomiku. Dluhové financování je zejména pro Německo doslova minovým polem a velkým strachem, protože to bylo obrovské zadlužení a monetizace státního německého dluhu, co vyvolalo předválečnou hyperinflaci a usnadnilo to nástup Hitlera k moci. Právě tahle historická zkušenost byla tím, co Němce dlouhá desetiletí brzdilo, aby vstoupili do stejné řeky znovu.“
Naše zadlužení Fialou je jen čajíček proti tomu, co bude znamenat zadlužení a vyzbrojení Německa.
A v čem jí jako křivdím? Celkem chápu, že nepíše to, co já. Dyť by byla za dezoláta a kdo by ji pak živil. Já ji mám jinak vcelku rád. Přivedla na svět sedm dětí, je to hrdinka! A jestli zbila Pikoru? Nevím, třá si to zasloužil 🙂
S tím čajíčkem nevím. Ono je hlavně Německo o hodně větší (a pracovitější), může si dovolit víc, než my. Někteří říkají, že jsme jejich kolonií. Já si sice myslím, že jsme kolonií někoho jiného, ale fakt je, že si nás sdírají taky pěkně. Takže určitě máme míň stupňů volnosti, než skopčáci, bude nás to bolet víc.
To jo, já jsem ale chtěl spíš upozornit na ten militantní rozměr. Inflace, zadlužení, to se týká tak nějak všech zúčastněných. Ale vyzbrojení Německa jaxi relativizuje strach z Rusa a naznačuje potřebu budovat bunkry a zákopy na Šumavě a v Kruškách. I když pravda, začít by se mělo ve Strakovce.
Tož k bunkrům a zákopům bych se už fakt nevracel. Neosvědčilo se to ani ondy, natož dneska.
Hraniční zákopy bych budoval na cestách peněz.
A samozřejmě – vlastizrádce a kolaboranty do lochu.