Zpět

Zatím knihy nepálíme, ale nakročeno už je

Text 17.5.2023

Je tomu pár let, co jsem objevil web se zajímavými knihami, které v obvyklých knihkupectvích nešly sehnat. Jmenoval se „Knihu chraň!“, postupem času se rozrostl do slušné šíře a mám radost, že s ním mám dnes tu čest spolupracovat i já. Vzhledem k postupujícímu tlaku proti svobodě vyjadřování mi připadlo zajímavé položit zakladateli webu Tomáši Buroňovi pár otázek k této tématice.

Zdar Tome, jsem rád, že sis našel čas na povídání o E-shopu „Knihu chraň!“, který mi připadá v českém webovém prostoru jako zdroj živé vody v té naší zmrtvělé, šedivé, mainstreamové nudě, připomínající doby kulturní Biafry ducha počátku normalizace. Jak tě napadla myšlenka věnovat čas této aktivitě?

Knížky jsem měl vždy rád, pamatuju si, jak jsem jako malý četl v noci pod peřinou s baterkou, aby naši neviděli, že nespím a jak jsem každý den trávil hodiny v knihovně a pak si domů nosil hromadu knížek. Postupem času přibylo priorit a času na knížky zbylo podstatně méně, ale láska ke knížkám mi někde pod kůží zůstala. Stejně tak mi nikdy nebylo jedno, co se kolem nás děje a jako správný nevěřící Tomáš jsem si vždycky pokládal otázku „co když je to jinak?“ No v době někdy kolem „uprchlické krize“ bylo pochybností čím dál více. A když se navíc přidala čím dál tím tužší cenzura a mainstream nám začal namísto podávání informací vnucovat co si máme myslet, tak ve mě rostla potřeba něco dělat. No a tady se ty dva proudy slily. Pokřikování na demonstracích mi přijde neefektivní, kdo si myslí, že si lidi v r 89 něco vycinkali klíčema, tak žije v pěkném bludu. No a fňukání v hospodě u piva mi zase přijde slabošské. Takže nabízet lidem knihy, které třeba někomu otevřou oči, nebo někoho vyprovokují k zamyšlení mi dává smysl a je to taková moje reakce na současné dění.

Proč si myslíš, že je třeba knihy, které máš v portfoliu „Knihu chraň!“ podporovat? Proč je nemůžeme najít v „obvyklých“ knihkupectvích či mainstreamových webech?

Některé ano. Ale pravda, většinu ne. Proto bychom se měli brát za svobodu slova, svobodu projevu, ale i po projevu 🙂

Svobodu jako takovou. A tam kde je prosazován jeden správný názor, tam kde není možné diskutovat, cokoliv zpochybňovat, pokládat otázky, byť nepříjemné, provokativní, tam svoboda nemůže být.

Autoři jako Petr Hampl nebo Pavel Josefovič Hejátko by mohli vyprávět. Zatím knihy nepálíme. Ale nakročeno už je.

Ale v portfoliu Knihu chraň! nejsou jen persony non grata. Najdete tam knihy nekorektních, kontroverzních, nedoceněných, málo známých, nebo začínajících autorů. Takže tam najdete i humor, poezii a dokonce i jednu kuchařku. Majn Kochbuch od frontmana Tiché dohody Dana Šustra.

Setkáváš se s nějakou negativní zpětnou vazbou od čtenářů? A co od mainstreamu? Nevadí jim, že dáváš k dispozici tituly, které mnohdy porušují tabu a bourají zažité představy o přítomnosti, ale hlavně o minulosti?

Záleží o jakou skupinu lidí se jedná. Sympatizanti Knihu chraň! a většina lidí buď fandí, nebo když s nějakou knihou nesouhlasí, tak jsou schopní diskutovat, argumentovat, nebo ji rovnou odmítnou, ale slušně. Pak je tady skupina, sice malá, ale hlasitá, která začne blokovat, udávat, nadávat do proruských trollů, alobalových čapek, placatých zemí atd.

Mainstream mě neřeší, jsem malá ryba.

Které knihy bys doporučil čtenářům, kteří by se rádi dozvěděli o nějakém novém úhlu pohledu na historii a netuší, kde začít?

Doporučil bych od Starikova Kdo přinutil Hitlera napadnout Stalina například. Starikov tady nevyviňuje Hitlera, neomlouvá ho a už vůbec neadoruje, ale pokládá otázky. Například kdo stál u zrodu Hitlerovy kariéry, kdo umožnil Hitlerovi projít Evropou a komu ku prospěchu.

Taky bych doporučil knihu Jiné dějiny Římského impéria od Alexandra Tamanského, nebo knihu Velký reset Klause Schwaba. Mimochodem Klaus Schwab je zakladatel a předseda WEF – Světového ekonomického fóra a každý jistě zná jeho větu „Nebudete nic vlastnit a bude se vám to líbit“ Kniha Velký reset je taková kuchařka, co s námi chtějí provést.

Ale těch zajímavých knih je tolik, že se raději proklikejte nabídkou e-shopu.

Zkus si zahrát na prognostika. Kam se bude vyvíjet trend v dostupnosti literatury, která není zrovna v přízni dnešního establišmentu? Budeme opět shánět knihy v „undergroundu“ a tajně si je opisovat, nebo díky digitalizaci bude naopak vše volně dostupné?

Kdybych měl takovou křišťálovou kouli, tak si vsadím Sportku 🙂

Situace s knihami, potažmo s médii se bude vyvíjet podle politického dění.

Může se ekonomicky zhroutit Amerika, následně skončí EU a národní státy budou svobodné. Nebo dojdeme tam, kam zatím směřujeme – do digitálního koncentráku. Možný je jakýkoliv scénář. Ale snažím se být optimista. Život si cestu najde.

A na závěr? Všechno co jsem řekl nemusí být pravda. Můžu se mýlit. Proto si hledejte informace sami. Ale určitě nevěřte tomu, čím vás od rána do večera krmí televize.

Knihu chraň!

Díky za rozhovor!

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář