Zpět

Ukrajinský pilot F-16 zničil šest ruských raket během jediného letu. Něco takového bylo zaznamenáno poprvé v historii, letoun F-16 je vybaven pouze čtyřmi raketami

Text 8.1.2025

08. leden v dějinách:

  • V roce 1964 se narodil Petr Placák, český spisovatel: „Marie Terezie nezavedla školní docházku kvůli tomu, aby lidé uvažovali svobodněji, ale aby mysleli jednotně, aby z nich byli dobří státní úředníci, vojáci atd.“

  • V roce 1993 po rozbití Československa představili Češi a Slováci své nové měny – české a slovenské koruny.

Vidlák: Postarali jsme se o to, že dlouho před začátkem ruské agrese, počínaje zářím a pak znovu v prosinci, jsme na Ukrajinu pašovali spoustu zbraní, abychom se ujistili, že mají to, co potřebují k obraně – věci jako Stingery, Javeliny, které měly zásadní význam pro to, aby Rusko neovládlo Kyjev.“ Toto nám prozradil Anthony Blinken ve svém rozhovoru pro New York Times a potvrdil tím přesně to, co jsme kritizovali těsně před začátkem celé války na Ukrajině, když tam dodávaly zbraně nejen USA, ale i Česká republika. Tak nějak jsme byli znepokojeni tím, že když se do lesa volá, tak se také z lesa ozývá a není dobré štouchat medvědovi do brlohu a ostřelovat Doněck, protože medvědovi může dojít trpělivost. 

Proč Rusko zaútočilo na Ukrajinu? Protože dostávala spoustu zbraní. Proč Ukrajina dostávala spoustu zbraní? Protože na ni mohlo zaútočit Rusko. Proč se Rusko obávalo o svoji bezpečnost a zvažovalo útok na Ukrajinu? Protože Minské dohody byly určeny jen k tomu, aby Ukrajina získala čas a mohla se vyzbrojit…. Merkelová to říkala. Proč se Ukrajina chtěla vyzbrojit? Protože přišla o část území? Proč jí Rusko sebralo část území? Protože na Ukrajině došlo k převratu. Proč došlo k převratu? Aby Ukrajina definitivně přešla na stranu Západu i proti vůli části obyvatelstva. Proč se Ukrajina obávala Ruska? Protože Rusko nesedělo nečinně a po převratu si pojistilo svou vojenskou základnu na Krymu. Proč byl Sevastopol pro Rusko tak životně důležitý? Protože jeho ztráta by znamenala kontrolu NATO nad Černým mořem. A takhle můžeme jít zpátky až do roku 2008, kdy Ukrajina dostala pozvánku do NATO, ačkoliv země západní Evropy byly proti a můžeme jít ještě víc zpátky až do devadesátých let, kdy Rusko dostalo ústní slib, že když rozpustilo Varšavskou smlouvu, tak se NATO nebude rozšiřovat na východ. Tam někde začala dnešní válka.

Tomuhle se říká Thukydidova past. Děláte kroky, protože ten druhý dělá kroky. Vyzbrojujete, protože ten druhý vyzbrojuje. A děláte to tak dlouho, až k válce nakonec dojde, protože každá reakce na toho druhého snižuje důvěru a ta klesá a klesá a klesá, až se to jednoho dne prostě podaří. Co by se stalo na Ukrajině, kdyby v roce 2022 Rusko neprovedlo invazi, ale jako reakci na vyzbrojování Ukrajiny by poslalo ještě více vojáků a výzbroje k hranicím? Západ by poslal ještě víc granátů a děl Ukrajině a pak pořád dokolečka a k válce by došlo o něco později. Proč? Protože armády už byly nachystány a připraveny. To je vždycky důvod, je použít.

Proč obě strany stály neústupně? Protože obě přece na svůj postoj MĚLY PRÁVO a měly tisíce důvodů si vzájemně nevěřit ani dobrý den. A tak svoje přípravy prokládaly slovy o legalitě a legitimitě tak dlouho, až zemřely statisíce mužů a jsme na hraně atomové války. Obě strany měly tolik práva na své jednání, že spolu přece nemohly vyjednávat, protože o právu se nevyjednává, že? Takhle nějak dneska vznikají dlouholeté rozvodové tahanice o děti i majetek, protože obě strany na to mají PRÁVO. A všimněte si, tyto tahanice končí stejně jako válka na Ukrajině. Zkázou všeho. Dětí, charakterů, pozemských statků… Ústupek je nemožný až vlastizrádný, vstřícnost je pokládána za servilitu, uměřenost se stává zbabělostí… a tak se to tedy rozhodne na bitevním poli, proléváním krve a ničením blahobytu v ohni války.

Martina Kociánová a Zdeněk Koudelka: moje kamarádka, která vlastní penzion, si dala na dveře vývěsku, že přijme pokojskou. Vzápětí na to přišly dvě bytosti, které jí vyměřily 20 000 pokutu, protože tam nebylo markantní, že přijme také pokojského, což je mimochodem slovo, které neexistuje. Jak to, že se nám tady tyto věci, navzdory právnímu řádu, dostávají do běžného života? Jak to, že si jako majitelka bytu nemohu napsat, že chci byt pronajmout manželskému páru? Jak to, že si najednou nemůžu svobodně nakládat se svým vlastním majetkem a určit si, že když ho pronajmu, tak že nechci třeba, aby v mém krásně opraveném bytě byl pes a dvě kočky? Jak to, že najednou nemám tuto svobodu, přestože v právním řádu je určeno jinak?“ 

Zdeněk Koudelka: Protože v právním řádu už to bohužel jinak určeno být nemusí. Já bych to srovnal s devadesátými roky, kdy jsme měli podstatně méně zákonů, hlavně byl menší rozsah veřejné moci, to znamená, co všechno mohou státní orgány pokutovat. Takže, když jste v devadesátých letech dali inzerát, že chcete pokojskou, nebo servírku, tak vás za to nikdo nepokutoval, ale dneska by vás pokutovali, že tam nemáte alternativu pro druhé pohlaví. Je to bohužel tím, že – i díky Evropské unii, ale často si za to můžeme sami – neustále zvyšujeme rozsah státní moci, a hlavně neustále zvyšujeme rozsah kontrolních orgánů, a to nejen z hlediska pravomocí, ale tím, že se tam nabírají lidé.

Kdybychom neplatili zbytečné úředníky, kteří chodí a tyto inzeráty kontrolují, tak by to třeba ve správním řádu bylo, ale nepostihovalo by se to, protože by nebyli ti, kteří by vyměřovali pokuty. A to už záleží na konkrétní vládě. Teď jsme ve vládě, která nás zadlužuje: Nedávno jsme měli obrovskou inflaci, máme vysoký státní dluh, máme velký schodek státního rozpočtu, a přesto tato vláda rozšiřuje počet úředníků, kteří jsou určeni k tomu, aby chodili a pokutovali lidi. Ať je jich míň. Když Brusel chce, že něco máme mít v právním řádu, tak je potřeba trošku Brusel odšvejkovat – klidně si to do právního řádu dejme, ale nebuzerujme lidi, protože to už má vláda ve svých rukou. Jenže naše vláda chce být, jak se říká, papežštější než papež, to znamená bruselštější než Brusel, a vymáhat řadu nesmyslů.

Daniela Kovářová: Se zněním návrhu zákona zvaného Lex Ukrajina, který v brzké době projedná Senát jako tisk č. 35 ostře nesouhlasím z několika důvodů. Tím hlavním je nepřímá novela trestního zákoníku, zavádějící novou skutkovou podstatu trestného činu „Neoprávněná služba pro cizí moc“ (paragraf 318a). Mé výhrady lze shrnout do těchto bodů: 

– Tento návrh je čistým přílepkem, tedy podvodným pokusem novelizovat zákon, který s původní předlohou vůbec nesouvisí. Tuto zhoubnou politickou praxi opakovaně kritizuje i Ústavní soud, protože vynechává řádný zodpovědný legislativní proces a vyhýbá se tak námitkám legislativních odborníků. 

– Text návrhu neviděla Legislativní rada vlády ani Ústavně-právní výbor. To je u novely trestního zákoníku trestuhodné a ukazuje to, že standardní pojistky demokracie u nás jsou obcházeny. 

– Formulace skutkové podstaty je gumová a umožní stíhání „na objednávku“ každého, jehož názory budou kritické k aktuálně vládnoucí garnituře. Např. obsahuje nicneříkající pojem „dezinformace“, který může být snadno využit jako bič na odlišné než vládní názory. Postižitelný by byl kdokoliv za cokoliv, navíc i ve fázi přípravy.

– Novela má nabýt účinnosti ihned po vyhlášení, což je v rozporu s Legislativními pravidly vlády a adresátům tak zásadní změny neposkytuje dostatečnou dobu na seznámení s novou právní úpravou.

Pro mne je souhlas s celým předloženým zákonem (senátním tiskem č. 35) absolutně vyloučený. Proto spolu s kolegy připravuji pozměňovací návrh, který zlovolnou změnu trestního zákoníku z návrhu vyjímá.

Petr Štěpánek pro Deník TO: Přesun nekompatibilního obyvatelstva z problematických zemí do EU pokračuje, vnější hranice EU nikdo nebrání, vnitřní neexistují, návratová politika nefunguje, jediným smyslem migračního paktu je distribuovat migranty i do zemí, které nejsou v první linii. Vše běží podle osvědčeného unijního scénáře. Problematická věc, v tomto případě kvóty, které původně neprošly, se kosmeticky upraví, celé se to nazve jinak a pak se to na sílu protlačí. Věřit, že budou existovat nějaké výjimky, může jen dokonalý trouba. Střední a východní Evropa ještě má šanci, ale je za minutu dvanáct. Ty obrázky, za které nyní Okamuru kriminalizují, jsou varováním. Možná dokonce posledním varováním. Na místě není se pohoršovat, je čas přemýšlet a jednat. Za katr nepatří Okamura, ale policejní, prokurátorští a političtí lokajové sloužící sebevražednému eurounijnímu trendu.

Parlamentní listy: Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim. Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění ParlamentníchListů.cz došla až do koaličních klubů. Jejich zástupci jej přirovnávali k období totality a hovořili o nebezpečí, které se může obrátit i proti jeho autorům.

Richard Perman: Ukrajinský pilot amerického stíhacího letounu F-16 Fighting Falcon zničil šest ruských raket během jediného letu. Povedlo se mu to při masivním útoku Ruska na Ukrajinu 13. prosince 2024. Něco takového bylo zaznamenáno poprvé v historii. Letoun F-16 je navíc vybaven pouze čtyřmi raketami. Oznámil to mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat.

Bohužel chybí záznam tohoto činu. Sestřelit čtyřmi raketami čtyři řízené střely letící obrovskou rychlostí a další dvě palubním kulometem, to už musí být fakt velký pohádkář. Z toho by se picnul i Tom „Maverick“ Cruise. Asi jediné proč není k dispozice video, které má určitě každá taková stíhačka, bude to, že takový nesmysl se neodvážili do svých her dát ani vývojáři leteckých simulátorů. Této hovadině na Novinkách snad kromě lepševiků nemůže nikdo uvěřit. Cosi jako počítačový „Duch Kyjeva“. A vylezou s tím skoro po měsíci, nyní po zprávě o dezerci 1700 vojáků z elitní brigády Anna Kyjevská, vycvičené ve Francii. Chce to míň vymýšlet blbost a víc bojovat. Ale to už se Ukrajincům nechce. A já se jim vůbec nedivím.

Ukrajinská Pravda: Alijev označil Arménii za „fašistický stát“ a hrozbu pro region. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev řekl, že jeho země sousedí s „fašistickým státem“, přičemž měl na mysli Arménii, kterou označil za „zdroj ohrožení regionu“. Podle Alijeva je Arménie „zdrojem ohrožení regionu“ a nezávislý arménský stát „je v podstatě fašistickým státem“, protože „byl téměř 30 let ovládán nositeli fašistické ideologie“. „Proto musí být fašismus zničen. Zničí ho buď vedení Arménie, nebo my. Nemáme jiné východisko,“ dodal.

Mam taky nepřijemny pocit, že se bliži odstřiženi Armenie od Iranu…

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

  1. Vidlák je zase úplně mimo. Rusko má to nejdůležitější právo. Právo silnějšího. Jiné právo na Sevastopol nemělo. Není pravda, že Sevastopol je pro Rusko životně důležitý, je to jen výhodná poloha, daleko důležitější je Bospor, Dardanely, nebo Kerčská úžina, kdo ji má ovládá přístup do Azovského moře.

    Pokud jde o střely s plochou dráhou letu, ne všechny dosahují několikanásobné rychlosti zvuku, některé typy běžně létají 800 km za hodinu, stihačka je může dohnat a jde o pohodlný terč, který se nebrání. Tím netvrdím, že je opravdu sestřelil.

  2. nehrajme si se slovíčky, vše o válce na Ukrajině je tajné. Jen pro cvičení logiky. Rakety vzduch-vzduch jsou určeny k sestřelování letadel. Když sestřelí raketa raketu, tak nemá smysl se dohadovat jestli sestřelila ruská ukrajinskou nebo naopak. Prostě se střetly ve vzduchu dvě rakety.

  3. Nevím zda ten ukrajinský pilot hrdina sestřelil šest ruských raket, ale letoun F-16
    může opravdu nést AŽ 6 PLŘS (krátkého dosahu – např . AIM 9, nebo středního dosahu AIM 120).

Napsat komentář