Zpět

Spálit loutku ještě neznamená zničit loutkové divadlo…

Text 9.4.2025

09. duben v dějinách:

  • V roce 1821 se narodil Charles Baudelaire, francouzský básník: Je třeba být stále opilým. V tom je vše: toť jediná otázka. Abyste necítili strašlivé břímě Času, jež drtí vaše ramena a ohýbá vás k zemi, je třeba opíjet se bez oddechu. Ale čím? Vínem, poesií nebo ctností, čím chcete… Ale opíjejte se.

    A jestliže někdy na stupních paláce, na zelené trávě příkopu, v zasmušilé samotě své jizby, se probudíte, a opojení již ubylo či zmizelo, ptejte se větru, vlny v moři, hvězdy, ptáka, hodin, všeho, co zpívá, všeho, co mluví, ptejte se, kolik je hodin: a vítr, vlna v moři, hvězda, pták, hodiny vám odpoví: „Je hodina opojení. Nechcete-li být trýzněnými otroky Času, opíjejte se; opíjejte se bez ustání! Vínem, poesií nebo ctností, čím chcete…“

  • V roce 1865 vysvětlil František Palacký v časopise Národ svoji představu nového uspořádání Rakouska tak, aby bylo spravedlivé vůči všem národům. Jeho program vyšel v témže roce knižně pod názvem Idea státu rakouského.

Vidlák: Uršula Leyenová mluví o tom, že by se teda možná mohl mezi USA a EU zavést zcela bezcelní režim.

Jinak samozřejmě neudělal nikdo nic. Nikdo neukončil grýndýl, ani ho nezmírnil. Nikdo nevystoupil z Lipské burzy, nikdo neukončil emisní povolenky, nikdo nezajel do Ruska, aby zařídil pro naše firmy levný plyn, který by jim zlevnil výrobu, nikdo nejel do Číny, aby se začal domlouvat na nových kšeftech jiným směrem, nikdo také nezrušil ten kšeft na stíhačky F-35… jen Petr Pavel zajel do Mauretánie, protože ta zcela splňuje naše evropské standardy a je to taková islámská liberální republika… jen teda nevím, jestli to zachrání ty dodavatelsko odběratelské vztahy.

Zdá se, že jediné, čím hodlá Evropa zareagovat na americké překopání světové ekonomiky, je přitvrzení cenzury v podobě nařízení DSA a normální kriminalizace příspěvků na sociálních sítích.

Karolina Stonjeková pro Parlamentní listy: „Podle aktuálních zjištění to vypadá, že tu máme první adepty, na nichž bychom si v praxi mohli vyzkoušet onen gumový paragraf o napomáhání cizí moci. Pokud se potvrdí, že součástí této zkorumpované dotačně-lobbistické mašinérie byly i české neziskovky, pak vůbec není o čem mluvit. Těžko bychom totiž našli ukázkovější příklad práce pro cizí moc, která navíc ještě v konečném důsledku poškodila Českou republiku i její občany. A stejná charakteristika by se dala vztáhnout i na neziskovky, které z Bruselu braly peníze na to, aby v demokratické ČR prováděly vzdělávání v oblasti demokracie – což není nic jiného, než ideologická agitace za veřejné peníze. Možná by v této souvislosti neškodilo, zaměřit se třeba na jakési Evropské hodnoty…“

Richard Perman: Evropská unie odmítla financovat projekt Litvy a Estonska na „ochranu“ jejich hranic pomocí dronů, uvedla litevská televize LRT s odvoláním na republikové ministerstvo vnitra. Všem v EU je jasné, že těch minimálně 800 miliard euro na zbrojení, není určeno pro holotu z východu, ale čistě na podporu západního zbrojního průmyslu, odkud si poté východ bude kupovat zbraně pro válku s Ruskem.

Tomio Okamura: Média si ťukají na hlavu. Celní válka se nevyplatí a Trump počítá cla podle nějakého nesmyslného vzorečku. Je to prý prostě nevypočitatelný magor. Bohužel pro EU a naše politické amatéry, je to přesně naopak. S každým Trumpovým krokem se ukazuje, že vše bylo předem promyšleno a naplánováno s jasně daným cílem.

Tím vůbec není celní válka ani vydírání druhých zemí, ani chybné vzorečky a touha po obchodní pomstě. Trumpův ideální cíl je návrat před rok 1913. Tedy zrušení daně z příjmu. I to je ovšem dílčí cíl k tomu hlavnímu – zvýšit příjmy amerických domácností a firem.

Sankce na Rusko ukázaly, že obchodní omezení v delším horizontu masivně podporují domácí produkci. Tohle samozřejmě platí jen o zemích, které mají vše, co potřebují. Suroviny i pracovní síly. To, co by zahubilo kteroukoli evropskou zemi, je pro USA nebo Rusko naopak lék. V této logice sedí i nenavyšování cel proti Rusku. Pokud odtud plánujete dovážet suroviny, tak si je nebudete sám sobě zdražovat. USA pro své stíhačky potřebují víc ruského titanu a laciná ruská ropa nebo plyn se taky hodí. Jen duševně slabý si pro sebe zdražuje život, potřebné suroviny a energie.

K tomu, abyste mohli snížit nebo zrušit daně z příjmu musíte najít nové příjmy – tedy cla a zvažuje se také obdoba evropské DPH. Současně se musí snížit výdaje. Proto ten Muskův úřad, který odstřihává od veřejných peněz neziskovky. Trumpova dohoda s Putinem na razantním padesátiprocentním snížení výdajů na zbrojení v tomto světle najednou není ústupek Putinovi, ale naopak ústupek Putina Trumpovi, kdy Rusko umožní USA polevit ve zbrojení.

To evropské řešení známe: daně a regulace zvyšovat, napůjčovat si ještě víc stovek miliard eur a vrazit je do Green dealu, ideologické propagandy a nevyhratelné války s Ruskem (a té obchodní s USA a Čínou). To je tak pitomé, že bohužel pro nás, se to bez bruselské cenzury a totality neobejde. Občané se budou bouřit. Kdo je už předem poražený je jasné a bylo fajn, co nejdříve tenhle nepříčetný Titanik opustit.

Sergej Lavrov: Všechny světové tragédie začaly agresivními akcemi Evropanů: napoleonské války, první světová válka i druhá světová válka. Teprve po druhé světové válce, kdy byla Evropa oslabena, se Američané stali vůdci takzvaného svobodného světa a poté iniciovali většinu konfliktů na planetě. Předtím všechny tragédie pocházely výhradně z Evropy.

EuroAsia Daily: Nejhorší pro EU bude, pokud Trump zruší sankce pro některé evropské země a neudělá tak pro jiné. Ženy v harému budou nešťastné – proč si pán vybral ji a ne mě? Začnou obvyklé kuchyňské hádky, což je přesně to, co Trump chce. EU nakonec sežere sama sebe.

———————————–

Vojenský expert Vasilij Dandykin odpověděl na otázku portálu News.ru, proč Rusko během konfliktu nezlikvidovalo Volodymyra Zelenského a nezasáhlo místo, kde by se mohl nacházet?

„Víte, spálit loutku ještě neznamená zničit loutkové divadlo…“

Ladik Větvička, Poruba, Knížectví slezské

DALŠÍ VĚTIČKY ZDE

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

  1. To, že hlavním cílem pan Trumpa a pana Muska, stejně jako miliardářů v naší i jakékoliv jiné vládě je snížení jejich vysokých daní, jsem psal už v době počátečního nadšení, které jejich činnost provázelo. Většiny běžných lidí, se to týkat nebude, vymění malou daň z příjmů za vyšší ceny a vyšší daně z nákupu. Chudé to ožebračí, daně z příjmů se v USA počítají až od zhruba $15 000. Továrny které se postaví protože se nevyplatí vyrábět za hranicemi s cílem minimalizovat ztráty budou platit minimální mzdy. Navíc si bílí Američané fyzické práci odvykli, málo který úředník či vysokoškolák, chce k pásu. bývalí kvalifikovaní pracovníci jsou v důchodu. Vrátit se zpátky bývá obtížné. Ceny po velké inflaci, kterou to vyvolá se nikdy nevrátí zpátky. Výroba v USA bude dražší než v Číně, investice do nových továren se musí zaplatit. Výstavba továrny se nezvládne za rok. I v USA jsou územní plány a ostatní papírování.
    To, že celní válka není cílem ale pouze prostředkem, je myslím jasné každému. Je i jasné, že za obchodní deficit USA mohou oni sami. USA nemají zboží o které je v zahraničí zájem, protože jejich vláda umožnila jejich vlastním firmám vyvést výrobu za hranice a nemají tak co nabídnout. Když máte velký obchodní deficit jsou cla výhodná. Když mají obě země stejná cla, ten kdo vyváží méně má z nich větší příjem. Pokud je rozdíl několikanásobný, má z cel několikanásobný příjem. Volný obchod je dobrý pro země které mají vysokou produkci. Mohou opustit výrobu na které málo vydělávají, nebo znečišťuje životní prostředí a soustředit se na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. To je případ Číny a kdysi to býval i případ USA. V případě USA se to už před desetiletím změnilo, nebyli schopni ten trend zvrátit, tak od politiky volného obchodu ustupují.
    Ekonomové, kteří hlásají volný obchod demagogicky tvrdí, že je dobrý pro světovou ekonomiku. To je pravda. Ale panu Trumpovi nejde o světovou ekonomiku, ale o ekonomiku USA. Světová ekonomika vyvedením výroby z USA do Číny rostla. Ekonomové prostě sečetli HDP USA a Číny před tím a potom. Ovšem zatímco miliarda a půl Číňanů přesedlala z kol do aut, tři sta miliónů Američanů se zadlužovalo a svůj standard ztrácelo. Ve světovém měřítku je tak globalizace jednoznačně výhodná. Jen se zdá, že mnoho vysokoškolsky vzdělaných ekonomů má potíže rozeznat, že jejich země není svět.
    Politika pana Trumpa je v zásadě správná, musí napravit chyby svých předchůdců, ale chová se jako slon v porcelánu, který sice jde správným směrem, ale zůstane po něm strašná spoušť. Tak jako přehání v řeči, přehání i ve všem co dělá.

    To, co pan Okamura plácá o Rusku a tom, že jen duševně slabý si pro sebe zdražuje život je samozřejmě nesmysl. Clo je příjem státu. Jen malou část pak stát koupí od svých firem pro svou potřebu. Navíc v případě vysokých cel vývozci často nabízí slevu aby jejich zboží bylo konkurenceschopné.

Napsat komentář