Zpět

Proč už lékaři nepředepisují vycházky?

Text 23.11.2020

Zamyšlení nad odpovědí nám může dát víc než příručka ekopsychologie. Ve starších filmech a knížkách se totiž poměrně často setkáváme se situací, že lékař zesláblému pacientovi předepisuje vycházky, a to se dnes s výjimkou lázní již téměř neděje. Proč?

První odpověď by mohla být cynická: protože farmaceutické firmy vycházky nevyrábějí a lékárníci je nevedou. Často si vzpomenu na rozhovor s mladou lékárnicí, která nám řekla: „Musím změnit zaměstnání. Chodí nám sem staří lidé a mají předepsáno i víc jak osm léků. Jejich tělo si přitom stěží poradí s víc jak čtyřmi medikamenty, a navíc podle složení vidím, že část léků je předepsána zbytečně, a to ne z neznalosti, ale kvůli obchodu. Chudí lidé chudnou a ještě je komerčně zneužitá lékařská péče ničí.“

Raději se cítíme být obětí nějakých politiků či nadnárodních koncernů, než původci vlastních potíží. Druhá část odpovědi spočívá ve směsici přehnané důvěry ve vědu, zároveň s přehnanou nedůvěrou ve vědu. Kritériem je vlastní lenost se hýbat a myslit. V dobách před koronavirem bylo možné nechat si „outsourcovat“ zdraví. Nechat někoho jiného, ať se o něj stará, když už si člověk platí zdravotní pojištění. Panovala důvěra, že nová lékařská věda nás dostane prakticky ze všeho. Jenže když dostanete covid, a ještě neexistuje vakcína, tak víc záleží na schopnosti vašeho lépe či hůře vyladěného těla si s nemocí poradit.

Dřív bylo téměř povinností otužovat děti, což dnes hraničí s týráním. Myslíme si, že otužování vede k tomu, že tělo lépe snáší chlad, ale odezva je mnohem širší. Tělo se učí aktivovat síly v okamžiku nějaké nepříznivé události, jako jsou nemoci. A ještě jiná záležitost jsou potraviny z domácích zahrad, hrušky a jablka, kterých se ještě nikdy nedotkla chemie a které můžete zpracovat prostě tak, že je na vysokorychlostním mixéru namelete i se slupkou a obzvlášť hodnotnými jádřinci. Lékaři vycházky nepředepisují, protože to dosud nebylo moderní a šlo proti duchu reklamy, ale i z toho důvodu, aby se jim zlenivělí pacienti v technologicky pokročilých dobách nevysmáli. Tělo moderního člověka však vznikalo během nejméně 200 tisíc nepříznivých let – a o celé věci ví své.

Všechny příspěvky s Václav Cílek

Diskuze:

  1. Vycházky drasticky omezil kdysi pan ministr sociálních věcí Drábek, který nemocné považoval za simulanty, kteří jdou v době nemoci na melouch…. Tudíž cosi jako neomezené vycházky už skoro neexistuje, stejně tak nejdou napsat vycházky při viróze, chřipce atd. (aby člověk vyrazil ven postupně, a ne rovnou ze dne na den do práce…).

  2. Během roku 2018 jsem prodělal dvě operace. Na jaře operaci Apendixu a na podzim žlučníku. A po obou operacích jsem strávil doma po šesti týdnech rekonvalescence a po celou dobu obou těchto rekonvalescenčních období jsem měl předepsány vycházky, každý den od 13 do 19h. Při těchto vycházkách jsem téměř denně nachodil po venku cca 5-10km a právě tyto vycházky mi ohromným způsobem pomohly se opět rychle dostat zpět do běžného životního rytmu.

  3. Tak funguje náš mozek. Naštěstí si to řada z nás umí uvědomit a nepřizpůsobí se. To je ten věčný boj dobra a zla:-)

  4. Žít příliš bezpečně je příliš nebezpečné. Napsal to jeden velký filozof 19 století. Cílek je jeden z posledních lidí kteří umí kriticky myslet.

  5. Roman: co konkrétně považujete v úvaze p.Cílka za hloupost?

    „Mam Vase clanky rad, ale toto je opravdu hloupost, co jste napsal“

  6. Mam Vase clanky rad, ale toto je opravdu hloupost, co jste napsal. Nedavno jsem “kroutil hlavou” nad vyroky Vaclava Klause – “rouskari = vitaci” nebo “sireni COVID-19 neni exponencialni” a podobne perly. … doufam, ze uroven Vasich clanku nepujde obdobnym smerem.

  7. Pane Cílku, mluvíte mi z duše, jo, není nad vlastní ovoce a zeleninu, k tomu kopřivy, oříšky atd a taky čerstvé povětří, to je balzám na tělo.

  8. V poslední době se setkávám jen s extrémními názory lidí. Jedni jsou meinstreemovci, kteří věří zaběhnutým postupům médiím a druzí zase antimeinstreemoví, kteří zase jen darům přírody a alternetivním médiím. Navzájem se nenávidí a nadávají si do sluníčkářů a antisemitistů a podobně. Ale pravda si přece nevybírá strany, není černobílá. Všem nám jde sice o to samé, to jest dobro, spokojenost, štěstí, mír atd., ale každá strana toho chce dosáhnout jiným způsobem a zato se nenávidíme a samozřejmě každý máme patent na rozum v oblastech, které jsme ani nestudovali ,v tomto případě virologie.

Napsat komentář